tracy yonteminde beslenme?

Isil_Deniz soruyor: 9

bugun "bebek bakım sorunlarında mucize cozumler" kitabından tracy hogg'un EASY yontemini okudum, eger bahsedilen rutini uygulayan varsa, bu rutini uygulamaya ne zaman basladınız?

henuz hamileyken kitabı okuyayim dedim ama onerilen 3 saatlik rutin aklimi karistirdi, baska bir sitede -su anda yerini bulamadim- de bebeklerin gunduzleri 2 saatte bir, geceleri de 3 saatte bir emzirilmesi gerektigini okumustum cunku. Tracy'nin yonteminde gece 11 gibi uyandirilip takviye yapilinca (ondan once de 2 kere takviye yapılıyor) ve sabaha kadar bir daha beslenmeyince bebek ac mi kalir acaba diye dusunmeye basladim dogrusu.

bu yontemi deneyen anneler, tracy'nin yontemine baslamak icin en uygun zaman ne zaman? 40 gunlukken bile erken bence, 4-5 aylik olmasını mı beklemeli yoksa? bastan beri bunu deneyip uygulayan oldu mu? ya da baslamak icin ne zamani onerirsiniz?

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


calemity

eğer tracy nin yöntemini uygulayacaksanız kesinlikle baştan itibaren uygulamalısınız bence ..bi rutin otutrulunca geriye dönmek çok zor ben sonradan tanıştım bu kitapla malesef ama tutturamaık belki yeterince sabırlı olamadım ..ama rutin in üzerini basa basa tekrarllayan bir kitabi kendinize referans alacaksanız .bence bştan itibaren olmalı..


bebeimgeliyor

benim bebeğim prematür olmasına rağmen tracy yöntemini uygulamaya çalıştım. hoş benim bebeğimin doktoru da buna benzer bir yöntem uygulattı. Ben bebeğime anne sütünün yanısıra mama da takviye vermek zorunda kaldım, malesef. Bebeğim 3 saat arayla besledim. şimdi 1,5 aylık oldu ve 3 saat doldukç uyanıyor. ben bebeğim uyanınca , önce altını değiştiriyorum, ardınadn besliyorum...ilk ay gece ve gündüz ayrımı içinçba göstermedim. şimdi yavaş yavaş bebeğimi gündüz beslenme sonrası biraz uyanık tutup, gece daha uzun uyku uyumasını sağlayacağım. tracy gece uyumadan evvel beslemede yükleme yapın, diyor.ben 2 aylık olunca , doktoruyla da konuşarak bunu uygulamayı düşünüyorum. hangi yöntemle bebeğinie bakarsanız bakın, bebişiniz sizi yönlendirecektir, merak etmeyin.
tracy'nin kitabi saece beslenme deil, uyku konusunda da güzel bilgiler vermekte...
İlk aylarda bebeğinze  belli rutinler oluşturmak, hem onun hem de szizn için çok yararlı olacaktır.. sevgiler


ozguranne

Merhaba,


Biz ilk 40 gun bir sey uygulamadik. Zaten Tracy Hogg"un kitabindan o aralar haberim oldu. Ilk zamanlar icin 3 saat demiyor 2 saat diyor diye aklimda kalmis. Saatten daha önemli olansa rutin. Yedir, oyna, uyut düzenini kurmak zordu. Bizde memede uyuyordu. Sonra hemen uyanıyordu, tekrar uyumuyordu. Biz 2 ayda EASYye yavaş yavaş geçtik. Bence kitabın söylediği en önemli şey bebeğin ipuçlarını tanımaya çalışmak. Her bebek aynı olmayabilir. Tam 3 saat, tam 2 saat diye uğraşmak yerine biraz bebekten yola çıkmak. Biz rutine uyacağız diye özel bir şey yapmadık. Bizimki kendinden rutinli geldi. Ama aslında bu doğalmış çünkü kitap uzun yıllar bebekleri gözleyerek yazılmış. Ama arkadaşlarımdan biliyorum ki, her çocuk aynı değil. 

Bizim 3. ay rüya gibi geçmişti. Düzen tıkır tıkırdı ve gece uyanmaları çok azalmıştı. Dördüncü ayda dört saatlik düzene geçmeye kalkınca zorlanmıştık. Sonra bize uymadı, üç saate geri döndük. Gerek ek gıdalarla tanışma, gerek tuvalet eğitimi, gerek bebeği tanıma gibi konularda hep çok faydasını gördük. Kutsal kitap haline getirmeden faydalanmak gerek. Pışş-pat tekniği çok etkili. Kendi kendine uyuma bir dönem çok güzel gitti. Sonra ben hastalandım, Ela hastalandı bozulduk. Tavsiyem aman bozmayın, bozunca da tekrar oturtmaya çalışın. Kendi kendine uyumak çok iyiydi.

Bir de bu gece 11 rüya öğünü ilk başka bana çok saçma gelmişti. Nasıl yani uyuken emecek diye. Sonra başladı, gerçekten uyanmadan emiyor. Çok güzeldi. 

Bi de bebekler aç olunca dertlerini anlatıyorlar. Açlık ağlaması başka bir şeyle karışmıyor. İçiniz rahat olsun.

ADA

Merhaba ,

Ben 40 günden sonra uyguladım. Saatle emzirdim hep ( 3 saatte bir ) , çok da faydasını gördüm. Hem kilomuz dengeli gitti, hem de programlı olunca anne de bebek de daha mutlu oluyor bence.

2 aydan sonra gündüzleri 3 saatte bir, geceleri 1 de son emmemizi uyurken yapıp, sabah 06:30 da uyanıp tekrar emiyorduk. 5- 5,5 saat kesintisiz uyku ikimiz için de büyük fayda sağladı.

4. aydan sonra 4 saate çıktı emme aralarımız. Ben Tracy yöntemi olduğunu bilmeden uyguladım( doktorumuzun yönlendirmesiyle ) çok faydasını gördüm.

svg.Pranayama

Ben de 2 aylıkken başladım rutine. Alp çok zor uyuduğu için uyku konusunda çok zorlandım. Bu dönemde gece 2-3 kez uyanıp emiyordu. 3 aylık olunca gazı bitti ve düzen daha oturdu. 3. ayla birlikte 3 saatte 1 beslenmeye geçtik. 4. ayda da kendiliğinden 4 saatte 1 e kaydı. Bu ay yatır-kaldır yöntemiyle yatağında uyumayı öğretmeye başladık. Yalnız 2 ay kadar sürdü ve çok ağladı. Ama şimdi herzaman kendi uyumasa da en fazla biraz sırtına elimi koyup elini tutmam yetiyor. 5 aylık olduğunda gece emzirmeyi bıraktım. En son 23:00te uykusundan alıp emziriyordum hala da buna devam ediyorum. Bence bir rutinin olması hem anne hem bebek için rahatlık.


Tutu

Ben hemen başladım rutine. Cok ama cok faydasını gördüm. Aksam peş peşe öğünler ve uykuda besleme olayı ile neredeyse sabah 4'e kadar uyudu. Bizim doktor kaldırılması taraftarı degildi, kilosu iyiydi çünkü. (3600 dogdu)
Hatta listelerimi saklamısım, gelir gelmez cok uzun emzirme seansları sonunda 3.5 saatte bir emzirmişim (gündüz) gece ise 5 saati bulduğu olmus. Eger sebat ederseniz sonuc alırsınız. Mükafatı da büyük. Bebek ne zaman beslenecegini bilince cok huzurlu oluyor. Siz de bırakacak birisi olursa işlerinizi halledip eve o saatte dönüyorsunuz.


Isil_Deniz

cevaplar icin cok cok tesekkurler...
bana da ruya öğünü garip gelmisti ama deneyip basaranlar olduguna gore oluyormus demek ki.

ben de bebegimin kilosuna bakarak en kisa zamanda rutini uygulamaya calisacagim, umarim basarili oluruz:)


okanumut

Ben de uykuda beslenmeyi uyguladım, fayda gördüm ve fakat şöyle bir durum oldu, artık bebeğim kurulu saat gibi o saatlerde kalkıyor (22:30) ve hiçbirşey onu teselli etmiyor biberon dışında.. 2 saat pışpışladım, kucağımda salladım uyumadı.. bir şekilde vazgeçireceğiz biraz daha büyüyünce ama nasıl?


yaseminun

bizim doktorumuz da uykuda beslemeyi ve uyandırmayı hiç tavsiye etmedi ,işin aslı banada nmantıklı gelmedi,bende hiç ellemedim uyuyorsa,şimdi akşam 10 gibi yatıyor sabah 6 ya kadar uyuyor,işallah böyle devam eder.


Cevaplamak için Üye ol