Ne Yapmalı ?

Gunes soruyor: 6

Begüm 21 Aylık, Nasıl soracağımı bilemedim aslında ama yaşıtlarını hırpalıyor, mesea, kızların saçını çekiyor, erkeklerin yanaklarını sıkıyor, su bardağını kafalarına vuruyor.

Gözlemlerince,

O çocuğu başka bir kişi tarafından seviliyor sa - İlgi çekmek için mi?

Çocuk tek başına oynuyorsa ?

Mesela 15 gün yarım gün yuvaya gittiğinde sırayla kaydıraktan kaydırıyorlarmış Begüm kaydıktan sonra sıradakinin önüne geçip tekrar kayıyormuş, dişli biri engellemeye çalışıyorsa yanağını sıkıyormuş ? 15. ayından beri böyle devam ediyor, çok ani yapıyor zaman zaman bana, babasına , babannesine de, aslında sadece çocuklara değil.

Bilmem anlatabildim mi?

Bu soruyu cevapla


6 CevapSevilay

Merhaba,

Öncelikle gelişim dönemi dikkate alındığında 3 yaşına kadar olan çocukların çevrelerini tanırken bedenlerini fazlaca kullandığını hatırlamak gerekir; dokunmak, itmek, çekmek, ısırmak, ağzına götürmek ve benzeri şekilllerdeki davranışlar normal gelişimlerinin bir parçası olarak görülebilir.

Ayrıca çocuklar 6-7 yaşlarına gelinceye kadar daha çok ben merkezci bir yapıya sahiptirler. Yani kısacası dünya onların etrafında dönüyormuş zannederler (biraz da öyledir zaten:))  Bu nedenle istedikleri şeylere sahip olmak için bekleme davranışı henüz onların bildiği bir beceri olmayabilir. Bunu zamanla ve deneyimlerle öğrenirler. Bu nedenle anaokuluna başlayan çocukların çoğu başlangıçta sıra beklemek veya oyuncağı paylaşmak (önce kim oynayacak?) gibi durumlarda ilk sırayı almaları gerektiğine inanır ve ona göre davranır. Okula düzenli gittiğinde yavaş yavaş beklemeyi de öğrenmeye başlar.
Benzer durum evde de geçerlidir. İsteği yerine gelmediğinde o an onunla ilgilenen kişiye yönelik olarak   anlattığınız türde tepkiler verebilir.

Bu durumlarda çocuğa uzun açıklamalar yapmak, davranışının neden yanllış olduğunu uzun uzun anlatmak işleri daha da karmaşık bir hale sokabilir zira siz açıklama yaparken (bu sırada çok kızmış da olsanız dahi) çocuğunuza ayırdığınız zaman çocuğunuz tarafından bir ödül gibi algılanabilir (yaşasııınnn annem tüm dikkatini şu an bana veriyor, yemek yapmaya ara verdi:)). Bu nedenle davranış olduğunda kısa ve net ifadelerle bunun hoşunuza gitmediğini belirtebilirsiniz (çok canım acıdı, lütfen böyle yapma gibi). Bunu yaparken de amaç çocuğu azarlama değil sadece kendi hissettiğinizi yansıtmak olursa çok daha verimli sonuçlar elde edebilirsiniz.  
İstemediğiniz davranışı yapacağını düşündüğünüz anda (daha davranışı yapmadan) onun dikkatini başka yöne çekmek de bir diğer alternatiftir (Önleme....). Böylece çocuğunuza duygularını ve davranışlarını kontrol edebilmesi için de fırsat sağlamış olursunuz.
Davranışları ile ilgili konuşmak istiyorsanız bunu yapabileceğiniz (ve en etkili sonucu alabileceğiniz) zaman çocuğunuza zaman ayırdığınız ve onunla birlikte birşeyler yaparak eğlenmiş olduğunuz zamandır. Bir oyun sonrası, ya da parktan döndükten sonra...  Çocuğunuz küçük olduğu için kısa ve basit cümleler kullanmanız daha uygun olur.
Ayrıca bu yaş çocukları doğrudan verilen tavsiyeler yerine dolaylı anlatılan hikayelerle çok daha rahat öğrenirler. Bu nedenle davranışını ona farkettirmek için uygun hikayeler anlatabilir ve hatta yazabilirsiniz:))
Son olarak tabii ki oyun ona en çok beceri kazandırabilecek yoldur. Bekleme becerilerini geliştirn oyunlar oynayarak bu becerilerini geliştirmesinde ona yardımcı olabilirsiniz. (bowling oynarken topu sırayla atmak, yemek yaparken makarnaları tencereye sırayla atmak...vb)

Tüm bunların dışında eğer durumla başa çıkmakta zorlanıyorsanız ya da gösterdiği bu davranışlar çocuğunuzun oyun alanında yalnız kalmasına yol açıyorsa, bunların dışında başka zorluklarla da karşılaşıyorsanız bir uzmana başvurabilirsiniz...

Sevgiler...

Sevilay Kahveciikicocukannesi

bekleme ile alakalı, sabretme seysi;

tren sırası uyguluyoruz biz. el mi yıkanacak banyoya kadar sıra ile gidiyoruz, bir gun baba onde, bir gun kardes, bir gun ben, bir gun abla.

paylastırma seysi; bir sana, bir kardese, bir bana, bir babaya deyip uyguluyoruz.

aklıma geldi okuyunca,
yazayım dedim.


senayc

sevilay ne güzel yazmışsın,
Yiğit de arkadaşlarını ısıroyor bazen:(


Sevilay

Merhaba,

Evet, çocuklara ilgili uğraşıyorum, çocuk ve ergen psikoloğuyum ben:))


Gunes

Sevilay paylaşımın için teşekkürederim, bende senin dediğin gibi yapmaya özen gösteriyorum ama, büyükanneler daha farklı yaklaşıyor ve hafta içi sabah 08:00 akşam 20:00 onlarla birlikte..Cevaplamak için Üye ol