1 yaş testleri

blackcrow soruyor: 10

Bebekler 1 yaşına geldiğinde, bazı testler yapılması gerekiyor sanırım. Demir eksiliği, süt alerjisi…vs.  Bizim doktorumuz sadece demir için test istedi. Benim ısrarımla kalsiyumu da ekledi istek kağıdına. 3 ay önce idrar testi yaptırmıştık, temiz çıkınca o, bu ay yenilemeye gerek görmedi. Şu ana kadar alerjik bir durumumuz da olmadı. (yazın sıcaktan çıkan kızarıklıklar hariç.) Kilosu da normal seyrediyor.

Ben de yavrumdan kan alınmasına bayılmıyorum sonuçta ama bu testler nelerdir ve olmazsa olmaz mıdır?  Rutin olarak herkese mutlaka yapılmalı mıdır?

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


edaveeda

merhaba, benim kızım 14 aylık ve biz kan testide yaptırmıştık 12 aylıkken. anemiye baktırdık.çünkü süt de kansızlık yapabiliyormuş.


yaseminun

Tam kan tekkikleri ve idrar tahlili yapılıyor,aslında bu iki tahlille bir çok şeyin neticesini görebiliyorsunuz.Zaten kilosu da normalse hiç endişelenmeyin


blackcrow

benimkisi standart anne kuruntusu işte, 'allahım herkes bir sürü test yaptırıyor, yaa bişey varsa ve anlayamazsak' gibi saçma bir endişe. 8. aylık olana kadar mama takviyeli beslendi. alerji falan olsa çıkardı heralde.
 


bahargulce

merhaba
peki şu an süt olarak ne veriyorsunuz acaba?


bahargulce

ayrıca 1 yaşına geldiğinde ,doktorumuz gerekli görürse bu testleri yaptırmayı düşünürümblackcrow

bahargulce, mama içmeyi reddettiği için 4-5 aydır, sadece anne sütü veriyorum, o da zaten ilk günden beri yetersiz. o yüzden kalsiyum eksikliğine de bakılsın diye ben ısrar ettim.


bahargulce

bende hala emziriyorum fakat sütümün yetmediğini ve takviye birşey vermeyi düşünüyorum(süt olarak)devam sütlerini çok sevmiyor artı bende vermek  isttemiyorum.keçi sütü ya da pınarın organik sütünümü denesem diye düşünüyorum.ya da tam 1 yaşını doldurmasını bekleyeceğim artık.


blackcrow

ben de başlayacağım denemeye. ama süt ürünlerini  sevmeyen bir çocuğa nasıl verilir bilmiyorum. geceleri susadığında mama veriyoruz sanıp, suyunu bile içmiyor. ancak iyice uykusu açılır da sakinleşip gözünü açarsa, su verdiğimize ikna olursa, içmeyi kabul ediyor.moodswing

blackcrow, bizim detaycı doktor da demir, yumurta ve süt alerjisine baktırdı. durunun alerjik olduğunu zaten tahmin ettiğimiz için onlara baktırdı kanımca. demir standart olsa gerek. bence kalsiyumu ekletmekle iyi yapmışsın. ben de şimdi düşündüm lazım mıydı acaba diye. ama sanırım endişe edecek bir şey yok, bunlar standart testler mi yoksa bu da bir trend mi ondan da emin değilim açıkçası :)


elvine

Biz Almanya'da yaşıyoruz. 12 aylık oldu oğlum. Şimdiye kadar ne demir hapı verildi, ne doğduğu gün alınan kandan başka kan alındı, ne de idrar testi yapıldı. İştahı, genel muayenedeki duruşu, boyu ve kilosu normal ise 39 derece ateşi olmasını bile önemsemiyor burada doktorlar.Cevaplamak için Üye ol