Yenidogan bebeklere uyku duzeni ne zaman olusturulmali?

Organik_Anne soruyor: 10

Yenidogan bebekler hangi haftadan itibaren uyku duzenine gecmeli? Hangi uyku rutinleri etkili oluyor? 

Bu soruyu cevapla


12 Cevap


angelique

bence onlar kendi rutinlerini belirliyor. benim kizim 42. gun 6 saat kesintisiz uyudu, kesin basina bisey geldi diye dusunmustum:) o gunden beri de oyle. daha buyuklerde belki ama kucuk bebeklere duzen olusturmaya calismak zor bence.


ucurtma

Merhaba
İlk 3 ay herhangi bir düzen yapmaya çalışmamanız öneriliyor, onlar kendi ihtiyaçları oranında uyuyorlar. 3 aydan sonra tercih ettiğiniz bir rutinle büyütmenizi tavsiye ederim, konuyla ilgili pek çok kaynak ve öneri var. Soru ve grupları tararsanız bir süre tecrübeye ulaşabilirisniz. Ben Tracy Hogg un önerileri ve kendi iç güdülerimi birleştirerek bir şeyler yapmaya çalıştım. Her zaman en doğruyu iç güdüleriniz belirler:) Kolaylıklar olsun...

Sevgiler


ediluj

ilk 40 günden sonra kendi haline bıraktık(öncesi belli aralarla mezirmeye calışıyorduk,gece 12öncesi uyumuyordum,bu cocuk nasıl düzen kuracak diyordum ki 3. ayını doldurduktan bir süre sonra aksam 21 de yatagına muzikli uyku oyuncagını bıraktım kendiliğinden uyudu duzenimizde oyle gidiyor:))kendileri ayarlıyor merak etmeyin..


jildando

gece gunduz ayrımına dikkat edin, o zaten dogar dogmaz kurulan bir sistem bence. Ama onun dısında zaten  ne kadar uyanık kalkmaya dayandıklarını vs. çözüyorsunuz, uyku zamanı geldiginde de oyalanmayıp hemen yatırırsanız, bir sure sonra kendi kendine belli saatlerde uyuyor oldugunu goreceksiniz zaten. Biyometrik saat denen bir durum var, bunyenin kendi saatleri bizim çocuklarda bayagi isliyor, o yuzden atlatmamaya cok dikkat ediyorum.
Ayrıca uyku, yemek, yurume vs. tum asamalarda bebegi dogal akısına bırakıp, sadece saygı gosterip, talepleri hemen karsilamanın bir cok sorunu kendiliğinden cozdugunu de dusunuyorum.


Organik_Anne

Yol gosterici cevaplariniz icin cok tesekkur ederim. Dun 2. ay muayenesi sirasinda doktorumuza sordum, 7 kilo olmadan once herhangi bir duzen oturtmaya calismayin, akisina birakin dedi. 7 kilo asagi yukari 4 aylik olunca demek...Istanbul Parenting Class'te birebir bir seansa katilmistim uyku duzeni ile ilgili. Tracy Hogg yontemine benziyor, ilk etapta onu uygulamayi dusunuyorum. Sevgiler...cassiopeia

siz bütün sıkıntılarını giderin açlık,gaz odanın ısısı üzerindeki kıyafetleri ondan sonra da uykusu geldiğinde hareketlerine durumuna bakın ve ona göre bir sistem oluşturun.Kesinlikle akışına bırakmayın derim.Belki ben şanslıydım oğlum gündüzleri azar azar uyur ama gece uykusu derindir böyle gelişti bizim düzenimiz.Ama arkadaşlarım benim kadar şanslı deil onların bebekleri gece gündüz ayrımını yapamadı gece saat 3e kadar uyumayan bir bebek var mesela düşünebiliyor musunuz.Bir de bebeğinizi iyiizleyin mesela benim oğlum öğlen iki saatte bir yarım saatliğine uyur.Öğlen uykusu 1-2 gibi olan biraz daha uzun olur.Bu rutini bozduğumda yani diyelim ki iki saatlik zaman dilimi geçip uyuyamadığında çok huzursuzlanır.bunu keşfedene kadar baya bir huzursuzlandık.sonunda gündüz uykuları da düzene girmiş oldu.Bebekler düzeni sever düzensizlikten nefret eder bunu da unutmayın.


cassiopeia

Bu arada yukarıdaki cevabımda bir kısmın neden koyu çıktığını hala anlamış deilim özel bir sebebi yok.


HAWOR

benim kızım 4.ayına girince gündüz uykuları mükemmel bir rutine oturdu.üstelik ben bunun için fazladan çaba harcamadım.hiç şaşmıyor..gece uykularını da halledersek olay tamamdır.
özetle acele etmeyin onlar kendi fizyolojileri doğrultusunda düzenlerini kuruyorlar...ki uzmanların görüşüde 4.aydan itibaren...neyran

Merhaba,


Kızım gündüz rutinini kendi kendine oluşturdu. Ama gece rutinini ben düzenledim.

Öncelikle gece-gündüz ayırımı yaptık. Uyuduğu odada gece lambası kullandık. odamıza gittiğimiz zaman hep gece lambasını açtık. Parlak ışık bebekleri fazla uyarıyor. Hep kısık sesle konuştuk.

İkincisi gece uykuya giderken hep aynı saatlerde aynı şeyleri yaptık. Kızım 8 gibi uyuyor. Saat 7,30 gibi banyo yapıyoruz. sonra masaj yapıyoruz. Giyiniyoruz ve en son da karnımızı doyuruyoruz. ilk zamanlar 10-11'e kadar uyutamıyordum. ama zaman içinde alıştı. artık rutini öğrendi ve uyuyacağını anlıyor. zaten uyku belirtileri vermeye 7 gibi başlıyor.

bebeğinizi iyi günlerde büyütmeniz dileğiyle...busraa

hayırlı olsun bebişin, sağlıkla büyüsün.Benim oğlum da gece uykusunu deliksiz uyumaya niyetliydi ama ilk haftalar kan şekeri düşmesin diye 2-3 saatte bir uyandırıp emzirdiğimiz için, gece uyanmayı öğrendi :)Cevaplamak için Üye ol