Kordon bankası

Doa soruyor: 5

Arkadaşlar merhabalar doğumda bebeğimin kordon kanı, kordon dokusunun saklanmasını istiyorum. Bu önemli konu hakkında bilgi ve deneyimlerinize ihtiyacım var. Önereceğiniz kuruluşlar hangileri, süreç nasıl işliyor, ücret gibi gibi konularda bilgilendirebilirseniz beni çok memnun olurum.

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


seyircikoltugu

Merhaba, oğlum 8,5 aylık ve hamilelikte çok araştırmıştım. Kadın doğum uzmanıma da konuyu sormuştum. Tamamen kişisel bir tercih diyerek beni zorlamamıştı. İstanbul, Ankara ve Antalya'da bu gibi kuruluşlar var. Zaten internette araştırdığınızda hepsi çıkıyor. İstanbul merkezli bir yeri tercih ettim. Hem ulaşımı daha kolay olur hem de doğum esnasında almak saklamak kolaylaşır diye. Doğumu orada yapmasam da Acıbadem'i seçtim bu iş için. Kordon kanı kiti alınıyor önce; yaklaşık 1500 TL idi. Sonra doğumun olduğu gün arıyorsunuz (siz doğuma girerken yakınınız arıyor veye ameliyat olacaksanız daha önceden haber verebiliyorsunuz); gelip alıyorlar. Tabi doğuma girmeden önce doktora kordon kitini verip doğum sonrası alınacağı yönünde bilgi vermeniz lazım. Sonrasında kordonun saklanabilme kalitesi inceleniyor. Saklanmak için yeterli kalitede olmayabiliyormuş. Sorun çıkmazsa yıllık veya 10 yıllık saklama bedeli ödüyorsunuz. 

Bir de kordon kanının (Allah yaşatmasın ama tedbir zaten bu) kullanacak kişileri seçiyorsunuz. Birinci derece akrabalar veya lazım olduğunda herkes gibi.

Acıbadem'i tavsiye edip edememe gibi bir durumum yok çünkü yaşamadık, bilmiyorum. Sadece adı bilindik, merkezi bana yakın ve yeğenlerimin kordon kanı da burada saklanıyor diye seçtim. Zaten ararsanız size detaylıca bilgi verirler. 


Doa

Çok teşekkürler cevabınız için yarın Onkim'le görüşeceğim, Acıbadem de aklımda bulunsun, 1500 tl uygun bir ücretmiş Onkim sanırım ilk ücret olarak 2500 tl gibi bir rakam alıyor. Acıbadem'in yıllık ücreti nedir peki?


seyircikoltugu

1500 TL saklama bedeli değil; doğum öncesi gereken, kordonun saklanacağı kitin bedeli. Ödemeyle eşim ilgilendiği için çok bilmiyorum fakat ilk sene 2500 TL civarıydı galiba, emin değilim. Sonrasında 10 yıllık yapılıyor ama gene de arayıp sorarsanız net bilgi olur.


Doa

Anladım teşekkürler :)


Doa

Onkim 250 tl kit ücreti, ayrıca 2500 tl sadece kordon kanı saklama bedeli ve eğer dokusu da saklanırsa 3750 tl gibi bir ücret istediler ve sonrasında yani bebek 1 yaşına geldikten sonra 100 euro kan, 100 euro doku için yıllık saklama bedeli talep ediyorlar. Ben son derece uygun buldum açıkcası bir de laboratuvarın İTÜ'nün kampüsünde bulunması ve bir Sabancı kuruluşu olması ben çokça cezbetti :)

Reklamlar bitti :D Cevaplamak için Üye ol