hangi yatak

gurkanyucel soruyor: 3

Uzun araştırmalar sonucu bebeğimiz için en iyi yatağın Ikea yatağı olduğuna karar verdim. Ancak son günlerde sıkça duyduğum "yer yatağı" fikri de beni cezbetmeye başladı. Ama kafamda oturtamadığım bazı noktalar var. Örneğin 6 aylık bebeğin yer yatağından yuvarlanmasını nasıl önleyebilirim?Yüksek yastıklar bir yere kadar, peki 1 yaşına gelince ve yastıkları da aşabilmeye başlayınca ne olacak? Marangoza özel yatak mı yaptırsak,yerden 3-5 cm. yüksekte, etrafında sökülebilir korkuluk bulunan bir yatak olsa mesela, hem yer yatağı gibi olur,hem etrafı korunaklı olur,yatağın etrafına yastık koyarsan çocuğun yataktan düşmesini de engellemiş olursun...mu acaba? Bilemiyorum ve o nedenle soruyorum:Yer yatağı deneyimi olan var mı? Diğer yatak alternatifleri nelerdir?

Bu soruyu cevapla


13 Cevap


Damlanin_Annesi


Linkler için teşekkürler.

Ilgaz'ın fotoyu görünce inanmadım, bakalım ne yapacağız.
Bizim yatak buna uygun diil gibi...
Benim kızım henüz yürümüyor ama şimdiden divanlara, koltuklara tırmanıyor veya bizim yataktan inmeyi beceriyor.


gamzeb

Bu soru başlığı için biraz gecikmiş bir cevap olmakla birlite benim gibi geçmiş sorularda cevabını bulmaya çalışanlar için önerim; eğer ikea'dan yatak alacaksanız -ki kesinlikle öneririm- sniglar yerine gulliver'i tercih etmeniz. Çünkü ben de kızıma hensvik bebek karyolası almıştım ve doğumundan beri kullanıyoruz. ama,gulliver'in yatak kenarlarından birinin çıkarılabilir olmasının büyük avantaj olduğunu kızım kendi kendine yatağa çıkma gayretlerine girince anladım. Eğer gulliver'i tercih etmiş olsaydık en az 6 ay önce kenarını çıkarmış olurduk ve kızım rahatça yatağına kendi çıkıp iniyor olurdu.Zira yatak aldığımız sıra hensvik ile gulliver arasında kalmıştım ve aralarında çok az bir fiyat farkı vardı, eşim de o kadar büyüyünce yeni yatak alırız demişti ben de hensvik'e karar vermiştim. Ama kullanınca anladım ki guliver çok daha avantajlı olacaktı. 

Montessori ile ilgili araştırmalara girince dün kızımın yatağının yanına bir yer yatağı yaptım, dün orada uyudu, çok da rahat ettik. Özellikle bebeğin  kilosu artınca ve alt kademede kullanırken bebeği yerine yatırıp kaldırmak zorlayıcı oluyor zira. 


gamzeb

ikea evimizin her şeyi :)

Cevaplamak için Üye ol