Kreş mi kayınvalide mi?

bulut_denizin_annesi soruyor: 10

Selam arkadaşlar

benim 8 aylık bir oğlum var 4 aydır haftada 3 gün çalışıyorum.çalıştığım günlerde babaannesi bakıyor oğluma ancak ben bakımını yeterli bulmuyorum.aslında çok yaşlı değil 50 yaşında ama nasıl desem biraz üşengeç çok yerinden kalkası gelmez.örneğin yarım saatlik mesafede oturuyor ama bizde kalıyor ay ben sabah nasıl gelcem nasıl gitcem diyor.oğluma ne çorba yapar ne yoğurt yapar hepsini bekler ki ben yapayım o versin eğer yapmamışsam uyuyup kalmışsam ertesi gün oğlum çorba yoğurt  yerine mama verir.iş yerinde sağıp getirdiğim sütleri vermiyor sürekli unuttuğunu söylüyor.evde zaten hiç bi işe elini sürmez onu söylemiyorum bile.şimdide haftanın 5 günü çalışmaya başladığımda yani oğlum 1 yaşında olduğunda kendi evinde bakmak istediğini oğlumuzu pazar akşam bırakıp cuma akşam almamızı istediğini ancak öyle bakabileceğini söyledi.yani oğlumu 5 gün görmicem yada işte onun evine uğrayıp görüp sevip evime gelicem.bu durumu da kabul etmek istemiyorum aslında onun bakmasında istemiyorum çünkü bizde kaldığı için aile düzenimiz alt üst oldu.eşim sağlık memuru hastanede kurum kreşi var 1 yaşında oraya versem babasıyla gidip gelse çok mu küçük olur sizce?yani aslında 2 yaşına kadar idare edicektim bileklide ama sinirlerim çok toptancı aklım hep evde kalıyor daha 3 gün çalışıyorken böyle bide tam hafta çalışınca dayanamayacağıma karar verdim.fikriniz nedir?

Bu soruyu cevapla


18 Cevap


yesimctn

Çocuğunuzun yemeğini akşamdan yapıp hazırlasanız,?Şahsi fikrim kreş için küçün he üz küçük 


ilknur

Kreş için bence de küçük ama yaşı genç dediğiniz kayınvalideniz de 50 yaşında, dışarıdan anlaşılmasa da yorulmuş olabilir. Eğer çok gönüllü değilse de belki onun yerine bakıcı düşünebilirsiniz. 8 aylık bir çocuğun annesinden haftada 5 gün annesinden ayrı olmasını doğru bulmuyorum ama diş çıkarma döneminde epey gece uyanması olacağı için bahsettiğiniz yorgunluğu olan kayınvalidenizin bakması hiç kolay olmayacaktır zaten. Bir de yürümeye başlayınca peşinde koşulması gerekecek, evin ona göre güvenli hale getirilmesi lazım. Kayınvalide evinde bunlar sağlanabilecek mi? 

Bence bir bakıcı ile anlaşırsanız eviniz de günlük işler için destek de alabilirsiniz. Küçükler kreşte daha kolay hastalanıyor, hem sık hem de daha ağır geçiyor. Hastalandığı dönemlerde evde yardımcıya ihtiyacınız olacaktır. Onun için baştan hiç yormadan çocuğunuzu en az iki yıl evde bakılması eğer koşullarınız uygunsa bebeğinizin rahatı için daha iyi olur.


bulut_denizin_annesi

Kayınvalidem için yaşı genç demedim çok yaşlı değil dedim yani 70-80 yaşında torun bakan insanlar var onu söylemek istedim.ben zaten yemekleri akşamdan yapıyorum ama bazen insanım sonuçta uyuyup kalıyorum .yorulmuş olabilir buna saygım var bakmasını ben istemedim hatta Her seferinde dedim ki zor gelebilir yorulabilirsin bi dene bakalım zor gelirse yapamazsan bana söyle başka bi yol bulurum .kendisi aşırı istekli çalışmadığım günlerde bile arıyor özlediğini söylüyor.bakıcıyı bulacaksam çalışmama gerek yok çünkü benim maaşım kadar para istiyorlar.işten aldığım parayı ona verdikten sonra bir anlamı yok ki


yesil_erik

1 yaşındaki bir çocuğun kendi evinden ailesinden ayrılması uygun gelmiyor.Bakıcı ücreti sizin maaşınız kadarsa çok zor durumda değilseniz 1 yıl çalışmayın hem siz hem çocuğunuz zorlanmamış olur


ayberke

Merhabalar, kesinlikle kayınvalide bakmasın.Bahsettiğiniz gibiyse rahatına düşkünse fedakarlık yapmak istemiyorsa bakıcı tutun başına çoğunlukla kayınvalideyi koyun. Arasıra kayınvalide çocuğa bakarken oda evin işlerini ve yemeğini yapar.Sizde akşama en azından daha az işle karşılasır bebeğe daha çok zaman ayırırsınız.

Aldığım maaşı bakıcıya veriyorum diyorsunuz ama arada sigortanız da yatacak bunu atlamayın bu önemli bir husus.Bebeğiniz kreş için çok küçük en azından 2 yaşına kadar bakıcı ile idame ettirmeye çalışın olmadı durumunuz iyiyse 1 sene daha kendiniz bakın.

Çocuğun 5 gün sizden ayrı kalması düşünülemez bile bence.

Zaten bu lkadar rahatına düşkün biri 1 yaşından sonra çok hareketli olan bir çocuğa nasıl bakacak ki herşeyin olması bir anlık.

Kolay gelsin size.bulut_denizin_annesi

Çalışmama durumum şuan için yok maalesef borçlarımız var eşim tek maaşla onları ödeyemez.ben çalıştığım sürece maddi durumunuz iyi ama ben çalışmazsam eşimin maaşı kira faturalar ve Borçlara ancak yeter.ayrıca işyerim Doğum döneminde çok arkamda durdu şuandada iznim bitmesine rağmen 3 gün çalış geç gel erken git yeterki gel işi bırakma ihtiyacımız var sana diyorlar onları da yüzüstü bırakmayı bu kadar yardım aldıktan sonra etik bulmuyorum .aslında kayınvalidem kendine göre çok fedakarlık yapıyor mesela normalde kendi evinde 14:00 den önce uyanmaz ama bizdeyken oğlum uyandığı için sabah 8 de oda uyanıyor e evini barkını kocasını bırakıp geldi sağolsun.ama işte elinden gelen bu kadar onun yapısı bu.kendi evindede öyledir yemek yapmaz iş yapmaz sürekli dizi izler yada gezmeye gider huyu bu yani.kendi evinde bakmak İstemesinin sebebi de bu.örneğin sağdığım sütü vermeyince ben soruyorum neden vermedin vermen lazım yada çocuk hızlı emekliyo yetişemiyor diye mama sandalyesine oturtuyo yere bırakmıyor emeklemesin peşinden koşmasın diye bende diyorum işte gelişimi için önemli emeklesin oynasın ,yada çocuğuma annem diyor sürekli bende babannecim diye düzeltiyorum :) aslında benden kaçıyo yani anlayacağınız kendi istediği gibi baksın karışan olmasın istiyo defalarca konuşmama rağmen tamam diyo dikkat edicem diyo ama düzelmiyo elinden bu kadar geliyo sanırım


ayberke

Kayınvalideniz bu kadar rahat bir insanken nasıl çocuğunuzu emanet edeceksiniz onu anlayamadım.2'ye kadar uyumak yemek yapmamak devamlı gezmek dizi izlemek hayatın genel gidişatına uyan şeyler değil, kendisi için normal kabul edilebilir bundan memnun olabilir ama bence 1 çocuk emanet edilmez.Yapısı vs bu olabilir herkes onu bu şekilde kabul edebilir ama işin içine çocuk girince şahsen ben çalışamam da uyuyamamda.

Madem eşinizin borçları var madem işiniz çok arkanızda durdu o zaman 4 ay için bile bakıcı tutup naşına kayınvalideyi koyacaksınız, sonrada eşinizin işyerinin kreşine göndereceksiniz. Nacizane görüşüm bu.


bulut_denizin_annesi

Çok haklısınız nihayet beni anlayan bir çıktı çok teşekkür ederim🙏🙏 bende çalışamıyorum uyuyamıyorum yemek yiyemiyorum sürekli düşünüyorum zaten benim için 5 gün oğlumdan ayrı kalmak bir seçenek değil.böyle bir şeyi asla kabul etmiyorum eşime de söyledim dün.işte 1 yaşında kreşe vermek en mantıklı karar gibi duruyor çünkü kayınvalidem bakamıyor yapamıyor yani elinden gelmiyor.ama eşim de diyor ki bi süt az içsin ama sevgiyle büyüsün az beslensin ama kreşte itilip kakılmasın .arkadaş çevremde aynı fikirde 1 yaş için kreşin uygun olmadığını çocuğun yorulacağını hasta olacağını söylüyorlar çocuğun için bişeyleri görme bırak bildiğini yapsın diyorlar.benim doğru karar vermem gerekir ki kreşe verirsem hasta olduğu zamanlar dışında kayınvalidemden tekrar bakmasını isteyemem ve her bişey olduğunda eşim bana söylenir babaannesi baksa böyle olmazdı diye bu sorumluluğu tek başıma almam gerekiyor ve sıkışıp kalmış çaresiz hissediyorum beni anlayan hak veren birinin olduğunu bilmek çok güzel çok teşekkür ederimguta

Böyle bir durumda kreşe başlatırdım sanırım. Yürüyene kadar bakıcı tutar, maaşınız direk bakıcıya bile gitse işimi kaybetmemek pahasına buna dayanır, 1 yaşından sonra da kreşe verirdim. Hastalandığı zaman yine kayınvalideniz bakar. 


esgi

Küçük kızımı 4 aylıkken kreşe vermiş biri olarak yazıyorum size; eğer kreşe güvenebilecekseniz, karşınızdaki insanların tutumundan ve profesyonelliğinden eminseniz, ilk 1 yıl sık sık hasta olmasını göze alarak ama hiç düşünmeden kreşe verin derim.

Oğluma anneanne & babaanne dönüşümlü baktı 2 yaşına kadar, sağ olsunlar da. Ama kreşe giden kızımla kafam çok çok daha rahat diyebilirim. Cevaplamak için Üye ol