Emziren annelerin yememesi gereken yiyecekler

Gulnur_Kaan soruyor: 10

Ozellikle gaz yapan ve kahve, cay gibi kafeinli yiyeceklerin emzirirken tuketilmemesi gerektigini biliyorum. Ben 2 gun once cikolata yedim (aslinda sutlu olmasina dikkat ettim ama:) ve bebegim tum gun uyumadi. Tecrube ettiginiz ve yediginizde bebeginizi rahatsiz eden yiyecekler nelerdir?

Bu soruyu cevapla


20 Cevap


yasemin_ekin

gakaltan, her ne kadar her bebek ve tepkisi farklı olsa da tecrübelerimi yazayım:
1. ben düzenli olarak rezene çayı içiyordum. Onu içmediğimde sorun oluyordu.
2. Yeşil fasulye ve nohut yediğimde, çok huzursuz oldu. (Hoş doktorlar, size dokunmuyorsa, bağrsak hareketleriniz düzenli ise bebeğe de bir şey olmaz diyorlar ama bence "birşey" oluyor.)


elif_esma

ben ilk bebegimde emzirirken cok sut tuketmistim (hane halkinin gazina gelip) ve cok gaz yapmisti onda. ikinciyi emzirirken hic sut icmedim ve daha kolay atlattik o donemi.
bence deneyerek anlayabilirsin ancak


ikicocukannesi

kahve,
cay,
alkol,
sigara kullanmasanız bile dumanı,
sarımsak:)


Loxodonta

Ben tam bir kahve hastası olduğum için hamilelikte beni tek zorlayan şey kahve oldu. Doğumdan sonra da çevremden birçok kişi kafeinin sütle bebeğe geçip uykusuzluk yapacağını söyledi. Ama kendi doktorum canım istediğinde kahve içebileceğimi sorun olmayacağını söyledi. Çok canım isteyip içmezsem daha kötü etkisi olacağını da söyledi. Ben de arada kahve içmeye başladım ve açıkcası kızımda hiçbir uyku sorunu olmadı. Tabii çok fazla içmedim ama açıkcası canım çok isteyip de yiyip içemediğim şeyler ister istemez daha fazla stres yapıyordu. O yüzden çok canınız isterse bence abartmadan yiyip için (alkol ve sigara dışında). Tabii bu benim düşüncem.

Ayrıca soğanın da gaz etkisi olduğunu söylerler.


Kuzeytu

Ben de bir gece cikolata yemistim ve hatırlıyorum da offf o gece Kuzey normalde 8 uyurken 11 de uyudu ve tum gece saat bası uyandı.
Gazlı sebzeler ve baklagılleri (lahana, karnıbahar, brokoli ve tum baklag,ller) ben de tavsiye etmem.
Sut kesinlikle gaz yapıyor.
Ben rezene ve papatya cayını birlikte içerdim. Papatyanın sakinleştirici etkisi varmıs. Gerçekten ben de yasemin gibi faydasını gordum.acumacu

Sütü seviyorsanız ama sırf bebeğinize gaz yapacak diye içmiyorsanız size laktozsuz süt öneririm. Ben şu sıcak günlerde dolaptan çıkarıp buz gibi içiyorum :)


Tosuncuk

Kişiden kişiye değişir hatta sana gaz yapan şeylerle bebeğine gaz yapan şeyler farklıdır.(ebe hemşirenin lafıdır unutamadım bir türlü )

Herkesin hemfikir olduğu şey Kurubakliyat( kurufasulye, nohut, mercimek...)

Denemelerinde bol şans.


rabbit

Gaz yapan yiyeceklerin üstüne kimyon dökerek yerseniz çok faydası oluyorMineAda

Bizim hemşire de Tosuncuk söylediklerinin aynını söylemişti. "Gaz yapan yiyecekler kişiden kişiye değişir, yediklerinize ve bebğinizin gazı ile ilişkisine dikkat edin ona göre tüketin yada tüketmeyin" demişti.


adilcan

ben de kahve delisiyimdir. ilginçtir ki hamilelikte canım hiç istemedi ama şimdi günde 2 ile sınırlı içiyorum her gün bebeğime 1 sıkıntısı olmadı. sadece kurubakliyat gaz yaptı ama benim oğlum 3 ay gaz sorunu yaşadı yediğimden bağımsız görünüyordu. bana portakal yeme gaz yapar dediler 1 gün unutup yedim 1 şey olmadı kişsel farklar sanırım:) çikolatayı çok severim ve hem hamilelikte hem de emzirirken yedim 1 sıkıntı olmadı :)) uyudu gaz olmadı. bence çok kendinizi kısıtlamayın maalesef bebekler ilk 3 ayı gazlı geçiriyor. ee ne yapsınlar sindirim sistemleri adapte değil.  ben doktor olarak (anestezi uzmanıyım) insanın kendini deli gibi germesine karşıyım bebeklerin sindirim sistemi dış dünyaya adapte olunca rahatlayacaksınız siz gergin olmayın bebeğe de gerginlik geçmesin en önemli şey bu bence...
sevgilerCevaplamak için Üye ol