4 günlük Can'ın beslenmesi ve maması

hillside soruyor: 10

Her anneye öncelikle güç, sabır ve yavrularıyla mutlu saatler diliyorum.


Can doğalı daha 4 gün oldu.

İlk iki gün emzirdikten sonra hem göğsümde tahriş oluştu hem de emerken dayanılmaz bir acı çekiyorum. Bu sebeple medela swing ile sütümü çekip ( ortalama 3-5 ml) geri kalanını Hipp mama ile takviye ediyorum. Mama'da ortalama 2-2,5 saatte bir 30 ml içiyor. Öncelikle oranlar size göre normal midir?

Sonrasında siz mamayı nasıl hazırlıyorsunuz? gramajı, suyu, sıcaklığı detayşı olarak anlatabilirmisiniz?

Ben ve Can bebek önerilerinizi rica ediyoruz.

Sevgiyle

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


asyanin_annesi

Anlamadığım mama takviyesi neden?


asyanin_annesi

Anlamadığım mama takviyesi neden?


indigoR

Minik caniniz hosgelmis:),

Oncelikle, pompa hicbir zaman bebeginiz gibi sutunuzu cekemez. Uzun vadede bebeginizi anne sutuyle beslemeyi dusunuyorsaniz ozellikle ilk birkac ay sagmaktan ziyade, emzirmenizi tavsiye ederim. İlk ay annelerin cok buyuk kisminda meme yarasi problemi oluyor. Gecmis sorulardan bu konuda yardim alabilirsiniz.

Bebeginiz yeterli kiloyu almiyorsa, emzirdikten sonra doktorunuzun onerdigi siklik ve miktarda mama takviyesi yapmaniz en dogrusu olacaktir bence.


ayberke

bencede mamaya alıştırmayın , bebeinizi emzirin emzirirkende memenin ucuna takılan şeyler var adını hatırlayamadım nlardan kullanın.ben kullanmamaıştımkullananlardan hatırlıyorummeme iyileşincede emzirmeye devam


dennis

hayırlı olsun bebeğinizz, sağlıkla büyütün. emzirme ve anne sütü konusunda diğer annelerin söylediklerine aynen katılıyorum. bununla birlikte, herhangi bir sebeple mama vermeniz gerekiyorsa nasıl hazırlandığını sormuşsunuz anladığım kadarıyla. en az 10 dakika kaynatılmış sıcak suyu bir termosa koyuyordum ben. diğer termosa da yine en az 10 dakika kaynatılmış ve soğutulmuş suyu (6. aydan sonra kaynatmaya gerek yok, damacana suyu kullanabilirsin demişti soktor). biberonları mutlaka strelize ederim (evet, hala). mama hazırlayacağım zaman önce suyu koyarım biberona. sıcak ve soğutulmuş suyu göz kararı karıştırıp bileğimi yakmayacak sıcaklığa ayarlarım.her 30 ml. su için bir ölçek mama (benim kullandığım mama - aptamil için, başka mamalar için ölçek farklı olabilir, bilmiyorum). benim kızım hiç anne sütü almadı, ilk ay doktor her iki saatte bir 60 ml. mama vermişti ama dediğim gibi 0 anne sütü ile. o yüzden siz emzirdikten sonra önce 30 ml hazırlayın, doymazsa miktarı arttırırsınız. veya daha fazla hazırlayın, bir iki seferden sonra biberonda kalan miktardan ne kadar içtiğini öğrenir ve sonraki seferler ona göre hazırlarsınız.
bol sütlü ve sağlıklı günler tekrar...fistikcik

Merhabalar,
Mutlaka bilgilenmişsinizdir bu konuda, Lansinoh krem göğüs ucu yaralarına gerçekten iyi geliyor. Ayva çekirdeğinden yapılan bir jel de iyi geliyormuş, internette tarifini bulabilirsiniz.

Göğüs ucu yaraları ve acıması (eğer bir enfeksiyon söz konusu değilse) daha çok bebeğin memeyi doğru bir şekilde alamamasından meydana gelir. Doğum yaptığınız hastaneden emzirme danışmanlığı alma imkanınız varsa faydalanın. Yoksa internetten bebeğin göğsü nasıl tutması gerektiği ile ilgili resimler bulabilirsiniz. Sık yapılan hatalardan biri sadece meme ucunu bebein ağzına almasıdır. Oysa göğsün tüm aureola denilen kahverengi kısmını almalıdır. Bu şekilde yara oluşumu önlenir. Ancak sizde yaralar zaten meydana gelmiş, bence doktorunuza danışın ve enfeksiyon olup olmadığını kontrol etsin. Bazen hafif bir candida enfeksiyonu da emzirmeyi ağrılı hale getirir.

Hiçbir pompa bebek gibi çekemez, bu yüzden çıkan miktarın azlığı sizi yanıltmasın. Ancak günde sadece 3-5 ml sağıp geri kalanını mama verirseniz sütünü bir süre sonra azalarak kesilebilir. Üstelik bunu biberonla verirseniz bebeğiniz biberon-göğüs ucu karmaşası yaşar (ikisinin emme şeikileri farklıdır) ve göğüs ucunu hiç doğru tutamaz hale gelir. Bu da sorunun katlanarak büyümesi anlamına gelir. Sağdığınız sütü kaşıkla (bildiğiniz çelik çay kaşığı olur, yeter ki kenarları fazla keskin olmasın ve sterilize edilsin) verin bebeğinize. Mamayı da aynı şekilde. Sütü kaşıkla vermek başta size zor görünebilir, ama aslında bebek çok rahat alır.

Mamayı günde 2 defayla sınırlamanızı ve bu zamanlarda göğüslerinizi Lansinoh krem ya da kendi sütünüzden sürerek, açıkta bırakarak (giysi ve sütyen sürünmesi sorunu arttıtır, tam iyileşme için günde belirli süreler açıkta bırakın, ya da Avent'in göğüs kalkanını kullanın) dinlendirin. Ancak geri kalan zamanda emzirin. Yoksa sütünüzün kesilme riskiyle karşı karşıya kalırsınız.
Sevgiler


asyanin_annesi

Bebeğin çok küçük açlık belirtisi veriyorsa mama ile desteklenmeli oda enjektorle olması daha sonrasında rahatlık saglar. Ama diğer arkadaşların dediği gibi anne sutu ilk aylarda çok önemli doğal bir antibiyotiktir. Ne kdr bebeğin çok icerse hem sarılık riski düşer hemde ileride hastalanmasi o kdr düşer. Şimdi acı çekebilirsin. Göğüs ucu doğal kremleri var sürdükten sonra yikamiosunda onlardan kullan. Bir zmn snra acın hafifliyor

Manuel Yada elektrikli pompalar göğüsten süt getirmek için ucu çok kuvvetli çektiğinden yarılıyor.

Çok gecmis olsun...


silky

yeni dogan bir bebegin emmesi gereken miktar 3 saatte bir 50 cc dir demisti doktorumuz. anne sutu veya mama 3 saatte 50 cc emmesi ideali. ama her bebegin farkli olabilyor tabiki.hillside

merhaba,

herkese teşekkür ederim. bebeğime alışmaya çalışıyorum. tavsiyeleriniz için tekrar teşekkürlerrr


CokBilmis

Gerçi sormamışsın ama meme ucunu nasıl rahatlatabileceğine dair birkaç fikir, belki işine yarar:

http://sormabulmadunyasi.blogspot.com/2011/11/meme-ucundan-et-kopmas-durumunda-ne.html

Can'a da hoşgeldin diyorum. Sağlıkla, mutlulukla büyüsün inşallah.Cevaplamak için Üye ol