renk ögretimi

Antilop soruyor: 10

kızıma tüm ugraş ve çabalarıma ragmen halen renkleri ögretemedim, kendiside inat yapıyor,aslında duydugunu kapan bir çocuk nasıl ögreticem ben renkleri

Bu soruyu cevapla


14 Cevap


zeynep_bartu

bir pedegogdan duyduğum kadarıyla, renkler eğer çocuğun özel ilgi  alanına girmiyorsa 5-6 yaşından önce öğrenememesi normalmiş.

bizim ki de karıştırıyor renkleri. tek bildiği kırmızı, o da türk bayrağından dolayı.


nilaydastan

sevgili remlevebiz, digitürk e eger uyeseniz ordaki babyfirst kanalında renkler ve louı'nın dunyası dıye 5 dakıkalık kısa fılmler var. Bız osayede öğrendik. Hem kelime haznesi genişliyor hemde o kelimeye ait rengi bir tek göstererek 2 3 tekrardansonra öğreniyorlar. Bir de ayrı olarak benden bir şey istediğinde örneğin topunu "yeşil topunu istiyorsun değil mi?" şeklinde geri bildirim yapmamdafaydalı oldu bilginize. Sevgiyle büyütün yavrunuzu.


www.nilay.ca


esra

ya-pa'nın renki ahşap oyuncaklarından aldım önce hiç ilgilenmedi ancak ben heyecan yapıp hadi kırmızıyı getir geçirelim şurdan bak sarıları ayrı yere koy derken 4 ana rengi öğrendi bu şekilde amaç sadece oyuncağı delikten geçirmek gibi yaptım:) çaktırmadan çok üstelemeden bir de yeşili arıyorum bulamıyorum koltuğun altında mı? sanırım saklanmış falan diyorum dur diyip odadan getiriyor böyle deneyebilirsiniz:)pek bi tasvirli anlattım ama:)basit ve oyuna kaçan yöntemlerle daha kolay öğreniyorlar sanırım:)


serkan

Bize doktor dokuz aylıkken başlatmıştı, her gördüğünüz kırmızıyı söyleyin demişti, aylarca söyledik, kırmızıdan emin olunca tek tek diğerlerine geçtik, konuşmadan önce benim bildiğim tüm renkleri biliyordu,


serkan

Bize doktor dokuz aylıkken başlatmıştı, her gördüğünüz kırmızıyı söyleyin demişti, aylarca söyledik, kırmızıdan emin olunca tek tek diğerlerine geçtik, konuşmadan önce benim bildiğim tüm renkleri biliyordu,AylinSilig

Merhaba
Renkleri öğretirken uygulanması gereken yöntem şu olmalıdır:
1. Anne: Bu kırmızı.. göstererek.
              Kırmızıyı gösterir misin?
2.


AylinSilig

Merhaba
Renkleri öğretirken uygulanması gereken yöntem şu olmalıdır:
1. Anne: Bu kırmızı.. göstererek.
              Kırmızıyı gösterir misin?
2. Anne:


AylinSilig

Merhaba
Renkleri öğretirken uygulanması gereken yöntem şu olmalıdır:
1. Anne: Bu kırmızı.. göstererek.
              Kırmızıyı gösterir misin?
2. AnneAylinSilig

bir karışıklık oldu klavyenin azizliğine uğruyorum bugün


AylinSilig

2. Anne: hadi bu kırmızının aynısını gösterelim... diyerek başka bir kırmızı nesneyle eşleştirmesini ister.

3. Anne: Sonra farklı renkteki nesnelerin arasından kırmızıyı verir misin? der.

Bu arada bütün renkler sırayla çalışılmalıdır, her bir rengi çalışırken bu üç aşamadan geçilir. Her defasında tek bir renk öğretilmeye çalışılmalıdır. Örneğin sadece kırmızı öğretilir emin olunduktan sonra başka bir renge geçilir. Genelde kırmızı en kolay öğrenilen renktir tecrübelerime göre.

Not: Bu arada bunların hiçbirini yapmasanız da çocuğunuz renkleri zamanla öğrenecektir herhangibir problemi yoksa. Okul öncesi dönemde renklerin öğrenilmiş olması yeterlidir.

Umarım yardımım olmuştur.
Çocuğunuzla bol aktiviteli ama en önemlisi sevgi dolu bir gün geçirmeniz dileğimle.Cevaplamak için Üye ol