Ek gıda ve doktor

Cielais soruyor: 5

Merhaba,

Dün 6. ay kontrolü için doktora gittik. Bize artık ek gıdalara gecebileceğimizi söyleyerek bir geçiş planı ve listesi verdi. Ancak benim gerek burada ve başka kaynaklarda okuduklarım, gerekse kendi içgüdülerime göre ters gelen birçok nokta oldu. Örneğin ilk ek besini tahıllı mama olmalıymış. Ben mümkün olduğu kadar bebeğime hazır karışım verme taraftarı değilim. Üstelik çeşitli kaynaklardan edindiğim bilgilere göre ilk başta meyve-sebze püresi, yogurt gibi besinlerin birer kaşık tattırılmasıyla başlanıyor ek gıdalara... Bizim doktorumuz ise yarım çay bardağı mama ile başlatıp sonra sebze çorbası, meyve suyu ve yoğurt ile devam edilmeli diyor (hepsi birer hafta ara ile başlanıp beslenmeye eklenecek). Öncesinde ise emzirmememi, mümkünse aç iken vererek daha bi hevesli yemesini sağlamamı istedi. Yoğurt olarak da hazır yagurt kullanabileceğimi de söyleyince bende bağlantılar cozurdamaya başladı. Kısaca bugüne kadar ne biliyorsam, ne öğrendiysem tam tersini söyledi. Benim de hem kafam karıştı, hem de doktorumuz hakkında kafamda soru işaretleri oluştu. Diğer konularda yaklaşımlarını genelde beğendiğim için değiştirmeye henüz sıcak bakmıyorum ama ne yapacağım? Kendime doğru gelen şekilde beslemeye başlayıp ona tersini mi söyleyeceğim?

Bu soruyu cevapla


15 Cevap


Cielais

kellymom'ın sitesinde vardı: Anne sütünü buzdolabının derin dondurucu bölümünde dondurma kaplarında dondurup dişleri kaşınan bebeğinize besleyici bir diş kaşıyıcı verebilirsiniz diyordu.  


maavii

Bende gurme bebekten faydalanmistim. Patatesle basladim, havuc, elma, armut, devam sutunden yogurt, avakado, pekmez, kabak, muz verdim sirasiyla.... Doktorumuzun listesi de boyleydi.... Zaten belli basli seyler var, gerisi senin tercihlerine kalıyor. .. Bu arada biz hala bi kac kasik yiyoruz..


Cielais

bayselif, valla dişler iyice kaşınırsa denerim diye düşünüyordum! :) İyi oldu öğrendiğim... 


Cielais

Ben de gurme bebekten yararlanmaya karar verdim, yarın sebzeye başlıyoruz... 


Cielais

Bizimki dünden hazırmış ek gıdaya, hapur hupur mideye indirdi çorbayı!! :) Tekrar teşekkür ederim cevaplarınız için...
Cevaplamak için Üye ol