KREŞ Mİ , BAKICI MI ?

mavi06 soruyor: 6

2 yaşındaki oğluma şimdiye kadar annem ve kayınvalidem dönüşümlü olarak baktı. Ama artık kayınvalidem bakamayacağını söylediği için bir çözüm bulmamız gerekiyor. Bakıcı mı olmalı yoksa kreş mi kararsız kaldım. Beni en çok düşündüren oğlumun yeme problemi. 2 yaşında olmasına rağmen patates kızartması, muzlu puding, pilav ve makarna harici hiçbirşey yemiyor. Çorbaların ve yemeklerin tadını bile bilmiyor çünkü ısrarla reddediyor. Biz ısrar edince de kusuyor. Yemek olayımız çok promlemli yani.
Bu yüzden kararsızım. Kreş ortamında ne yer, ne içer, aç mı kalır yoksa bir şekilde alışmaya başlar mı?
Görüşlerinizi bekliyorum arkadaşlar. Hangisi bizim için daha iyi olur?
Ankara ümitköyde oturuyorum. Önerebileceğiniz kreş ya da bakıcı var mı?

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


nisa06

kesinlikle kreşi tavsiye ederim.benim büyük kızım da miğdesi ağzında bir bebeklik ve erken çocukluk dönemi geçirdi.her an kusmaya hazırdı yani.hiçbirşeyi doğru düzgün yemezdi.kreş bu konuda hiç taviz vermedi.çok kararlı bir tutum sergillediler.ve yeme problemimiz çözüldü.bir çok şeyi kreşte yemeğe alıştı.eve gelince anne sen de şundan yapsana bundan pişirsene demeye başladı.çocuklar akranlarından çok etkileniyorlar.onlar tarafndan ayıplanmak dışlanmak çok kötü oluyor onlar için onlar da herkesin yaptığını yapmaya başlayıp bir şekilde uyum sağlıyorlar.


erguldogan

hiç tereddüt etme: KREŞ!
hele içine de sinen bir yer bulursan, Arda neler yer neler..
aradaşlarından göre göre, yer içer merak etme canım..
evde olması ile okul çok çok farklı.
ev onun saltanatı, istediği gibi naz niyaz, kapris, yediği önünde yemediği arkasında..
ama okulda ne düzen varsa ona ayak uyduruyorlar gık demeden. orda kurallar sınırlar belli çünkü.. bol bol oyun, arkadaş derken ne yediğini bile anlamaz..
Merak etme, kararlı ol, murlaka iyi bir kreş bul ver.
benim oğlum 22 aylıkken başladı, çok memnunuz. Çok büyük fayda gördük, hem gelişimi hem de sosyalleşmesi açısından.
Enerjisini atabilmesi yönünden de çok önemli kreşler.
Evde atamıyor, çok problem.
Sevgiler.
Ergülsezingul

kesinlikle kreş...
benim oğlum da çok yemek seçer,babası gibi:)) Ama okula başladıktan sonra herşeyi yer hale geldi,hiç yemek seçmiyor..
Ama okul seçimine çok dikkat etmelisin.,mümkünse mutfağına inip incelemelisin,ben öyle yapımıştım,Sütün markasına bile bakmıştım.Şimdi içim rahat..
Kolay gelsin..


neslihn2011

  sitesinden alıntıdır. www.renklieller.org  

                            Kreş’in Önemi     

      Kreş Çocuklar İçin Neden Önemlidir?                                                             Her çocuk kreşe gitmelidir çünkü evde diğer bireyler ile geçireceği  vakit çocukta geri dönülmeyen bir bağımlı kişilik yapısı oluşturur. Hayatı boyunca birilerine bağımlı bir kişilik olarak yetişir oto kontrolü olmayan, korkak ve bağımlı kişiliğinden dolayı mutsuz bir birey olarak yetişebilir. Bunları engellemek için kreş çok önemlidir. Sosyalleşebildiği, kendi yaşıtlarından bir şeyler öğrenebildiği ilk yer kreşdir. Düzensiz uyku ve beslenme saati olan bir çocuk, kreşe gittiğinde düzene girer. Kendi başına yemek yiyemiyorsa yemek yemeyi, mücadele etmeyi, paylaşmayı ve evinin dışında da bir hayat olduğunu öğrenir. Özgüveni gelişir.

                      Bir Kreş Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

         Temizliğe dikkat eden sevencen ve güler yüzlü personel tecrübeli yönetim ve öğretmenler. Sınıfların çocukların kontrol edilebilir büyüklükte olması oyun gruplarının yanı sıra çeşitli aktivitelerin olması sizin beklentilerinize cevap verecek ve her şeyden önemlisi sizin içinize sinmezi gerekir.

                      Kreşe Başlama Yaşı Kaç  Olmalıdır?

  

      Çocuk gelişiminin her döneminde farklı bir eğitim alır ve ilk aylarda mutlaka bir uyum sorunu yaşar. Uyum sağlayamayan çocuğun annesinin tutumu çok önemlidir. Eğer anne yumuşak davranır ve çocuğun yanında bu tarafını gösterirse, çocukta annenin tavrından dolayı huzursuz davranır . Siz ne kadar kararlı olursanız çocukta bu kararlılığınız karşısında yelkenleri suya indirecektir. Eğer siz çocuğunuza bağımlı hale geldiyseniz, emin olun o da size bağımlı kişilik yapısı oluşturuyor demektir. Ona güven veren konuşmalar yaparak öğretmenine teslim edin ve fazla oyalanmadan oradan gidin. Zamanla söz verdiğiniz saatte gidip onu aldığınızda güveni yerine gelecek ve kısa zamanda uyum sağlayacaktır.  Çocuğunuzun iyiliği için onu kreşe verdiğinizi kendinize de tekrar edin. UMUTAN

bencede kreş..çünkü orada herşeyi çok iy öğreniyorlar..kesinlikle kreş..ümitköyde oturuyormuşsunuz..benim oğlum yaşamkent mahallesindeki YAŞAMKENT ANAOKULU na gidiyor..çok rahatlıkla gönderebilirsiniz..ben gözlerimle şahit oldum nasıl yemek politikalarının olduğuna..bu konuda çok deneyimliler..inanın banaCevaplamak için Üye ol