Ek gıda ve doktor

Cielais soruyor: 10

Merhaba,

Dün 6. ay kontrolü için doktora gittik. Bize artık ek gıdalara gecebileceğimizi söyleyerek bir geçiş planı ve listesi verdi. Ancak benim gerek burada ve başka kaynaklarda okuduklarım, gerekse kendi içgüdülerime göre ters gelen birçok nokta oldu. Örneğin ilk ek besini tahıllı mama olmalıymış. Ben mümkün olduğu kadar bebeğime hazır karışım verme taraftarı değilim. Üstelik çeşitli kaynaklardan edindiğim bilgilere göre ilk başta meyve-sebze püresi, yogurt gibi besinlerin birer kaşık tattırılmasıyla başlanıyor ek gıdalara... Bizim doktorumuz ise yarım çay bardağı mama ile başlatıp sonra sebze çorbası, meyve suyu ve yoğurt ile devam edilmeli diyor (hepsi birer hafta ara ile başlanıp beslenmeye eklenecek). Öncesinde ise emzirmememi, mümkünse aç iken vererek daha bi hevesli yemesini sağlamamı istedi. Yoğurt olarak da hazır yagurt kullanabileceğimi de söyleyince bende bağlantılar cozurdamaya başladı. Kısaca bugüne kadar ne biliyorsam, ne öğrendiysem tam tersini söyledi. Benim de hem kafam karıştı, hem de doktorumuz hakkında kafamda soru işaretleri oluştu. Diğer konularda yaklaşımlarını genelde beğendiğim için değiştirmeye henüz sıcak bakmıyorum ama ne yapacağım? Kendime doğru gelen şekilde beslemeye başlayıp ona tersini mi söyleyeceğim?

Bu soruyu cevapla


15 Cevap


ayseserraninannesi

merhaba,
biz kızıma 5.5 aylıkken ek gıdaya başladık dediğiniz gibi önce yoğurtla başlamıştık,doktorumuz ev yapımı taze yoğurt vermemizi özellikle belirtmişti.
daha sonra bebek diyetisyeni ile devam ettik ek gıdalara.onun verdiği listede ise ilk önce kabak havuç ve patatesin pürelerinden başlanıp meyve püreleri (muz,turunçgiller ve tropik meyveler hariç) ile devam ediliyordu.
ek gıdalara geçme süreci benim de aklımı çok meşgul ediyordu bebek diyetisyeni eşliğinde geçtik ek gıdalara ve ben bu kontrollü geçişten memnun kaldım.
isterseniz bir bebek diyetisyenine başvurabilirsiniz.
en ince ayrıntısına kadar,porsiyonlarına kadar sorup bilgi alabiliyorsunuz.


pukaa

bizim geçmemize henüz 3 ay var ama bende şimdiden araştırma yapıyorum prof.hilal mocanın 0-1 yaş bebek beslenmesi diye bir kitabı var onu aldım okudum onda ilk önce elma armut suyu yoğurt püreler çorbalar diye gidiyor ev yapımı yoğurt olmasını özellikle vurguluyor günlük mayalayın diyor kitabı alıp okuyabilirsin ince birşey zaten


fistikcik

Bu konuda çok çeşitli yaklaşımlar var, zaman içinde doktorlar arasında görüş farklılıkları oluşmuş. Sanırım eski bir ekolden geliyor doktorunuz. Genel olarak memnunsanız değiştirmenize gerek yok. Ek gıda konusunda harfiyen onun önerdiği sıraya uymak zorunda değilsiniz. Karışımlar ve yoğurt konusunda çok haklısınız. Kendi yoğurdunuzu yapabiliyorsanız en güzeli budur. Önce emzirmemek, bebek açken ek gıdayı denemek konusunda da doktrunuza katılamıyorum. İlk başlarda bebek ek gıdayı zaten karnını doyurmak için değil, tadımlık olarak yer. Daha çok tatları dener, keşfeder. Önce süt içmeye alışmış bir bebeği emzirmeden sofraya oturtmak onu sadece sinirlendirmeye yarar. Dr. Benjamin Spock kitabında belirtir, ek gıdaya geçilen ilk zamanlarda önce emzirmek daha doğrudur. İsterseniz emzirme süresinin hemen ardındamn değil, bir 20-30 dakika sonra deneyebilirsiniz ek gıdayı. Böylece bebek ne çok aç, ne de çok tok olacaktır. İlerleyen aylarda, 9.10. ay gibi gerçekten birşeyler yemeye başladığında meme ile yemek arasına 1 saat aralık bırakabilirsiniz.

Desteksiz oturmaya başladıktan sonra da bebeğin kendi kendine yemesini teşvik için  şurada yazdıklarımıza bir göz atabilirsiniz :
http://www.nurturia.com.tr/questions/dc8842b1-f4c1-4e47-897e-a13d0125f0fc/1/ek-gida-bakici-ise-donus


Cielais

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim :)


sunkey

Bizimki ilk bir hafta kabak-havuc-patates irmik ve zeytinyagli corba, sonra farkli sebzelerle devam dedi sonra yogyrt ve kuzu eti. Ben sormadan meyve de veriyorum.bazen eline brokoli ,avokado,elma.bizimki de bana meyva vermedigi icin fazla temkinli geldi:)Cielais

Doktorumuzun agzindan mama lafi ciktigi anda "mama vermesem olmaz mi" dedim ama tahillara alistirmamiz gerektigini soyledi. Anne sutu alirken bu tip gidalara basliyoruz ki alerji riski dusuk olsun dedi. Ben de usteleyemedim daha fazla...


fistikcik

Tahıllara alıştırmanın tek yolu mama mıdır ? Yüzyıllar boyunca insanoğlu mamayla mı besledi bebeklerini ? Ayrıca tahıl sindirimi için biraz beklenmesini savunan doktorlar da var. 7. aydan sonra ekmek kemirmesine izin vererek, pirinçle, bulgurla yapılmış yemekleri çatalla ezerek tattırarak tahıllarla tanıştırmak mümkün.


yasomit

gurme bebek sitesini öneririm yemek mama tarifleride var...Cielais

Ben de evimde yaparım tam tahıllı ekmeğimi, kendi tutabildiği zaman ufak parçalara bölüp veririm diye düşünüyorum.


Cielais

bayselif,  muhallebiyi anne sütüyle mi yapıyorsunuz?

Yoğurt makinesi aldım ben de, hatta keçi sütüyle mayalama denemeleri bile yaptım ek gıdaya başladığımızda kıvam ve miktarı tutturmuş olayım diye. İnek sütü yoğurt haline geldiğinde içindeki laktoz form değiştirdiğinden zararsız hale geliyor, biliyorum ama oğlum keçi ürünlerine alışsın istioyorum. Mesela bana keçi sütü ve yoğurdu çok ağır geliyor, zor tüketiyorum.Cevaplamak için Üye ol