Televizyonun Zararları

can_kaya soruyor: 5

Bebeklerin ve çocukların tv izlemesinin çok zararlı olduğunu biliyorum. Benim oğlum henüz 9 aylık televizyon izlemiyor ve tv'ye dönük durmasını da istemiyorum. Ama bakıcımız gün boyunca tv'yi açık tutuyor. Bütün gün sıkılacağını düşünerek kapatmasını istemedim ama oğlumun tv'ye dönük olmamasını istedim. Mutlaka ara sıra tv'ye dönük de duruyordur. Bazen bu konuya çok kafamı takıyorum. Bazen de o kadar da sorun olmayacağını düşünüyorum. Bir türlü karar veremedim. Ben eve gider gitmez tv'yi kapatıyorum. Büyükler biz sizi önüne koyuyorduk birşey olmaz diyebiliyorlar ama şimdilerde kocaman lcd'ler bebeklerin gözünü yoruyor, dikkatlerini daha çok çekiyor sanırım.

http://tontontuna.blogspot.com/

Bu soruyu cevapla


15 Cevap


ozguranne

Bu arada, TVnin zararı sadece içindeki abuk subuk programlar değil aslında. Baby TV de sanıldığının aksine faydalı bir kanal değil. O nedenle 3 yaşına kadar bizde kesin yasak. 
can_kaya

Bilgiler için çok teşekkürler. Kesinlikle zararı apaçık ortada. İlk başlarda ben öğle arası eve gittiğimde 1 gibi açıyordum. Zaten oğlum öğleden sonra 1-1,5 saat uyuyordu süt iznim dolayısıyla 4'te ben evde olunca tv kapanıyordu. Çok değildi.

Ama sonra bakıcımız kendi kendine açmayı öğrenmiş. Sabah 9 gibi açıyorlar. Tabi her an karşısında değiller. Yemeklerimiz mutfakta mama sandalyesinde yeniyor. Evdeki bebek arabasıyla evi geziyorlar sık sık. Balkonda da vakit geçiriyorlar ama...Ben de her öğle arası eve gittiğimde hemen oğlumu alıp başka odaya götürüyorum tv'den uzak olsun diye. Bakıcımızı çok seviyoruz. Oğlumla çok ilgileniyor yaşı benden fazla olduğu için çok ısrar edemedim ama çocuğumun iyiliği için oturup konuşacağım.

Zaten havalar iyice ısınıyor apartmanımızın bahçesi çok müsait bol bol dışarı çıkarlar ben de bu sıkıntıdan iyice kurtulurum diye ümit ediyorum.

Herkese çok teşekkürler.


handepamuk

Sevgili can_kaya,

Bebişlerimiz aynı aydaymış...Ben de bu Tv sorununu doktorumuza sormuştum..2 yaşına kadar mümkünse sakın izlemesin demişti..Bakıcı ilk başladığı gün dedim bizde TV yasak..Kendisi  47 yaşında bir hanım bir sürü bebek büyütmüş..Daha önce baktıklarında hep açıkmış TV şaşırdı önce..Ama sonra alıştı..Şimdi hep kapalı Tv ..
Kendi babamdan bile eleştiri alıyorum sen seyrettin bak bişi olmadı diye .Ben de diyorum bu bebek benim koyduğum kurallarla büyümeli..O yüzden eğer istemiyorsan kesin kuralları koy,gerekiyorsa kablolarını çıkar,kumadayı sakla..
Bebek büyütmenin ve 0-3 yaş eğitiminin bu kadar zor olduğunu bilmezdim ama çook önemliymiş..O yüzden hepimize kolay gelsin diyorum sevgiler..
Benim bloğuma da beklerim..Sevgiler..

www.berilveben.blogspot.com


can_kaya

Merhaba handepamuk ve defneligünler. Dün bakıcımızla konuştuk. Tuna'nın uyuduğu saatler dışında tv açılmayacak. Zaten havalar da güzelleşiyor daha çok dışarıda da vakit geçirirler güzel olacak :))

Herkese yorumları için tekrar teşekkürler.

Handepamuk blogunu listeme ekliyorum ;))


Onlineanne

Çocuklu ailelerin evlerinde televizyonun arkaplanda ne kadar açık tutulduğu ve ne amaçla kullanıldığına yönelik Türkiye ve ABD karşılaştırmalı bir yazı yayınladık. Belki ilginizi çeker..

Anketin sorularını da bulabilirsiniz..
Cevaplamak için Üye ol