Dişlerini fırçalamaya nasıl alıştırdınız?

yerdenizbuyucusu soruyor: 4

Eren dişlerini fırçalatmıyor, ağzını açmıyor. Nasıl fırçalamaya alıştırabilirim? Siz neler yapıyorsunuz?

Bu soruyu cevapla


14 Cevap


Ozge

Derin de genelde seviyor  uzatmamak kaydiyla... ama basta agzini actiramiyorduk:) kendiliginden oldu sanirim, zamanla, ama hala yutuyor dis macununu...pilli dis fircasi kullaniyoruz, kisa zamanda isimiz bitiyor, kendi de eline alip ustinden bir daha geciyor:)


Damla

Aslında ben şimdi sizin yazdıklarınızı okuyunca o yazdığım yazıyı boş yere yazdığımı düşündüm. Özendirmek daha iyi işe yarıyor sanırım. Biz hergün karşısında geçip fırçalasak, o istemeden de fırçasını vermesek sanırım daha iyi işe yarayacak :P

Neyin sağlıklı ve zorunlu olduğunu öne sürsek, bunlara direniyorlar. Bir de sıkıntılı zamanlarda ilgi çekmek için bunları kullanıyorlar.

Bu arada Ilgaz bayağı öğrendi artık kendi dişini fırçalamayı. Okulun da katkısı çok sanırım. Biz iki günde bir azılara, köklere doğru rötuş yapsak gerisini becerecek gibi kendisi.

Cemdastan, bizde de fırçanın durumu aynıydı :) Biz çözümü ona ayrı bir fırça alıp, bizim temizliği yaptığımız fırçayı ona vermemekte bulduk. Biz de sizin gibi biraz macun koyuyorduk. Sonra diş hekiminin önerisiyle macunu bıraktık, o da fırçayı çiğnemeyi bıraktı. Şimdi macun koysak da çiğnemiyor artık.


BaharK

Biz de şöyle gelişti durum, ilk zamanlar biz fırçalarken ilgiyle bizi izliyordu. Hatta birgün kızkardeşim abla Egemen ben dişimi fırçalarken dondu kaldı, beni izledi dikkatle diyince ben de o gün ona diş fıçası aldım. Eline alır almaz ağzına götürdü. Hiç macun kullanmıyoruz tabi şimdi, bir de lavaboya yükseltici almıştım. Şimdi banyoya girip yükselticisi yerine koyuyor, sonra da dönüp bana diş fırçasını gösteriyor. Bence taklit öğrenmede çok etkili  :)) Bloğuma da yazmıştım :)
http://egemenesas.blogspot.com/2009/10/dis-frcas.html


esraozlem

Biz de henüz macun kullanmıyoruz. Çocuk doktorumuz 2 yaşına kadar suyla temizliğin yeterli olacağını önermişti. Bu şekilde ilerliyoruz.

Biraz daha olaya adapte olunca bardaktan su alarak ağzını çalkalamayı öğretmeye çalışacağım. Şimdilik fırçanın suyuyla ve kendi ürettiği tükürüğü ile idare ediyor :)
Cevaplamak için Üye ol