çamaşırını islatma

birbebekannesi soruyor: 4

Kızım 30 aylık, 4 ay önce gündüz, 2 ay öncede geceyi hallettik. Arada kilodunun ağı ıslak oluyordu ama şimdi kıyafeti de islatiyor. Anne cisim geldi dediğinde kilodu ıslak oluyor, ben sorup goturdugumde sorun olmuyor. Kilodunun islattigi nda tekrar wc ye yapıyor. Yani kaçırıp tutmuş oluyor. Bu iki haftadır böyle, bu hafta gündüz tamamen altına 2 kez yaptı. Sağlık ocağında isim vardı, ebeye sordum usutmustur olur dedi. Bugün içerisinde 8 çamaşır çıkarttık, tuvalet eğitiminden sonra nasıl yaklaşmali?

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


bitanemmenim

Kesinlikle kizmadan, anlayışla, utandirmadan, tatlı bir ses tonuyla "Tamam kızım sorun değil, bir dahakini tuvalete yapalım olur mu?" gibi cümlelerle yaklasabilirsiniz. Bizim de oluyor ara ara, "cisin gelince hemen söyle olur mu, karnin ağriyabilir" falan da diyorum. Cisi gelince elini pipisine götürüyor, o zaman ikna edip tuvalete götürmeye çalışıyorum. Gerçekten usutmus olabilir, oyunu bırakmak istemediği için tutuyor olabilir, ya da son zamanlarda olan bir değişime tepkisini böyle gösteriyor olabilir. Altına cisini kaçırmasinin daha pek çok nedeni olabilir. Cok kisitlandigini hissediyorsa iradesini boyle gösteriyor da olabilir. Eger nedenini bulamiyorsaniz ve ıslatmalar azalmiyorsa bir pedogogdan yardım alabilirsiniz.


sLnKA

Ayaklarını üşütmüş olması ihtimali var gibi bence de. Kızım da usutunce cok sık tuvalete gidiyor. Unutup cok sıkışırsa biraz kaçırıyor.

Bazen de unutuyorlar tuvalete gitmeyi. Üstüne gitmeden ama siz de daha sık sorarak bunu Alışkanlık haline getirmeye çalışabilirsiniz.

Kızmayın yalnız hatta of bile demeyin.

Ben olur annecim ben bile kaçırıyorum bazen diyorum gülüp geçiyoruz.

Tuvalet eğitimi bittikten sonra, kardesi Doğdu. Bebek bizim yanımızda yatıyor diye kızım da aramızda yatmaya basladi.

Ya uyumadan ince tuvalete gitmeyi unuttu ya cok su içti bilmiyorum ama ilk kez hem de bizimle yatarken Altını ıslattı. Hatta burun yatağımızı ve bizi de.

Telaşla kalktık tabi gece Yarısı ben yatakta çarşafla uğraşırken eşim de kızımı kuvete sokup belden aşağısını yıkamak istemiş. Kızım cok korktu. Aslında bi'sey yoktu, su ılıktı sadece poposunu bacaklarını falan yıkayacaktı ama bu korku resmen yerleşti. Daha sonra yine ayni şeyi yaşadığımız bir gece Gözünü acar açmaz ağlamaya basladi popomu Yıkama baba diye. Ne kızdık ne de niye yaptın dedik oysa. Ama cocuklar of ah bile desek alınıyorlar.


cancun

oluyor öyle. valla benim için normal. hiç de kızmadım olur annecim diyorum geçiyorum. ilerde oyuna bir şeye dalınca da yapacak. gece de olur.


birbebekannesi

Haklısınız normal ama gün içerisinde sık olmasi biraz olumsuz bir durum. Kısa mesafe bir yere gittimizde de kaçırıyor ve tuvalet bulunca da devam ediyor. Eğitimi tamamladigimiz için şu naylon çamaşırları da kullanmak istemiyorum. Sanırım ifade değişiyor, çünkü parkta kaçırinda (evde yapıp çıktık, içme birşeye, 30-40 dk durduk) bebeğine sakin altına yapma, anne kızar, bir daha seni getirmez dedi. Böyle dediğimi hatırlamıyorum ama demekki bunu bir şekilde yansitmisim:(Cevaplamak için Üye ol