Sezaryen acısı mı, normal doğum ağrısı mı ?

serapiterol soruyor: 10

dünkü kontrolde doktorumuz doğum kararını her ne kadar bana bırakıp 'siz nasıl isterseniz ' dese de sezaryen olursanız daha mantıklı olur demeye getirdi lafı. 30 yaşında olduğum için yaş olarak kritik sayıp,8 saat kadar ağrı çekeceğimi ,dayanıp dayanamama konusu sonunda da çatının açılıp açılamacağına göre ya da ağrı eşiğimin düşüklüğüne göre çekilen ağrının üstüne sezaryen olmamın mantıksız olduğunu ima etti.

23 nisanda son kontrolumuzda benden karar vermemi istedi ? doğum ağrısı gerçekten çok dayanılamayacak kendimi yerden yere atacağım şiddette mi oluyor

 bir de sezaryen yap geç inat etme normal doğum diyenler var çevremde ,eskisi kadar zor olmadığını söylüyorlar.Sezaryen sonrası epiduralın etkısı geçince neler hissediliyor acı mı ağrı mı dayanılmaz olan. 

Bu soruyu cevapla


55 Cevap


nevinc

Doktorunuza yuh diyorum daha 30 yasindasiniz ne kritigi normal dogum yapmis biri olarak tabiki normal dogum kaldiki dayanilmiyacak bir agri degil catiniz normal doguma elverisliyse tavsiye ederim :)hakkinizda hayirlisi ne ise o olsun.


defnecik35

Kızım makat geliş olduğu için mecburen epiduralli sezeryan olmuştum ama çok ağrı çekmiştim:( ağrısından dolayı mordin iğnesi yaptıranlar bile oluyordu! Ben sütüme geçer düşüncesiyle ilaç kullanmayı istemedim ama çoooook zorlandım :( 20 gün boyunca da kendim yatıp kalkamadım!tercih bana kalsaydı normal doğumu isterdim....


guta

30 yaşın neyi varmış anlayamadım. Doktorunuzun işine geldiği için sizi sezeryana yönlendirmiş bence. Günümüzde çoğu doktor böyle, son anda bir bahane bulup sezeryan yapıyor. 

Ben ikisini de epiduralli sezeryan ile doğurdum. Ilki malar gelişinde olduğu için başka şansımız yoktu zaten. Ikincide de artık ben istemedim, olan olmuş bir kere kesilmiş karnım dedim ;) hayırlısı olsun sizin için, hangisi olursa olsun ama sezeryan ağrısı zor valla. Ben 20 gün oldu doğum yapalı, hala kendime gelemedim. Normal doğum olsa o anda çekilir biter gider diyorum. Sağlıkla alın bebişinizi kucağınıza.


elummay

Benim tavsiyem şu olacak; oluruna bırakın. Çok fazla düşünmeyin, şöyle mi olur, böyle mi gelişir demeyin. Bebeğim ve ben sağlıklı olalım yeter diye geçirin gönlünüzden:) Ben de hamileliği normal doğum isteyerek geçirdim, çeşitli nedenlerle epidural sezeryan doğum yaptım. Akşama doğru doğum oldu, takip eden gün epidural çıkarıldı benim isteğim ile. Ilk gün zor yatıp kalktım, evet ağrı oluyor tabii. Ama hep ayaktaydım, eve çıktığımda da öyle devam ettim. Bebeğin heyecanı ile ağrı sızı unutuluyor:)

Söylemek istediğim şu özetle, siz içinizi ferah tutun. Herşey güzel olacak:) doktorunuza da o zaman duruma göre karar vereceğinizi söylersiniz olur biter....


burcaksahin

29 ve 33'te gayet de rahat normal doğum yaptım. Sonuna kadar gidin derim.

Doğum zamanı komplikasyon gelişirse sezeryana yönelirsiniz.

Gerci sizin dr karar vermiş sanki adınıza!nilayy

Bende epiduralli doğal doğum yapmış bir anne olarak doğumumun hiçde gözümün korktuğu kadar sancılı-acılı olduğunu söyleyemeyeceğim. Ayrıca oğlumu 31 yaşımda doğurdum. Tabiki her doğumun kendine göre artı ve eksileri var. Ancak ben doğal doğumu içtenlikle tavsiye edebilirim. 12-13 saat çekilen sancılarda o kadar süre durmaksızın sancı çekilmiyor; ara ara sancıyı çekiyorsunuz. Doğuma yaklaştıkkça sancılar arası süre kısalıyor. Yani kendinizi yerden yere atacak bir durum olmuyor. Bu arada ben saat 00.30 da doğum yapıp; sabah 7de tek başıma kalkıp duşumu aldım; o kadar kendimi iyi hissediyordum yani (not: özellikle belirteyim tek başıma duş almam hiç doğru değilmiş; başım dönüp düşebilirmişim; bu yüzden aman dikkat siz benim yaptığım hatayı yapmayın). Her ne şekilde olurs olsun bebeğinizi sağlıkla kucağınıza almanizi dilerim.


imbz

İkisinide tecrübe etmiş biri olarak normal doğum yapın derim çok çok daha kolay ikisindede yaşım 30 un üzerindeydi bol bol dua edin Allah C.C size hayırlısı ne ise onu versin dua çok işe yarıyor


bbade

32 yasinda ilk dogumumu normal yaptim. Ve dr um hicbir zaman kritiksin vs. Demedi. Hatta normal dogum icin idealdn dedi bana hep.

Kolay bir sey degil bunu belirteeyim. Dogumhaneye girip cikmam sadece 2 saat surdu. Ben cok panik oldugum icin evet kendimi yerden yere attim. Simdi tekrar hamileyim ve ilkinde yaptigim salakliklari yapmam herhaldr diye dusunuyorum.

Ebe cok onemli. Sizi rahatlatici hareketler yaptirmali, psikolojik destek olmali. Benim ebem berbatti ve o yuzden sancimi, acimi kendim ikiye belkide uce katladim.

Dogum ani gercekten yasamaya deger. Hicbir aci,agri hissetmedim. Bir baktim ki bebegim cikmis :)

Iki ya da uc tane dikisim vardi. Sanki biraz once dogum yapan ben degilmisim gibi normal hayatima dondum. Agridan acidan eser kalmamisti.

Sadece karnimi bir garip hissettim. Bir an da bosluk :))

Sanirim gene normal dogum yapacagim allah izin verirse tabi.denizv

35 yaşında sezaryenle doğum yaptım. Annem 50 yıllık ebe. Her defasında bu konuyu konuştuk, hala konuşuyoruz ve tartışıyoruz. Kesinlikle annenin ve bebegin sağlığı açısından aksi bir durum olmadıkça normal doğum sonrası iyileşme/emzirme ve toparlanma süreci çok daha hızlı. Benim sezaryen olmam mecburi bir durumdu çünkü oğlum çok iri bir bebekti, ona ve bana zarar vermemek için yapıldı. Bir kez daha doğum yapacak olursam ve şartlar mumkun olursa normal doğum yapmak isterim. Sezaryen sonrası iyileşme sürecinde tabii ki normal doğuma göre daha farklı çünkü ameliyat geçiriyorsunuz, anestezi alıyorsunuz(epidural bile olsa) ve ameliyat yerinin iyileşmesi+doğum sonrası vücudun kendini toparlaması gerekiyor. Sezaryenin artısı ne olabilir diye düşünüyorum, annenin ve bebeğin sağlığını riske atmadan en hızlı şekilde mudahale ediliyor. Tabii ki bunda da komplikasyonlar gelişebilir her ameliyatta olduğu gibi. Ama bu tercih sağlık sorun değilse kişisel bence. Acı çekemem göze alamam diyorsanız sezaryenin bir sakıncası yok. Normal doğurmak istiyorum tüm atalarım gibi diyorsanız da yaşınızın epey genç olduğunu soyleyeyim (50lerinde doğum yapan çok)...Dilerim bir avazda sağlıkla, ha sezaryenle ha normal dogumla bebeğinizi kucağınıza alırsınız


tarantababu

kendi acınız yerine bebeğiniz için sağlıklı olanı tercih etmenizi öneririm, Cevaplamak için Üye ol