Dişlerini fırçalamaya nasıl alıştırdınız?

yerdenizbuyucusu soruyor: 10

Eren dişlerini fırçalatmıyor, ağzını açmıyor. Nasıl fırçalamaya alıştırabilirim? Siz neler yapıyorsunuz?

Bu soruyu cevapla


14 Cevap


defdef

Biz defne'ye küçük diş fırçasını aldıktan sonra onu uzaktan göstererek biraz özendirdik. Kendimiz dişimizi fırçalarken onu kucağımıza aldık, hep gülerek fırçaladık. Ama bu süre içinde onu zorlamadık, hatta istediği halde vermedik. Bir süre sonra o oyuna dahil olmaktan hoşlandı. Önce dişlerin nerdeee? diyerek ağzını açtırıyoruz. sonra da böyle fırçalanır diye gösteriyoruz. Sıkılıp fırçasıyla kaçıyor ama en azından ağzına sokmayı başardığı için büyük bir adım attığını düşünüyoruz..


Neslihan

Ben kendim fircaladim onceleri hep. Nuk'undu sanirim dis kasima aleti ve fircasi almistik. Dis kasima fircasini eline veriyoduk ara ara ama amacina yonelik hic kullanmadi. Sonra sonra ben fircalarken eline verdim fircasini. Bi de fircalarken ses yaptim genizden cikan fircalama sesi. Doruk onu taklit ediyo. Bazen kisa suruyo fircalama islemi ama beni seyrediyo en azindan. Ozendirmek onemli bence bu konuda (pek cok konuda oldugu gibi). Sonucta onlar bizim davranislarimizi taklit ede ede ogreniyolar. Bir de sanerem siz kendiniz fircalamaya calisiyosunuz. Benim ogluma mesela ben zorla hicbisey yapamiyorum. Onu ozendirip kendi kendine yapmasini saglamak daha etkili olabilir bence. Bi deneyin derim. Sevgiler.


yerdenizbuyucusu

Hepinize teşekkürler. Eren'e bir tane daha diş fırçası aldım, eline vereceğim alışsın diye. Bakalım ne yapacak?
 Neslihan Eren'in dişlerini fırçalamaya çalış(a)mıyorum, çünkü fırçalatmıyor. Dediğin gibi zorla hiçbir şey yaptıramıyorum, kendi haline bırakıyorum her zaman.


melay

sanırım hemen hemen herkes aynı problemi yaşıyor. ben önce utkuya hadi sen benim dişlerimi fırçala demiştim çok hoşuna gitti fırçamı eline verdim macunu ona sıktırdım ve dişlerimi fırçalamasını istedim sonra da şimdi sıra bendeeee dedim şimdi ben senin dişlerini fırçalıcam dedim başını salladı evet anlamında ama kendi macununu kendi koymak istedi engel olmadım çok sıktı tabii ben de çaktırmadan alıverdim üstünden macunu sonra fırçaladım şimdi 2buçuk yaşında oldu ve artık kendi fırçalıyo çok düzgün olmasa da yapmaya çalışıyo:)


poyraz_ege

ben de cok erkenden firca seklinde dis kasiyiclarindan alarak basladim ise. sanirim 9 aylik oldugunda da dis fircalamayi uyku rutinin bir parcasi haline getirdim. simdi donem donem sIkIlmalar olsa da her duruma gore bir kilif bularak devam ediyoruz. bazen ona bir firca veriyorum kendisi fircaliyor gibi hissederken :) ben de baska bir fircayla gercekten fircaliyorum. bazen bebek macunu sIkIyorum cikan kopukten hoslaniyor. bu ara ise disleri ciktigi icin sadece muslukta islatip suyu emiyor. ama onemli olan onun rutinin bir parcasi olmasi ve kacisi olmamasi. dis fircalama islevini yerine getiremesek de dis fircalamaya bir antipati olusturmamak icin zorlamamak cok onemli. bence de fircayi verin eline once ona bir isinsin :)

kolay gelsincemdastan

Maya'mıza "kızım bugün dişlerini fırçaladın mı?" diye sorduğumuzda hemen işaret parmağı ile dişlerini fırçalar gibi etrafına bakınıyor. Buna diş çıkarma zamanında ne yaparsak yapalım eline ne verirsek verelim bir türlü kaşıntılarını geçirememiştik. O zamanlarda annesi de dişlerini fırçalarken gördü ve kendi istedi. Biraz özendirme oldu. Ayrıca diş macununun çocuklar için olanında çok hafif üzerine sürüp (belli belirsiz) fırçadan biraz da farklı bir tat almasını sağladık. Sonrasında her gün diş fırçalıyoruz. Ayrıca ayda bir de diş fırçası yeniliyoruz. Tam fırçalayamıyor ama en azından dişliyor. 1 ayın sonunda da fırça savaştan çıkmışcasına dağılıyor normal olarak.


hande

ben de gel fırçalayalım demiyorum ben fırçalamaya başlıyorum Can'da ben de bende diye bağırmaya:)

birde bu konuda Damla'nın güzel bir yazısı vardı.

http://www.kitubi.com/2009/10/18/%c3%87ocu%c4%9funuzunDi%c5%9fBak%c4%b1m%c4%b1n%c4%b1Nas%c4%b1lYapmal%c4%b1s%c4%b1n%c4%b1z.aspx


esraozlem

Ada'ya bir tane bebek fırçası almıştım ve 13-14 ay civarında ilk azıları çıkmadan önce diş kaşıyıcı yerine kullanmaya başlamıştı. Gerçek anlamda ilk fırçasını ise 1buçuk ay önce birlikte aldık. Hatta o kadar benimsedi ki kasiyer fırçanın fiyatını okumak için elinden alabilsin diye eşim de ben de markette bayaa bir dil döktük :)

Diş fırçalamaya başlamadan önce bir kaç gün yeni fırçasıyla oynamasına izin verdim. Daha sonra diş fırçalama olayını her akşam tekrarladığımız uyku öncesi rutinimizin içine yerleştirdik. Bizim düzenimiz, 8buçuk civarında bir bardak süt içip yarım saat kitap okumak ya da çok hareketli olmayan oyunlar oynamak şeklinde başlıyor. 9 civarı uykun geldi mi diye sorup,  eğer keyifli bir oyun oynuyorsa hayır dediği zaman ısrar etmeyip 5dakika içinde yineliyoruz soruyu. Genelde uykusu geldiği için bu soruyu sorduğumuz anda oyuncaklarına iyi geceler dileyerek (el sallama şeklinde) odasına gidiyor ve alt değiştirme / pijama giyme / son bir kez sarılma koklaşma seansının ardından yatağına yatıyordu.

Bir akşam bugün önce dişlerimizi fırçalayacağız diyerek hep birlikte banyoya gittik ve Ada'yı taburesine oturtarak ona kendi fırçasını verdik biz de eşimle birlikte diş fırçalarımızı alarak dişlerimizi fırçalamaya başladık. Tabii bir de diş fırçalama şarkısı uydurarak :)

Artık uykun geldi mi diye sorduğumuz anda yüzüne kocaman bir gülümseme yayılıyor ve eliyle diş fırçalama hareketi yapmaya başlıyor. Bu aralar koşarak gittiğimiz yer ilk önce banyo:) Ailecek dişlerimizi fırçalıyoruz. Ada babasına ve bana bakarak kendisi fırçalamaya çalışıyor. Daha sonra sırayla eşim ve ben fırçalarımızı yıkıyoruz. Ardından ben Ada'nın fırçasını alıp onun dişlerini fırçalıyorum ve "tükürme"sinin ardından onun da fırçasını yıkayarak törenimizi bitiriyoruz. Tükürme kısmını özellikle çok seviyor, son günlerde bayaa da ustalaştı bu konuda :))

Bir kuralımız da eşim ya da ben iş seyahati/ mesai/ ya da herhangi başka bir program yüzünden uyku saatinde evde değilsek, Ada dişini fırçalarken "baba?" ya da "anne?" şeklinde sorduğunda evde olanın ona babasının/annesinin de yatmadan dişlerini fırçalayacağını söylemeyi ihmal etmemesi.

Halen tam anlamıyla dişlerini fırçalayabiliyor değil pek tabii. Daha ziyade diş etlerini ya da dilini :) Arada dişlerini tutturursa kardır diyoruz. Sanırım olayı eğlenceli bir halde sunarak diş fırçalamayı da düzenin bir parçası haline getirmek işe yarıyor. En azından başlangıçta :)poyraz_ege

yeni birsey bulmus gibi buraya yazacagim seyi daha once damla'nin kesfettigini gordum :)))
cok guzel bir yazi olmus dis fircalamayla ilgili. soyleyecek soz kalmamis ustune bence


Allegro

Diş fırçalamayı akşam rutinin parçası yaptım eğer direnirse bende fırçalıyorum zaten hemen fırçasını istiyor :)Cevaplamak için Üye ol