KKK Aşısı Sağlık Bakanlığı Duyurusu Hakkında Bilgisi olanlar

Tosuncuk soruyor: 10

Merhaba

Şuan takiplerimizi doktorumuz özel muayenehanesinde yapıyor.Fakat daha önce gittiğimiz özel hastaneden şöyle bir mesaj geldi.

* Sağlık Bakanlığı'nın Kızamık Genelgesi doğrultusunda 9 - 12 ay arası bebeklerimize rutin aşı dışında 1 doz KKK aşısı uygulanması gerekmektedir..Uygulama için en geç bir hafta içinde doktorunuza başvurunuz.*

Bu konu hakkında bilgisi olan var mı?

Bu soruyu cevapla


12 Cevap


Aysegul_

genelgeyi görmedim ama bildiğim kadarıyla istanbulda kızamık salgını gibi bir durum var. avrupadan bir aile getirmiş. bununla ilgili olabilir.


ribuloz

Evet, beni de az önce sağlık ocağından aradılar. Ben de özel doktorumuzu aradım. O da onayladı. Bir kaç gün içinde bizi aşıya çağırdı. Yani bildiri doğru.


asli_yagmur

Aile sağlığı merkezinden bizi de aradılar, bu cuma aşı için çağırıyorlar. 9. ayda (yani şimdi) salgın nedeniyle bir doz yapacaklarmış, 1 yaşında tekrarlanacakmış. Kendi doktorumuza sorduk, yaptırabilirsiniz dedi...


selencem

Bugun bana da doktorumuzda e-mail geldi. Yarin arayip konusacagim ama cahilligime verin, KKK nedir?


jildando

Selencat, şule hanım ın maili bana da geldi şimdi:)
KKK - Kızamık - Kızamıkçık-Kabakulak 3 lüsü. Aşı kartında MMR diye geçiyor,latince herhalde.
Şimdi okudugum bilgi de su, okumuşken paylaşayım dedim,

KKK (kızamık, kabakulak ve kızamıkçık) aşıları, çocukların çok büyük bir bölümünde beraberce, tek bir defada uygulanır. Bu aşıların üçü de söz konusu 3 hastalığa karşı hemen bütün çocuklarda, ömür boyu devam eden bağışıklık sağlar.

    KKK aşısı çocuklara iki doz verilmelidir. Birinci doz çocuk 12-15 aylıkken, ikinci doz ise bundan en az 28 gün sonra olmak üzere herhangi bir zamanda verilir. İkinci doz genellikle, 4-6 yaş arasında, çocuk yuvasına veya ilkokula başlanmadan önce uygulanmaktadır.

    Kızamık, kızamıkçık, kabakulak aşıları ayrı ayrı da yapılabilir ama bu yöntem, çocuğa 1 değil de 3 defa aşı yapılmasını gerektireceğinden genellikle tercih edilmez. Ülkemizde kızamık dışında diğer iki hastalığın tek olarak aşıları bulunmamaktadır. Kızamık veya KKK aşısının bazen, genellikle de bölgesel kızamık salgınları sırasında, çocuk bir yaşını doldurmadan da yapılması mümkündür ama bu, yalnızca kısa süreli koruma sağlar ve bu çocuklara, gerekli zamanlarda iki doz daha KKK aşısı yapılmalıdır.http://www.butunhastaneler.com/hastaliklar/kizamik_asisi.html

Tosuncuk

Yani biz 12 - 15 ay arası bir aşı daha mı yaptıracağız?


selencem

Saniyorum hayir, erken yaptirmis olacagiz sadece.


septik

Sağlık ocağından bizi de aradılar.Bu hafta acil çağırıyorlar.Dr umuz da onay verdi, 'riske atılacak bir şey değil' dedi.Bir doz şimdi, bir doz da 1 yaşında yapılacak.ribuloz

Merhaba,
Biz dün kızıma KKK yaptırdık. 9,5 aylık kızım. Ama 1 yaşında yeniden yapılacak. Doktorumuz bu aşının 1 yaşından önce %100 koruyuculuğu olmadığını söyledi.
Genelgeyi de gördüm, yurt dışından gelen 2 kişiden bulaşmış. Vaka sayısı 1 ay içinde 20 kişiye çıkınca Sağlık bakanlığı da önlem amacıyla bu genelgeyi yayınlamış.

Tüm bebişlere sağlıklı günler.


annevebebis

bir aile böyle bir salgına yol açabilir mi? herkesi aşılayacaklarına aileyi bulup karantinaya alsalardı olmaz mıydı? ya da bu dalga geçtiğinde yarın öbür gün bir başka ailenin yine bu mikrobu taşımayacağı ne malum? olayın mantığını anlamakla birlikte yine de anlamakta güçlük çektiğim şeyler var. mesela 9-12 ay arasındaki bebeklere bir sonraki aşılama dönemine kadar daha özen gösterilmesi, fazla kalabalığa sokulmaması tavsiye olunsaydı olmaz mıydı? okul çağında değil ki bu bebekler.

9-12 ay haricinde kalan bebeklere ek bir uygulama olmayacak yani?Cevaplamak için Üye ol