su ile ilgili birkaç soru

MCA soruyor: 7

1- 7 aylık bir bebek yazın günde ne kadar su içmelidir?

2- içeceği su damacana mı, kaynamış damacana mı, kaynamış musluk suyu mu olmalıdır?

3- mama suyu ne ile hazırlanmalıdır?

4- suyu ne ile içiriyorsunuz?

5- yemeklerini hazırlarken hangi sudan kullanıyorsunuz?

en sağlıklısı hangisi arkadaşlar? ben kızıma kaynamış su içiremiyorum tadını sevmiyor heralde püskürtüyor. en son dün damacana su denedim güzelce içti. ama içim rahat etmedi.

Bu soruyu cevapla


37 Cevap


chroma

Rica ederim. Gerçek şu ki hijyen,gıda vs gibi bazı konularda pek kasmamaya çalışıyorum. Allah göstermesin, yarın öbürgün bir doğal afet, deprem vs olsa, bir süre sokakta yaşamak zorunda kalsak nereden bulacağız özel suyu? İstanbul depreminde, Van depreminde binlerce insan, yüzlerce çocuk pis suyun içine dezenfeksiyon için bir miktar çamaşır suyu katarak su içtiler. Veya Gesnur'un dediği gibi, çok dikkat etsek de bir şekilde amipli dizanteri geçirebiliyorlar.


akilhocasi

Benim oğlum 10 aylık

1- Sabahları 150 cc lik bir biberona su koyuyorum, gün içerisinde teklif ediyorum bazen bitiriyor ve 50 cc daha ekliyorum bazı gün sadece 100cc falan içiyor.

2- İçeçecği suyu damacanadan kanatıyorum. Dokto 1 yaşına kadar kaynatın dedi.

3- Mama suyunuda damacanayı kaynatarak kullanıyorum. Kettle hep kaynamış damacana suyu bulunuyor. Dışardada kaynamış soğumuş su.

4- Belirttiğim gibi biberon ile içiyor yavaş yavaş suluğa geçmek istiyorum.

5- Damacana suyu kullanıyorum.sevihr

Akilhocasi, anne sutu aliyor mu bebeginiz? Benim de kizim 10 aylik, doktorumuz anne sutu aldigi surece su vermenize gerek yok diyor ve su vermemizi onermiyor. Sadece demir ihtiyacini gidermek icin 10-20 cc pekmezli su vermemizi onerdi.


fistikcik

sevihr, bebekler sadece anne sütü aldıkları süre boyunca su vermeye gerek yoktur. Ancak ek gıda almaya başlamışsa (anne sütü almaya devam da etse) su vermek gereklidir. Kabızlığı önler.

Demir ihtiyacı için doktorunuzun pekmezli su önermesi biraz şaşırtıcı. Pekmez demir içerse de oranı çok yüksek değildir. Üstelik tüm bitkisel kaynaklı demirler gibi süt ürünleri tarafından emili azalır. Demir damlası kullanılmayacaksa demir ihtiyacı et ve yumurta ağırlıklı karşılanmalıdır, çünkü bu ürünlerdeki demirin emilimi sütten etkilenmez.


sedaozkan

İstanbul'da yaşıyorum kendi yemeklerimizi yaparken bile musluk suyu kullanmıyoruz biz, çocuğa yaptığım hiçbir şeyi de musluk suyuyla yapmıyorum. Damacana suyunu kaynatıp veriyordum ben de. 


arzud

Ben de kaynatılmış erikli su kullandım geçen aya kadar.Bu ay pınarın bebek suyuna geçtim içme suyu olarak.Ama gece mamasını kaynatılmış ve ılıtılmış erkli suyla yapıyorum hala.Gün içinde pınarın suyundan ne kadar içebilirse..Ev kullanımı için İstanbul'da yaşayan arkadaşlar eğer cam damacana suyu kullanmak isterlerse Taşdelen su var.5'er litrelik 4 şişe halinde getiriyorlar.İnternetten Taşdelen su diye bulabilirsiniz.


MCA

doktorumuzun tavsiyesiyle cam şişe pınar madran kullanmaya başladık (kaynatmadan) . tadı hoşuna gitti sanırım içti.
Cevaplamak için Üye ol