Emmeyi birakan cocuk nasil uyur?

Mlkby soruyor: 8

Merhaba. Kızımı 25 aylık. 3 gün önce memeden kestim. Normalde emerek uyuyordu. Şimdi tv karşısında uyuya kalırsa ancak uyuyor. Uyku düzenini tekrar nasıl kazandırabilirim? Biberon vermeyi denedim almadı. Emmek yerine çiğniyor. Oyun arkadaşı muzikli bir oyuncak almak doğru mu? Emerek uyutarak dogru yapmadım. Şimdi doğru uyku alışkanlığı kazandırmak istiyorum ama nasıl yapacağımı bilmiyorum. Tecrübesi olanlar paylaşırsa sevinirim

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


yelizindefinesi

uyku eğitimi deneyebilirsiniz belki (ben yapmadım tarzım değil) ama 25 aylık çocuğunuz için ve sizin için çok yıpratıcı olabilir.Kızım da emerek uyuyordu,5 aylıkken emmeyi bıraktığı için bizim uyku yöntemimiz ayakta sallamaktı.Yaklaşık 7-8 aydır akşamları yanımda yatarak uykuya dalıyor.Çalışan bir anneyim, gündüzleri kızıma kv dem bakıyor, gündüz uyurken hala sallanarak uyuyor mesela ama uykuya dalması çok kısa sürüyor.Bu sizin için doğru bir yöntem olur mu bilemem ancak bizim durumumuz şu an bu.Ha birde emzik kullanıyor. Emziği de uyuyacağı zaman emiyor,yakında onu da bırakma alıştırmalarına başlayacağım.Şimdiye kadar hiç şikayetçi olmadım.Zamanla uyumayı öğreniyorlar merak etmeyin.Mlkby

Bende öğlene kadar çalışıyorum. Eşim bakıyor ben yokken. Uyku saatinde ben gelmiş oluyorum. Bu konuda bana pek katkısı olmuyor eşimin. Ben gelince o gidiyor.Çeşitli şekillerde sallamayı denedim ama kızım sallanmaktan hiç hoşlanmadı. Emzikte almadı. Hatta süt bile istemedi. Yogurt veriyorum hergün. En dogrusu uyku ritüeli oluşturmak galiba. Daha öncede bu şekilde alıştırmıştım gece uykusuna. Ağlama krizlerimiz bittiginde bunun için çaba sarfedeceğim. Teşekkür ederim yorumlar için.


babu

Ben de ayni yastayken birakmistim emzirmeyi ve bizde de oncesinde memede uyuyordu. Ben de ne yapacagimi bilemeyip ayakta sallama, yanina yatma gibi yollari denedim. Uyku rutinimiz hep vardi o aynen devam etti. Hatta ''ilk dogdugunda idealist sekilde basladigim uyku egitimde geldigim son nokta ogluma ayakta sallanarak uyumayi ogretmek' diye dalga geciyordum, cunku basta ona da razi gelmemisti :) sonucta ara donemi meme disinda her yol mubah seklinde (tv vb kullanmadik ama) gecirip sonra yavas yavas yataginda kendi kendine uyumaya ulastik. Oncesinde tutarli uyku ritueli ve ekrandan uzak tutmak bence de onemli.


sevcannas

Ben de yeni kestim memeden ve aynen son güne kadar meme haricinde hiç uykusu olmamıştı,emzik hiç emmedik,bacakta da hiç uyumuyordu,ilk uykumuzda bir bebeğini uyutalım diyerek uyuduk,sonra yanına yatıp,çok ilgisini çekebileceğini düşündüğüm bir masal uydurdum(ama özellikle uydurma bir masal olsun).o çok dikkatini çektiği için memeyi unutarak daldı,sonra da masalları ya değiştirdik,yada" aaa hadi gel uykusu gelmeyen pengueni anlatayım sana yatakta "diyerek gittik yatağa,ama hadi uyuyalım veya uykun geldi mi demedim hiç?

Memeyi bırakalı 3hafta oldu ve çok korkmama rağmen, şükür hiç bir problem yaşamadıkMlkby

Bu gece uykudan önce tv izletmedim. Evde ikimizden başka kmse yoktu şansıma. Tablet telefonda görmedi. Bugün biraz kitap karıştırmıştık yatakta. Etkisi oldu galiba. Yatağına kendisi gitti. Bütün ışıkları kapattım. Yaklaşık 40 dakika yatağın her tarafında gezdi, inip çıktı. Bu arada ben ninni şarkı aklıma ne geldiyse kısık sesle söyledim. Sonunda daldı uykuya ağlamadan.Gece uyanıp ağlamaz inşallah.dilrubaa

2,5 yasina kadar emdi kizim ve birakana kadar baska turlu hic uyumamisti ben de cok korkuyordum bu cocuk nasil uyuyacak diye. Uyku oncesi yapilacaklar ve uykuya hazirlanma onemli, sonra da beraber yataga gidip sacini oksayarak masal anlatarak uyuttum ben. Bazen biraz pispisladim biraz ninni soyledim, ninni soylerken ben de karsisinda esnedim:) esnemek bulasici o da esneyip bi sure sonra uykuya daliyordu. Ama ben memeyi biraktirmadan once baslamistim anlatmaya yakinda memeye baybay diycez, sonra sarilarak uyuycaz diye. İlk zamanlar baya tukeniyordum bir suru masal anlattiriyordu, masal uydurmaktan kafam patliyordu:) sonra sure kisaldi. Simdi de biraz kitap okuyoruz sonra sarilip uyuyoruz, bazen ipadden sarki dinlemek istiyor, acip ters ceviriyoruz yatakta, dinleyerek uyuyoruz.


Mlkby

Gece ışıkları kapatınca itiraz etmeden yataģa gidiyor 2 gecedir. Önceki gece hiç uyanmadı dün gece 1 kere uyandı yanîma geldi. Bizim odada ayrı yataģı var. Sanırım kabullendi artık. Gündüz uykusunda hala bir ilerleme kaydedemedim. Dayanamayacak duruma gelince oturduģu yerde sızıyor 3 gündür saat 17.00 civarında haliyle gece uykusu saati kaydı. Gündüz içinde bir rutin oluşturmam gerekiyor. Kitap yada masal istemiyor şimdilik. Kitap alırsam resimlerine bakıyor. Dua edip şarkı söylüyorum kısık sesle.


Cevaplamak için Üye ol