Uyku eğitimi

aslihanberen soruyor: 3

Merhaba kızım 2 hafta snra bir yaşına girecek. Yalnız bir sıkıntımı var uyku 😕 Ben uyku eğitimi sağdan soldan okuduğumla vermeye çalışim dedim bir gün uyguladım ağlamaktan kustu öğlen ve akşam yatırdığımda meğersem çocuğun 6tane dişi aynı anda patlamaya çalılıyormuş ve şimdi de yatağına bıraktığımda ağlamaya başlıyo ben yanındaki sandalyemde otursam bile çnkü onu bırakıp gideceğimi düşünüyor yine. Bu konuda ne yapabilirim nasıl güvenini sağlayabilirim tekrardan acaba. Gündüzleri de pusette uyutuyorum dişlerinden dolayı yanına yatıp da uyutmayı da istemiyorum bu sefer ona alışıcak die ama güvenini başka nasıl sağlarım acaba?

Bu soruyu cevapla


3 Cevap


Damla

Öncelikle bol bol konuşun durumu anlatın. Yatağına bıraktığınızda ağlıyorsa, bıraktıktan sonra kısa aralıklarla yanına dönebilirsiniz. Böylece döneceğinize karşı güveni oluşmuş olur. Dikkatini dağıtmak için hafif bir müzik açmanın, odasına ilgisini dağıtacak resimler asmanın, yine yatağına güvenli bir-iki oyuncak asmanın faydası olur. Dışarı çıkartıp iyice yorun, yatırdığınızda yorgun olsun ama aşırı uykusu gelmiş de olmasın. Örnek veriyorum, yatağına bırakıp çıktınız, ağlamaya başladı. İçeriden bir müzik açtınız dikkatini dağıtmak için, belki o sırada ağlamayı kesip müziğe kulak verdi, sonra ilgisini oyuncak çekebilir vs. Uykusu da varsa bir süre sonra bir şeyle ilgilenirken dalabilir. Kısır döngüyü bir yerden kırmak lazım. Baktınız ağlaması artıyor, odaya girip biraz sakinleştirip, güven verici bir tonda içeride olacağınızı onun uyuması gerektiğini ama ihtiyaç olduğunda yanına gelebileceğinizi anlatıp tekrar çıkabilirsiniz. Siz eğer sakin ve güven verici bir tavır sergileyebilirseniz o da daha rahat olacaktır. 


aslihanberen

Teşekkür ederim önerinizi deneyeceğim 🙏 


KahveAnne

Yanına yattığınızda uyuyorsa bence orada bir sorun yok. Günden güne yavaş yavaş uzaklaşabilirsiniz yatağından. (Uyku danışmanlarının da kullandığı bir yol bu, yani günden güne uzaklaşmak)..

Güvenini kazanmanız bence önemli. Bir süre o uyumadan çıkmayın, gönlü rahatlasın. Ondan sonra yavaş yavaş uzaklaşabilirsiniz. Birkaç gün yatağında, sonra birkaç gün yatağının yanında yerde oturursunuz, birkaç gün sonra bir adım uzakta oturursunuz, öyle öyle alışır. Kolaylıklar dilerim..Cevaplamak için Üye ol