uykuda kaka yaparken zorlanma

deren soruyor: 5

Kızım İpek bugün 23 günlük. Hemen hemen her bezinde kaka var ve doktor bunun iyi olduğunu, sütümün yeterli olduğunu söyledi. Ancak bebeğimin kaka yaparken zorlandığını farkediyorum. Özellikle uykusunda kaka yaparken kıvrım kıvrım oluyor, acı çekermiş gibi sesler çıkarıyor zavallım. İçim parçalanıyor. Göbeğine masaj yapıyorum ama kakayı yapana kadar gördüğüm manzaraya da dayanamıyorum. Sizin bebeklerinizde böyle bir sıkıntı oldu mu? Bu kabızlık demek mi?

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


suigeneris

benzeri sorunu biz de yaşadık. 6 aya kadar çok uzun uğraşlar sonucu kaka yapıyordu oğlum. uzunca bir süre ıkındıktan sonra yapabiliyordu ancak. kakası sert falan değildi ama uğraşarak yapıyordu. doktorumuz bunun anüs kaslarını kullanmayı tam olarak bilmemesinden kaynaklandığını, zamanla geçeceğini söylemişti. oğlumun göbeği fıtık oldu bu ıkınmalardan sonra. ama 5 aylık olduğunda ıkınmalar, bundan bir süre sonra da fıtık geçti. biraz sabretmek gerekiyor. göbeğine saat yönünde masaj yapmak, kısa süreli olarak ayaklarını karnına doğru itmek vs gibi yöntemler kullandığımı hatırlıyorum. bunlar rahatlatıyordu onu biraz.


deren

evet aynı masajları biz de yapıyoruz. nispeten rahatlatıyor. Hatta başka masajlar da var uyguladığımız ama uykusunun yarım saati ıkınma, kendini kasma, bu sırada da kıpkırmızı olarak geçiyor. belki daha etkili bir yöntem vardır diye umuyorum. o bu halde olunca geceleri uyuyamıyorum çünkü.


Aysegul_

ben bunu 2 ay boyunca yaşadım. ben de geceleri çıkardığı seslerden uyuyamazdım, üstelik bizimki 3 saat civarı sürüyordu. sabah 5 gibi başlayıp 8e kadar filan. ıkınmaktan kıpkırmızı olurdu kıvranırdı resmen ama hiç ağlamazdı ben de o yüzden demekki canı yanmıyor diye düşünüp kendimi teselli ederdim:) bu dönem henüz barsak hareketleri tam gelişmemiş oluyor ve gerçekten kas kullanımı ilede  ilgili bir durum. bir süre sonra alışıyorsun o seslere merak etme üzülecek bir durum değil bir hastalık belirtisi veya kabızlık durumu da değil içini ferah tut :)


suigeneris

bebekler için herşey öğrenilmesi gereken bir süreç. kaka yapmak bile. daha etkili bir yöntem ilaç kullanmak. biz çok kısa bir süre, çok ama çok zorda kaldığımız için(inlemekten uyku uyuyamıyordu)   ilaç kullandık ama ilaç konusunda  mutlaka doktora danışmalı. 


turkuazz

bizde de oldu.ama kisa surede gecti ,1. ayini doldurduktan sonra rahatladi,insallah sizinki de oyle olur.kiyamam ben ona, canim benim .Cevaplamak için Üye ol