Spinal ve epidural anestezi

arda2013 soruyor: 10

anestezi uzmanı bir arkadaşım spinal ve epidural anezteziyi birlikte uygulayarak sıfır ağrısız normal doğumu önerdi bu şekilde doğum yapanlar varmı?

Bu soruyu cevapla


30 Cevap


haticeylmz

sizi rahatlatacak olan anestezi uzmanıdır,hastanedeki bir anestezistle görüşme talep edin,memnuniyetle tüm sorularınıza cevap verecektir.doğum yapacağınız hastane belli ise ameliyathane kapısına gidin,bir anestezistle konuşmak istiyorum deyin,yeterli olur.


ozcos

ben epidural ile normal dogum yaptim. sancilarimin baslamasi ile dogurmam arasında 2 saat vardi. epiduralin dozunu cok vermediler, doktorum gelene kadar beklettiler hemsireler naapmalari gerektigii kestiremediklerinden.. tam emin degilim ama belki de bu yuzden cabucacik dogurdum.. ama sanci cektim tabi bir miktar.. epiduralsiz olsa nasl olurdu bilemiyorum ama dogum daha uzun surerdi muhtemelen.. genelde boyle yorumlar gordum..

kolayliklar dilerim..


ema

Yorumları okumamakla beraber spinal anestezinin doğum kasılmaları azalttığı ve bu yüzden normal doğumlarda tercih edilmediğini biliyorum.Ben spinal anesteziyle sezaryan oldum 41.haftada şuan ara ara muthiş baş ağrılarım oluyor hele uykusuz kalınca çıldırıcak gibi oluyorum sebebi spinal anestezimi bilmiyorum.


minigim_sare

Ben de spinal sezeryan olanlardanım :-)  migren rahatsızlığım olduğu için biraz tereddütlerim vardı. Anestezi uzmanı çok güvendiğim biri olduğu için ikna etti beni. 2 gece hastanede yattım ve 6 şişe serum verdiler. Sıvı ihtiyacımı karşıladığı için hiç baş ağrım olmadı.dikiş ağrımda çok kısa sürede geçti. Hıç yatmadım diyebilirim. 
arda2013

Herkese çok teşekkürler:) daha bu sabah bir anestezi profösörü ile konuştum herşeyin bu şekilde çok kolay olacağını kesinlikle bir yan etki yaratmadığını ama bu işlemi yapanın konusunda tecrübeli olması gerektiğini anlattı beni çok rahatlattı bu kadar insana yapıyoruz yan etsisi olabileceğini düşünsek başta biz böyle birşeyi öngörmeyiz dedi fakat doğumu yapacağım özel bir hastahane ve bu konustuğum uzmanda oranın doktoru eğer anestezimi bu doktora yaptırırsam prof. olduğu için  normal anestezi ücretinin çok üstünde bir ücret alacak bende çok güvenemiyorum maalesef artık günümüzde birçok sağlık kurumunun para için yapmadığı şey yok o yüzden tereddütlerim çok fazla.Acıya dayanıklımıyım bilmiyorum sonuçta korkuyorum ama normal doğum yapmak istiyorum bu yuzden sizin fikirlerinizi almak istiyorum.nurus

anladığım kadarıyla gebeliğiniz ikiz değil mi??doktorunuz kendine güveniyor bu konuda demek ki ,sizde tabi ki,tebrik ederim ..


her doktor kendinin,her hastane de doktorunun hep en iyisi olduğunu belirtir.genel konuşulur.kötü ihtimaller hep en az bahsedilen mevzulardır.o ihtimalde başa gelince hastanın durumu ve ihmalleri konuşulur.

kardeşim daha çarşamba günü yaptı doğumunu.ve ciddi ağrıları oldu.bir arkadaşım da aynısını yaşamıştı 2 yıl önce.ikisi de doktorunun bu durumdan yeterince bahsetmemesinden kaynaklı oldu.

normal doğum esnasında alınan anestezinin doğumu yavaşlatabileceği fikrine %100 katılıyorum yaşamış biri olarak.çünkü normalde zaten herşey normal bir seyirde ve düzende işliyor.yani o sancılar ile ıkınma,alınan pozisyonlar bebeğe ve doğuma yardımcı içgüdüsel hareket ve eylemler.alınan anestesi rahatlama,gevşeme ve o normal süreçten birazdan kopma yaşatabiliyor.hali ile konsantrasyon,fiziksel tepkiler değişebiliyor.bu da bence doğumda biraz gecikmeye neden olabiliyor.ama hem acı çekmeyeyim hemde normal doğurayım fikrine sıcak bakan anneler için en ideal seçim..


arda2013

Hayır bebeğim ikiz değil tek anestezi uzmanı ağrı çekmenin bebeğe  olumsuz etileri olduğunu bebeği gerdiğini ve tedirgin edeceğini söylüyor hatta amerikada yapılan bir araştırmaya göre agrısız doğum yapanların bebeklerinde ağrılı doğum yapanlara göre zeka düzeyi 14 ve 15. yaşlarda daha fazla çıktığını söyledi.


nurus

adınızın yanında iki adet gebelik görünüyor o yüzden sandım maşallah dedim yani..


tabi yine de maşallah :)arda2013

bunu bana prof kendi agzıyla söyledi bilemiyorum spinal ve epiduralin birlikte olmasını çok savundu ikna etmek için devamlı güzel şeyler söyledi dediğim gibi işin içine özel hastane ve para girince doktorlara bile inanamıyorum


nilayy

Ben suni sancı almak zorunda kaldım ve epidural destekli doğal doğum yaptım.Epidurali 7 cm'de aldım. İnanın hiçbiri dayanılamayacak ağrılar değil, şimdiki aklım olsa o kadar beklemişim biraz daha bekleyip epidurali zaten almazdım.Spinal hakkında bilgim yok malesef, birşey diyemiyorum...Cevaplamak için Üye ol