Propolis damla erken ergenlik

Atilla_Acar soruyor: 6

Merhaba,

5 yaşında kızımız var, 3-4 aydır propolis damla kullanıyoruz, önerildiği gibi günde 10 damla veriyoruz pekmez ile. Son 2 aydır memelerinde büyüme var, özellikle son 2 haftadır iyice belirginleşti. Erken ergenlik olabilir mi acaba diye çocuk endokrine götürdük, muayene sonrası memelerin şekil ve boyutunu pek sevmediğini söyledi (ultrason, kemik filmi ve hormon testleri istedi). Bu tür damla kullananların son dönemlerde bu şikayet ile geldiklerini söyledi. Aranızda bu tip damlalar kullanıp benzer sorun yaşayan var mı? Bu tür damlalar östrojen etkisi gösteriyor mu? İnternette kaynakları araştırdım ama pek bir sonuç bulamadım. Bu damla'yı satan firmaya sordum aktar ağzı ile cevaplar aldım, böyle bir etki gösterdiğine dair herhangi bir çalışma yokmuş, ama çok yararlıymış falan-fişman dediler.

teşekkürler...

Bu soruyu cevapla


26 Cevap


Atilla_Acar

Medide hanım benzer bir süreç oldu. Endişe etmeyin, sanırım biz 4-5 ay beeo propolis damla (günde 10 damla) kullanmıştık kızımın memişleri yumurta kadar oldu, sol yumurtalıkta biraz büyümüştü hatta. Kemik yaşı normaldi. İlacı bıraktıktan sonra belirtiler yavaş yavaş geriledi. 2 ay sonra belirtiler normale dönmüştü. Şuan üzerinden 1 sene falan geçti kızımda herhangi bir sorun yok. Bu süreçte dışladığımız tek gıda tavkiyesi buydu. Bu tür propolis damlalarda fito-östrojen var bazı bünyelerde buna oldukça duyarlı oluyorlar. Endişe etmeyin geçmiş olsun.


medide

Teşekkürler cevabınız için.su an herşey normal ve memelerindeki sişlik gectı yani.cok sukur inşallah bizde de hersey normale döner.tahlıller normal fakat memişler sert ve agrıdıgını solıyor


karga

Merhaba,

Kızımın memelerindeki büyüme büyük oranda kayboldu, sadece leblebi gibi kaldı. Ancak maalesef tüylenme başladı ve endokrinoloji takibi devam ediyor.

Bu besin takviyelerini üretip, fütursuzca piyasaya süren firmalar da, kontrolünü sağlamayan kuruluşlar da hatalı diye düşünüyorum. Üstelik o kadar çok reklamları yapılıyor ki..

Propolisin bu etkisi ile ilgili son zamanlarda daha fazla uyarıya rastlıyorum. Aşağıdaki yazı da onlardan birisi.

https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/ergenlik-donemi-ve-ozellikleri/emine2603

Benim kiziminda memeleri normale döndü. Fakat biraz tuylenme oldu. Endokrinde takip ediliyor.  

Takviye urunlere mesafeli durulmaliymis ogrendim. Boyle durumlarda aksatmadan muhakkak Endokrin bolumunde takip edilmeli.

Herkese cok gecmis olsun.


Kozzy

bu durum erkek cocuklar ıcın de sakıncalıdır o halde. yuksek ostrojen ıcerdıgınden ılerıde belkı ınfertılıte ( kısırlık ) soz konusu olabılır. erkek cocuklar uzerınde herhangı bır etkıye rastlayan var mı acaba ?


choosen

bnm kızımdada aynı sorun oldu 5 buçuk yaşında.bir buçuk ayfır çok düzenli ve damla sayısı 10u geçen propolis kullandırıyodum pekmeze damlatıp.fakat dün farkettim ki sağ memesi sert ve büyümüş.çok korktum dündne beri neyapavağımı şaşırmış  durumdayım.sakin kalıp gözlemlemek istiyorum.damalyı bıraktırdım hemen ne zamandır böyle onuda bilmiyorum nasıl gözmden kaçmışsa.sizdeşuarum nasıl şuan.önerileriniz ve tavsiyelerinize ihtiyacım var

Cevaplamak için Üye ol