Spinal ve epidural anestezi

arda2013 soruyor: 10

anestezi uzmanı bir arkadaşım spinal ve epidural anezteziyi birlikte uygulayarak sıfır ağrısız normal doğumu önerdi bu şekilde doğum yapanlar varmı?

Bu soruyu cevapla


30 Cevap


Minette

Ben spinal ve epidural anestezinin birlikte uygulanması ile sezaryen doğum yaptım. Gerçekten ne doğum sırasında ne de sonrasında ağrım sancım olmadı. Elbette bir miktar oluyor ama beklediğimin çok çok altındaydı. Ama normal doğumu bilemiyorum


arda2013

herhangi yan etkisi oldumu? spinalin riskli olduğu söyleniyor doğum sonrası bel ağrıları ve baş ağrıları oluyormus


arzu__arda

dr onla ilgisi yok diyo ama çocuk 2 yaşına girecek benim bel ağrım gün geçtikçe artıyor.ameliyattan sonra hemen kalktım bir ağrım olmamıştı o zaman çok rahatmış die düşünürken zaman ilerledikçe şiddetli bel ağrım artmaya başladı


azzraa

Bende spinal sezeryan oldum.Benim belim 10. aydan sonra ağrımaya başladı.Benlden uyuştururlarken çok zor olmuştu.Şimdi de sanki iğneyi tekrar vuruyorlar gibi hissediyorum.Ama benimki biraz kilodan kiloları verebilsem şikayetlerim azalacak.


Cansu88

Bende spınal oldum ama doktorum bana dogum sonrası kafein almamı söyledi ne alaka demiştim ama uyguladım hiç ağrım olmadı hatta doğumdan bisüre sonra hastanede kahve ve hemen sonrasında 3lt su getırdiler dediğim gibi hiç ağrı sızı olmadı hatta vıdeom bile var gayet korkulu girip bumuymuş edasıyla çıkmıştım :)umarım sizimde en az bnm kadar rahat ve mutlu geçernurus

kardeşim çarşamba günü spinal ile sezeryan oldu.doktoru uzunca bir süre yatarak hatta yastıksız yatarak dinlenmesi gerektiğini söyledi.anestezinin yapıldığı bölgede biriken su hastanın ayağa kalkması ile beyin bölgesine doğru ilerleyip şiddetli baş ağrısı yapacak dedi.


emzirme işi oldukça zahmetli oldu.ilk sütünü yatarken verdi,bebek alamıyor,süt gelmiyor vs....2.gün ise iyiyim ben deyip ayağa kalktı ve ciddi ağrıları başladı.ve bu ağrılar 1 haftaya kadar uzayabilirmiş.kardeşim şu anda anestezi doktoruna sitemli.bu kadarı için uyarmalıydı beni diye.ve pişman.doğum sonrası ayağa kalkmak için keşke genel anestezi olsaydım diyor.

size tavsiyem bu durumu gözardı etmeyin.bizi birkaç kişi uyarmıştı ama pek üzerinde durmadık.daha başımızdan yeni geçtiği için yazmadan geçemedim..


nurus

sorunuzu bir kez daha okudum ve ''normal''doğum için sormuşsunuz.


ben epidural normal doğum yaptım.suni sancı ile başlatıldı doğumum ve yeterli açıklığa ulaşınca epidural takıldı.

ama şimdi ki tercihim olsa epidurali vurdurmam.zaten belli bir saate kadar sancı çekiliyor.sancı bitince de ıkınma hissi başlıyor ve o baskıyı her şekilde hissediyorsun..


psychomom

spınal sonrası ağrı herkeste çıkmıyor, benım ağrı eşiğim oldukça düşük olmasına rağmen dikiş ağrım dışında ağrı hissetmedım( emzirdiğim için hiç ağrı kesici kullanmadım)


anestezi uzmanının deneyımı çok önemlı,spınalden sızma arkadaşın dedıgı gibi,çok az kadında ortaya çıkan bi olay.kötüye odaklanmayın,sunı sancı da,sezaryen ağrısı da hepsı dayanabılır şeyler..Aysegul_

spinal anestezide belden aşağısını hissetmiyorsun ve hareket ettiremiyorsun. normal doğum nasıl olabiliyor bu durumda ben anlayamadım?


nurus

spinal anestezi de acı hissi kaybı var.hareket edilebiliniyor.ben epidural oldum.ancak normal doğumda verdikleri doz farklı olabilir.yani sezeryanda 5 doz veriyorsa mesela,normal de 2 doz veriyordur bence.bacaklarımı da hissettim,yürüdümde,bastımda.felç olmuyorsun yani.hani diş çekilirken nasıl iğne vurup o kısım uyuşuyorsa bu yöntemlerde aynısı.dişçiden çıkarsın konuşursun da ,çiğnersin de ama yanağını kaşıdığında hissetmezsin aynısı işte.


zamanlaması erken yapılan lokal anestezili normal doğumlar da biraz gecikme yaşanabiliyormuş.beyine giden acı alma sinirleri uyuşturulduğundan ıkınma vs..gibi eylemler anne tarafından biraz daha zor gerçekleşebiliyor demişti doktorum.doğum ekibine burada çok ciddi görevler düşüyor sanırım..Cevaplamak için Üye ol