Emzirme sonrası süt sağmak doğru mu?

eloise soruyor: 8

Merhaba herkese,

15 günlük anneyim ve kızımı 2,5-3 saatte bir, tek memeden emziriyorum. İlk 15 dk çok güzel emiyor sonra yorulup uyuya kalıyor. Onu uyandırdıktan sonra tekrar aynı memeden emzirmeye devam ediyorum. Emmeyi bıraktıktan sonra kalan sütü sağıyorum. Aynı işlemi diğer göğsüm için de yapıyorum ve sütleri aynı kapta buzdolabında saklıyorum. Gece de onu veriyorum 75 bazen 80 cc oluyor .  sizlere sorum sütleri aynı kapta biriktirmenin bir sakıncası olur mu acaba? ikinci sorum da emzirdikten hemen sonra sağmak doğru mu? 

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


Smryna06

Emmeden once biraz sagarsaniz, bebege uyku veren ve daha cok su ihtiva eden ilk sutu degil daha yagli ve besleyici kismi olan son sutu vernis olursunuz bence.


ozgu_naz

15 dakika bir meme için yeterli süre eğer güçlü çekiyorsa.diğer memeyi vermeye gayret edin derim ben.40 gün sonunda düzene girmişti benim sütüm.madem uyanıyor emzirip uyutun.emdiği sürece sütünüz artar.hiçbir pompa onların emme gücüne yetişemez.bol sütler dilerim size:)


fistikcik

Emzirdikten sonra sağmanın bir sakıncası yok, hatta aksine sütünüzü arttırır. Ama buna ihtiyacınız yok gibi görünüyor. 15 günlük bir bebek 15 dakika emip uyuyorsa büyük ihtimalle yeteri kadar süt alıyordur.
Benim takıldığım nokta sağdığınız sütü neden gece vermeyi tercih ettiğiniz oldu. Gece emzirmelerinden biri için mi bu yolu izliyorsunuz ? Bebeğiniz daha çok küçük, süt üretiminiz henüz oturmamış iken gece biberonla vs uğraşmamanızı, doğrudan emzirmenizi öneririm. Gece emzirmesinin süt üretimine katkısı büyük. İlerleyen aylarda dilerseniz gece biberon verirsiniz.


eloise

Teşekkür ederim cevaplarınız için. çok yardımcı oldunuz. 

Bizim şöyle bir sorunumuz oluyor; bir memeyi 15 dk kadar emip göğsümde uyuya kalıyor kızım. sonra ben onu yatağına yatırdığımda tekrar uyanıp emme refleksi yapıyor meme arıyor. kaldırıyorum emzirmeye çalışıyorum emmeden tekrar uyuyor bi 10-15 dk da böyle geçiyor sonra iyice uyarıldığı için uyanıp tekrar emiyor falan. 
gece son emzirmeyi 12-1 gibi yapıyorum. sabaha karşı 3-4 gibi uyanıyor o zamanda sağıp biriktirdiğim sütü kullanıyoruz babası veriyor genelde ben uyuyor oluyorum o sırada :) 
ipekkusgoz

Farklı zamanlarda sağdığınız sütleri dolapta aynı soğukluk derecesine gelmeden birbirine karıştırmayın derim ben.Sağmayla ilgili arkadaşlar yazmış zaten.


fistikcik

Eloise, fedakar babayı tebrik edelim öncelikle :)
Sizin dinlenmeniz elbette gerekli. Ama gece bir defa uyanıyorsa o tek seferde emzirmemeniz şu an için çok iyi bir fikir olmayabilir. Gece emzirmesi süt oluşumunda önemlidir. Bu kadar erken bir dönemde tüm gece emzirmemenizin sütü azaltıcı etkisi olabilir. Elbette dinlenin, ama gece bir defa en azından emzirin derim.


ipekkusgoz

fıstıkcık haklı.gece emzirdiğiniz ya da sağdığınız miktar gündüz ki süt oluşumunu belirliyormuş.


Damla

İki bebeğim de gündüz çoğunlukla 2 saati geçirmedikleri halde gece tek göğsü 10 dakika emip uyuyakalarak 4-5 saate kadar kesintisiz uyuyabiliyorlar (/dı). 


Ben süt oturana kadar bebekle aynı odada uyuyorum, ilk mik mik yaptığında, ağlamasını beklemeden emziriyorum. Göğüslerin şiş şiş olmasının ve meme ucu hassasiyetinin geçip bebeğin bolca çiş yaptığından emin olduktan sonra sütün artık düzene girdiğini düşünüyorum. İçim rahat ettiği andan itibaren kendi odasında yatırıyorum, duyabileceğim mesafede olduğundan telsiz de kullanmıyorum. Ağladığını duyduğumda gidip emziriyorum. Geceleyin uyandığında daha fazla emmesi için diğer memeyi emmediyse emdirmek için uğraşmıyorum. Kaka yapmadıkça alt açmıyorum. Bir durum olmadıkça ışık yakmıyorum. Bir kişi uykusunu alsın, aklı selim kalsın diye eşimi  kaldırmıyorum. Özel bir durum yoksa gaz çıkartmıyorum. Uyandığında saate bakmıyorum, kaç kez uyandığını saymıyorum. Bebeğin odasında tuttuğum tek kişilik yatakta uzanarak ve uyuklayarak emzirip, yatağına bırakıp uyuyarak yatağıma gidiyorum. Çok gazlıysa sık uyanır gibiyse o tek kişilik yatakta emzirdiğim şekilde bırakıyorum, emerken yerleşen gazlar tekrar acıkana kadar hareket etmeden onu rahatsız etmeden duruyorlar. 

Emzirirken uyunan uykunun konsantre bir uyku olduğuna inanıyorum. Böylece ikimizin de uykusu gece uyanmalarından çok az etkilenmiş oluyor ve bebek gece uykunun tadına varıyor.

Sabaha göğüsler şişiyor tabi, bebek de aç oluyor. Sabah gün doğduktan sonraki ilk uyanmasında perdeleri açıyorum, uykusunu almış, dirilmiş halde uzun uzun emziriyorum, sonra da uykusu geldiği anlarda değil, ilk uyandığı anlarda emzirmeye çalışıyorum. Böylece hem iyi emiyor, hem uyku saati gelene kadar gazı falan çıktığı için rahat uykuya dalıyor, hem de emmeden uyuyabilme alışkanlığı ediniyor.  Gündüz sık sık emiyor, böylece süt üretimi gece azalan emzirmelerden olumsuz etkilenmiyor. Oğlum 3,5 aylıktan diş sıkıntıları başladığı zamana kadar tüm gece uyanmadan uyuduğu halde 6 ay bitene kadar sadece anne sütü ile besleyebilmiştim. 

Eğer süt sağmaktaki amacınız geceye öğün çıkartıp dinlenmekse, gündüz pompayla falan hiç uğraşmadan, şekerleme yaparak dinlenerek emzirmenizi öneririm. Bir de gerçekten biriktirme gibi, arttırma gibi özel bir ihtiyaç olmadıkça sütü fazla kurcalamamak gerektiğini, bahsettiğim gibi ufak tefek düzenlemelere dikkat ederek doğal akışına bırakmanın en iyisi olduğunu düşünüyorum.


Cevaplamak için Üye ol