Bebekte büyüme geriliği :(

arzuefe soruyor: 10

Bu gün 9.ay kontrolü için Kızımı Sağlık Ocağına götürdüm. Aile hekimimiz, Çapa Araştırmaya yönlendirildi. Defne'de %45 büyüme geriliği varmış :( Birşey çıkmaz ama tetkiklerini yaptırın dedi.
 
Cok da guzel yiyip,emiyor :( Hazırladığım tüm yemekleri, meyva karışımlarını bitiriyor. Ayrıca anne sütünü de aksatmadan emiyor. Neden oldu anlamıyorum. 2. çocuğum olduğu için daha bilinçliyim. Ek gıdaya erkenden başladım. Hiç yeme sorunu olmadı.

 3 hafta erken doğmasıyla da alakalı değilmiş. Şimdiye kadar arayı kapatmalıydı dedi. Doktorumuz çok ilgili. Zeytin gözlü kızım da çok seviyor. Herşeye tepki verip hemen gülüyor. Kalbim ağzımda.. İnş. tüm sonuçları normal çıkar. Gerçi Dr. 1 ayda sıra gelir dedi.

Benzer bir durum yaşayan, tecrübesi olanlar yazarsa çok sevinirim.

Bu soruyu cevapla


22 Cevap


neretva

Yüzde 45 neye göre? Hangi ölçüyü kullanıyorlar? Hep mi böyleydi şimdi mi oldu? Mesela 3 aylık ve 6 aylıkken de belli bir kilonun altındaysa belki gelişimi budur. Hangi bulgularla yönlendirdiklerini söylerseniz (motor gelişim, baş çevresi vs.) buradaki arkadaşlar daha kolay fikir verirler.


GOGO05

bencede gerili neydeymiş boyu,kilosu nasıl oturabiliyormu emekliyormu vs benim oğlumda kilo %10-20  boy %90 kilo ama büyüme ölçüsü boy olduğu için normal diyorrlar ama bana göre çok zayıf


arzuefe

6.ay da doktor yine boy-kilo olarak geride olduğunu söylemişti. Şu an kartı yanımda olmadığından tam yazamıyorum. . 6 ay kontrolünde sadece 80gr. almıştı. 9 ayda ne dedi inanın gerilik sözcüğünü duyduktan sonra hafızam gitti. Hatırlamıyorum.İlginiz için çok teşekkür ederim

Yani çok erken emekledi, sürekli ağzı laf dolu, şarkılar, çığlıklar, şu anda neredeyse yürüyecek ama boyut olarak akranlarından küçük. Bunun biz de farkındayız. Baba tarafı minyon, onlara çekti, hem 3 hafta erken doğdu diye düşünüyordum.

Motor hareketlerinin hepsi normal. Çok cingöz sürekli göz takibinde, en ufak değişikliği hemen fark edip tepki veriyor. Oyuncaklarıyla normal oynuyor. Abisine göz açtırmıyor. Ama evet baş çevresi vucuduna göre küçük sanki. Bilemiyorum aklım çok karıştı. İster istemez cok üzüldüm.


smmm06

benim oğlum 2 yaşına 10.3 kg ile girdi bize bile geri demediler sürekli aynı eğrideyse sorun yok %45 neye göre anlamadım %50 persantilin altına göre geri dedilerse böyle bişey yok yada eğrisinde düşme varsa ona bakarlar


asyaperi

pekı suan bebegınızın tam olarak boy ve kılosu nekadar dogdugunda ne kadardıarzuefe

 Doğduğun da 2.630kg boy 46cm di. 9.ayda bu günki değerleri 7kg boy 65,5cm.


mert_mert

bende 38 haftada doğurdum 49 cm 3.200 olarak ama benim oğlan çok uzadı..aile olarak uzunuz dayıları 1.85 1.90 .babasıda 1.80 .yani genel olarak uzunuz..ama bir tanıdığımın kızı 4.5 yaşında ve boyu çok kısa kilosuda boyuna göre ideal gözüküyor yani 4.5 yaşında 90 93 cm arası bişi.ama aileye bakarsan çoçuk hiçde anormal durmuyor..annesi babası hatta hala dayıda kısaydı bildiğim gördüğüm..bazen kilo boyla orantılı olabilir..akıl ve algılama açısından sorun görmediyseniz endişe etmeyin..belki miyon tipli çıtı pıtı olucaktır..ama yinede bir uzmana gösterin derim .değerlendirme açısından şüphe kalmasın içinizde.


tiara

eğer çocuğunuzun boy-kilo değerleri 5 persentilin altındaysa bu nedenle yönlendirmiş olabilirler. verdiğiniz değerler 5 persentil altı büyük olasılıkla, bunun bir hormon düzensizliği gibi bir nedeni varsa erkenden yakalayıp düzeltmek amaçlı üst merkeze sevk etmişlerdir. ancak yapılan tetkiklerde böyle bir neden bulunmaması durumunda yapısal olarak kabul edilecektir elbette, sonuçta erişkinlerin de boyları kiloları birbirinden çok farklı olabiliyor. içinizi rahat tutun, küçük bir olasılık ama hormonal bir sorun varsa da düzeltilecek böylece, sorun yoksa da zaten kafanız rahatlar..arzuefe

Mert_mert  maşallah siz erken doğmasına rağmen çok iyi büyüme grafiği yakalamışsınız.  Evet çıtı pıtı benim kızım. Sürekli hareket halinde, İri siyah gözleri, gülümseyen bir yüzü olduğu için kimse tepkisiz kalamıyor. Zeka ile ilgili hiç bir soru işaretim yok. Algısı çok açık. Her anne çocuğu boylu-poslu olsun istiyor :) Dr. da önlem amaçlı dedi ama evhamlı olunca bir an beyni duruyor insanın. Sağlıklı olsun da minyon olsun kızım. Çapa randevusu için uğraşıyorum. Bir yandan da boşuna hastane koridorlarına sürükleyip, kan-tahlil vermekde istemiyorum. Ama içimizin rahat etmesi için ne gerekiyorsa yapacağız. Sonradan pişman olmaktansa. Zaten bu kadar tabaklarını bitirip nasıl kilo almıyor hepimiz merak ediyorduk..


mert_mert

çapadan randevu telf alınıyor bildiğim kadarı ile bilgisayar tc tuşlanıyor değilmi..çok zor oluyor şimdi almanız o yuzden siz akşam saat 12.01 de deneyin o zaman ertesi güne geçince randevu almak biraz daha basit..Cevaplamak için Üye ol