Hala konuşmayan oğlumla nasıl ilgilenmeliyim? neler yapmalıyım?

Aysegul_ soruyor: 10

Merhaba,

15 gün sonra 3 yaşını bitirecek olan bir oğlum var. Henüz tam olarak konuşamıyor. 50 60 kelimelik 2 ve 3 harfli kelimelerden oluşan bir sözcük dağarcığı var. Çoğunlukla da işaretle anlatıyor. 3 kelimelik cümleler kurmuyor, hiç bir ek ve takı kullanmıyor. Ayrıca çok asosyal, çekingen, yabancı ortamlara girmeyen bir çocuk. Evde abisi ve bizle çok mutlu ve neşeli. Abisine çok bağlı hatta bağımlı. Abisi 2 yaşındayken düzgün konuşmaya başlamıştı. Ancak abisiyle çok daha fazla ilgileniyordum, bütün zamanımı ona ayırıyordum. Ama bunun da bir takım sıkıntılar oluşturduğunu fark ettim. İkinci çocukla hem iş yoğunluğu, hem evde iki çocuk olması, hem de biraz kendi başına da oyun oynamayı öğrenmesi ve abisiyle vakit geçirmesi için daha az ilgilenebildim. Ayrıca abi 3 yaşına kadar hiç tanışmamışken kardeş tv ve tablete maruz kalıyor evde, -süresi kısıtlı olsa da- abi izlediği için.

Geçen hafta İstanbul'da konuşma terapistine götürdük. Biraz geri kalmış ama hallolur dedi. Bizim ve abisinin ona çok yardımcı olmamız, her hareketini anlamamız gibi nedenlerle konuşmaya ihtiyaç hissetmemiş olmasına bağladı daha çok -ki haklı olduğunu düşünüyorum. Abiden biraz ayrı kalmasını örn. haftada 3 gün oyun grubuna gitmesini önerdi. (araştırıyoruz ama küçük bir şehirde olduğumuzdan oyun grupları yok burada, kreşlerle yarım gün için konuşacağım ama ters etki yapıp iyice içine kapanmasından da korkuyorum.) Eve bazı ödevler verdi. Resimlere bakıp isimlerini öğretmeye ve geçmiş zaman takısı gibi takıları kullanmaya yönelik. Yapmaya çalışıyoruz ancak bakmak istemiyor. Zaten kitapları filan da hiç sevmiyor. Elime her kitap aldığımda kızıyor, kitabı alıyor kapatıp atıyor.

Sorum bu yaş çocukla evde neler oynayabilirim, hem gelişimini hem konuşmasını destekleyebilecek. Sanki abisiyle yaptığım her şeyi unutmuş gibiyim..

Ayrıca -keşke daha çok ilgilenseydim- pişmanlığı nasıl geçecek? Kafayı yemek üzereyim..

Bu soruyu cevapla


12 Cevap


emyne

merhabalar. Konuşma konsuyla iligili olarak büyük mücadeleler vermiş birisi olarak şunları tavsiye edebilirm;

-Çocğunuzun sevdiği karakterlerden bir oyun alanı kurun. mesela hayvanları seviyorsa hayvan çiftliği, dinozorları seviyorsa dinozor ormanı, arabaları seviyorsa bir oyun halısı üzerinde yol işsaretleri olan etrefında binalar olan okul park yeri ev vb. burada onunla birlikte oynayın. Örneğin hayvan çiftliğinde hayvanlar acıktı ne yapmamız gerekir sence? diye sorup cevap vermesi için ona süre tanıyıp vermesse ısrarcı olmadan yemek vermeliyiz hadi yemek hazırlayalım onlara diyebilrsiniz.

-el kuklaları hazırlayın çoraplardan keçeden kumaştan.hazırları da oluyor. onları elinize takıp konuşturun. bir süre sonra onla konuşmak isteyecek ona sorular soracktır. Siz kuklanın ağzıyla onunla konuşun hoşuna gideceğini düşünüyorum

- doktorculuk, evcilik, tamircilik gibi çocuğun kendini bir rol içinde ifade edebileceği oyunlar kurun. o doktor olsun siz hasta olun ya da tam tersi. küçük bir market alanı oluşturun o kasiyer olsun siz alışveriş yapın vs. gibi

-Bol bol şarkı açıp dinleyin. Bazı harektlerin eşlik ettiği şarkılar var mesela ceviz adam, patates adam gibi. şarkının belirli yerlerinde belirli hareketlerin yapıldırğı şarkılar.onlarla oynayın.hatta sevdiği şarkılar varsa siz ona hareketler uyarlayıp birlikte yapabilirsiniz çocuklar genelde buna bayılıyorlar.

-kartlara hayvan fotoğrafları hazırlayıp ona soru sorabilirsiniz. Mesela hav hav derim kemik yerim ben hangi hayvanım? gibi. sonra da resmini göstererek pekiştirirsiniz. ya da sadece hayvanları gösterip hangi sesi çıkarır ne yer oyunu oynayabilirsiniz.

Bunlar benim tecrübelerim. Bizde işe yaradı umarım işinize yarar.


selencem

26 aylıkken hiç konuşmayan oğlum yarım gün kreşe başlayıp 1 ayda konuşmuştu. Bire bir ilgilenecek iyi bir yer bulursanız çok faydasınolur.


ema_emine

Kesinlikle kreş diyorum.Yarım gün olsun haftada 5 gün olsun hiç problem değil.Oyun grubu bir fayda sağlamaz zaman kısıtlı orda.


boncugummm

sizin yine iyiymiş 50-60 kelime falan benim oğlum 3,5 yaşına kadar anne babadan başka hiçbir şey söylemiyordu stres sıkıntı neden konuşmuyor konuşmayacak mı konuşamayacakmı başka nedenlerden olabilir mi gibi birsürü soru işaretleriyle evimizin çok yakınında ki özel eğitim kurumuna başvurdum, konuşma terepistinden randevu aldık ve 1 senelik hafta 90 dk.lık terapilerden sonra şuanda oğlum konuşuyor çok şükür 4 aydır da kreşe gidiyor.
tavsiyem konuşma terapilerine başlayabilirsiniz. ve mümkünse kreş inde etkisi oluyor.zaten bizim terapistimizde kreş demişti. korkmayın şu dünyada bir promlemi olmadığı halde hiç konuşmayan konuşamayan çocuk varmı? elbette konuşacaktır.


Aysegul_

Çok teşekkür ederim yorumlarınız için. Eminim konuşacak ancak yine de endişelenmeden duramıyorum ve kendimde suç arıyorum hep. konuşma terapistine götürdük ancak şehir dışından gidiyor olduğumuz için haftalık çağırmadı. 3 haftada bir görecek.

Kullandığı 50 60 kelime var ve bunlar kendini idare edebilecek yani derdini anlatabilecek 2 ve 3 harfli kelimeler gel git al ver gibi. Bunları kendine yeterli gördüğü için fazlasını öğrenmeye ihtiyaç duymuyor gibi. Bir de işaret dilini çok kullanıyor, ayrıca sadece anlamını bizim bildiğimiz kelimeler kullandığı ve biz de anladığımız için (örn: nü = bakıcam , hef = kedi) kendini sular seller gibi konuşuyor zannediyor :)  1den 10a kadar sayıyor. 4 harfli sadece ateş diyebiliyor onun dışında başka 4 harfli anlamlı kelimesi yok.

Kreşe vermeyi düşünüyorum ama çok asosyal olması yabancı ortamlarda ben varken bile durmak istememesi beni iyice içine kapanır negatif yönde etkisi olur mu diye endişelendiriyor. Sizin krese baslayip konusan cocuklarınızda da yabancı ortamlara girememe, asosyallik, çekingenlik durumları var mıydı? Yoksa konuşamadığı halde sosyal, girişken, başka çocuklarla oynayabilen çocuklar mıydı?

emyne çok teşekkür ederim öneriler için deneyeceğim.emyne

terapistler mutlaka kreş tavsiye ediyorlar. bana da 2 buçuk yaşına gelmemişken kreş tavsiye etmişlerdi. Kreşi çok faydalı bulanlara imreniyorum. Benim kreşler hakkındaki deneyimim çok kötü. bunlar nacizane benim fikirlerim uzman pedegog filan değilim ama anneyim. böyle bir durumda çocuğu kreşe alışmaya zorlamak daha kötü sonuçlara yol açabilir. Çocuk isteyerek gidiyorsa sorun yok .ya da bir iki haftada alışabilmişse yine iyi. ama sırf konuşsun diye çocuğu istemediği bir ortamda bulunmaya zorlamak bana göre yanlış. yine de her çocuk kendine özeldir her anne çocuğunu herkesten daha iyi tanır. en doğru kararı vereceğinize eminim.


Aysegul_

Ardasuzan konuşma terapilerinde nasıl bir şey yapıldı acaba? Bize terapist bazı resimler mail attı. Bunları çalıştırın dedi ama açıkçası nasıl çalıştıracağımı anlamadım. Resimleri gösteriyorum isimlerini söylüyorum ama bakmak dahi istemiyor.

Emyne ben de bundan korkuyorum daha kötü olmasından endişe ediyorum. Acaba krese gidince konuşmaya başlayan çocuklar normalde de kreşe severek isteyerek giden girişken sosyal çocuklar miydi acaba


miraymar

Benimde cocuklarim suzinkiyle yasit kucuk olan ayni sixin gibi konusmuyor yani dedikleri anlamsiz sayili kelimesi var ama oyun oynamaya basladim ve dili coxulmeye basladi en axindan caba harciyo konusmak icin biraz ihmal ettim biliyorum onu krese gitmiyo abisiyle oynuyolar filan diye vakitte gecirmiyodum parka disari cikarma harici ama simdi oyunla dili acilacak ins iki kelimeli cumle kurmaya basladi 2 haftadir dikkat et anne iyimi karnim acikti diyor ve bugun ilginc abi oku gitti baba ise gitti dedi oyun cok iyi geldiAysegul_

Aynen ben de ihmal ettim sanirim farkına geç vardım. Abinin bir takım problemleri vardı 1.5 yıldır psikolog kontrolündeyiz filan derken abinin üstüne daha fazla egildik. Küçüğü de biraz abiye bıraktık iyi vakit geciriyorlar diye. Bizimkiler park ta sevmiyorlar abiyi evden dışarı çıkartamiyoruz zaten dışarı cikalim diyince başlıyor ağlamaya. Biraz da o yüzden eve tıkılı kaldık genelde.


turuncu_23_00

selencem hanım

benim oğlumda 25 aylık 3-4 kelime söylüyor .kreşin ne gibi yararı oldu .sizin sorununuz nasıldı.Cevaplamak için Üye ol