Yetim aylığı

Ayliz soruyor: 4

Merhaba,

Aranızda sosyal güvenlik uzmanı olan veya yetim maaşı alanlar varsa, danışmak istediğim bir konu var.

Hem annesini hem de babasını emeklilerken kaybeden ve çalışmayan kadına ne kadar yetim maaşı bağlanır, bilen var mı?

Her ikisi de ssk emeklisiydi, yakın zaman önce vefat ettiler ve maaşları 1000 Lira civarıydı.

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


zeyneb

Bekar olmak ve sosyal güvenlik kurumuna bağlı bir işte çalışmamak şartı ile vefat eden anne babanızdan hangisi yüksek maaş alıyorsa onun tamamına ve ayrıca hangisi düşük maaş alıyorsa onun da yarısına hak kazanırsınız. 


İkisinden biri eğer emekli sandığına mensup olsaydı (kamu görevlisi) ikisinin de tamamına hak kazanacaktınız. (bu bilgiyi ihtiyacı olan ve merak edenler için yazdım)


Ayliz

Merhaba Zeyneb Hanım,

Bu durumda bağlanacak maaş aylık 1500 Lira oluyor, internetten okuduğum kadarıyla ben de öyle tahmin etmiştim ancak bazı forumlarda; maaşı almaya hak kazanan sadece bekar - çalışmayan tek kız evlat olmasına rağmen bağlanan maaşın 300 - 400 Lira kadar olduğu, bazı sitelerde ise yetim aylığının, emekli olan kişinin primleri hep asgari ücret üzerinden yatırıldı ise; maaşın sadece % 40`ının bağlanabileceği yazılmış.

Kafamız karıştı biraz.


zeyneb

Merhaba,


Açıkçası çok detay bilmiyorum inanın, hukukçuyum ben sosyal güvenlik uzmanı değilim. Belki daha teferruatlı bilgi paylaşımı yapmak isteyen olur. Kabaca yüksek olan maaşın tamamı ve düşük olanın yarısı diye biliyorum. Bulunduğunuz şehirdeki sosyal güvenlik il müdürlüğüne giderseniz size yardımcı olabilirler aslında. Ya da daha güzeli bimer'e sorun. Onlar her konuda size yardımcı olurlar.  :-)


Ayliz

İlginiz ve yardımlarınız için çok teşekkür ederim.Cevaplamak için Üye ol