su ile ilgili birkaç soru

MCA soruyor: 10

1- 7 aylık bir bebek yazın günde ne kadar su içmelidir?

2- içeceği su damacana mı, kaynamış damacana mı, kaynamış musluk suyu mu olmalıdır?

3- mama suyu ne ile hazırlanmalıdır?

4- suyu ne ile içiriyorsunuz?

5- yemeklerini hazırlarken hangi sudan kullanıyorsunuz?

en sağlıklısı hangisi arkadaşlar? ben kızıma kaynamış su içiremiyorum tadını sevmiyor heralde püskürtüyor. en son dün damacana su denedim güzelce içti. ama içim rahat etmedi.

Bu soruyu cevapla


37 Cevap


neretva

Bir yaşına kadar kaynamış soğumuş su. Bir yaşından sonra damacanaysa yine kaynamış soğumuş su ya da 1,5 ltye kadar olan şişede sular. Doktorumuz yarım, 1 lt ve 1,5 lt suların damacanaya göre daha iyi denetlendiğini söyledi.

Tadına gelince. Herhalde bir aydır falan su veriyorsunuz. Bebeklerin suya alışmaları zaman alıyor. Sık sık teklif edin, ısrar etmeyin. Meyve suyu falan vermeyin. İsterseniz kaynamış suyun yarısını buzdolabında soğutun ve verirken karıştırın. Biraz soğuk içince tadını sevebilir.

Biz başlangıçta biberonla verdik. Arada sulukla da teklif ettik. Zamanla suluğunu benimsedi. Artık biberonla vermiyoruz. Bizimki gelişen bir suluk, sonunda bardak oluyor. Bakalım inşallah o günleri de görürüz.

Sıklığa gelince. Aklınıza her geldiğinde, özellikle dışarıda veya eve gelince. Çok da endişe etmeyin emziriyorsanız oradan da su alıyor. Eksiği olunca mutlaka içecektir.


MCA

çok farklı cevaplar gelmiş ne yapacağımı iyice şaşırdım :s


_shushu

Evet merak ediyorum,kaynamış su verenler kaynamış suyun minerallerini kaybettiğini biliyorlar mı?Biliyorlarsa çocuğun bu mineral eksiğini nasıl gideriyorlar.Kaynamış  su veren arkadaşlar susadıklarında bu sudan bir deneseler susuzluğu gidermediğini görecekler.


ipekkusgoz

Bugün bizim doktor kendi kızı için hamidiyenin kutu suyundan kullandığını söyledi.Kaynatmadığını tahmin ediyorum zira epey bir önceleri artık kaynatma demişti zaten 

 

 


chroma

Kimyagerim, su analizlerinden sorumluyum. Kızıma 9 aylığa kadar kaynamış soğumuş su verdim. 9 aydan sonra da içmesi için normal damacana suyu, mamasını hazırlarken de hafifçe ısıtılmış damacana suyu kullandım.
Sudaki minerallerin kaynatmayla gittiğini, bunun çok sakıncalı olduğunu kim söylemişse biraz abartmış. Evet bir miktar mineral kaybı olur ama zaten oyaşta bir çocuğun içtiği sudan aldığı mineral o kadar azdır ki, eğer anne sütü alıyorsa ya da öğünlerinde taze meyve sebze varsa çocuk/bebek günlük mineral ihtiyacını fazlasıyla karşılıyordur.
Suyun kaynamasıyla uzaklaşan asıl maddeler kalsiyum karbonat, magnezyum karbonat gibi halk arasında "kireç" olarak adlandırılan sertlik yapıcı tuzlardır ki bunları zaten bebeğinizden uzak tutmak gerekir, aksi halde böbreklerde birikim yapar. Aslında damacana sularda genelde sertlik oranı düşük olur. Bu suyun kaynatılmasında ki esas amaç, damacana içerisinde oluşabilecek bakteriyel kirlenmeyi gidermektir.
9 aylıktan sonra kaynatmayı bırakmamın sebebi ise bağışıklık sisteminin artık hazır olduğunu, vücuduna bir miktar mikrop girmesinde bir sakınca olmadığını düşünmemdi. Çok şükür şimdiye kadar bir sorun yaşamadık.
BPA, yani bisfenol A, plastik yapımında kullanılan bir malzeme. Bu malzemenin suya geçmesi için, içindeki sıvının yüksek sıcaklıkta olması gerekir. Biberonlarda kesinlikle BPA'sız olanlar tercih edilmelidir zira içerisine kaynar su, sıcak çorba vs koyuyoruz. Damacana da BPA varlığını ise açıkcası çok önemsemiyorum. Zira normal şartlarda BPA'nın damacana yapısından suya geçebilmesi için malzemenin aşırı derecede BPA içermesi gerekir.
İçirilen su miktarı bebekten bebeğe değişiyor. Yaz günlerinde siz sık sık teklif edin, kaşıkla, bardakla, biberonla. İçmek isterse içer. Benim kızım uzun bir süre reddetmişti su içmeyi, 1-2 damla alıp tükürüyordu suyu._shushu

chroma hanım susadığınız zaman kaynamış soğumuş su içip fikrinizi bizimle paylaşırmısnız.


chroma

Shushu, sudan aldığınız tat ve doygunluk hissi kişisel bir konudur. Kaynamış soğumuş suya alışık değilseniz size keyif vermez. Eşim buz gibi soğuk su içmeden susuzluğunu gideremezken, ben en sıcak günde bile oda sıcaklığından daha soğuk suyu içemem. Veya, Avrupa'nın pek çok ülkesinde insanlar özellikle mineralli su içerler. Bizim içtiğimiz normal su onlara birşey ifade etmez.
Benim kaynamış-soğumuş suyun mineral miktarı ile ilgili cevabım 8-10 aylık çocuklar içindi. O yaştaki bir bebeğin içtiği su zaten toplasanız 100 cc anca eder, benim kızım o kadar bile içmezdi o aylarda. 100 cc sudan gelecek mineral miktarı da, meyve suyundan alacağı mineralin yanında devede kulak kalır. Çocuğa mineral vereceğim derken koliform bakteri verme riskini göze almazdım.


MCA

chroma 9 aya kadar kaynamış soğumuş su verdim yazmışsınız, musluk suyunu kaynattınız doğru mu? yoksa damacana suyu mu? birde bu bebek suları ile ilgili fikirlerinizi alabilri miyim?chroma

MCA, Adana'da yaşıyorum. Bizim eve gelen şebeke suyu çok kireçli olduğu için damacana suyu kaynatıp kullandım. Musluk suyunu kaynattığım zaman gözle görülür derecede bir tortu açığa çıkıyordu. Toz halinde olduğu için de süzgeç vs ile de uzaklaştıramıyordum. Aynı şekilde biberon, emzik, süt sağma makinesi aparatlarını da damacana su ile kaynatıyordum. Çünkü musluk suyundaki kireç malzemelerin üstünde tabaka halinde kalıyordu. Şu an hala damacana su içiriyorum Simay'a. Arada sırada musluk suyu da içiyor. Bebek suyu hiç kullanmadım, ihtiyaç hissetmedim. Bu tarz ürünlerin satış yapmak için pazarlama stratejisi olduğunu düşünüyorum.


MCA

bende istanbuldayım. biberonunu kaynattığımda bile üzeri tortu gibi kireç oluyordu, sterilizatöre geçmiştim. cevaplarınız için çok teşekkür ederim.Cevaplamak için Üye ol