kreşlerde şiddet

kimkimkimo soruyor: 10

Hepimizin çocuğu bir dönem kreşe gidecek. 

Peki sizler kreşlerde çocuklarınız öğretmenlerinden şiddet görebileceğini düşünüyor musunuz? Çocuğu kreşe giden anneler, çocuklarınızı kreşte şiddetten ya da istismardan nasıl koruyorsunuz? Kreşe olan güveniniz nedir? 
Sizce okullarda şiddet nasıl engelenebilir. MEB'in kamera sistemi ile izlemeyi yasakladığını unutmayın.

Bu soruyu cevapla


27 Cevap


Damla

Ben kamera sistemi kurulması ve bunların devletin belirlediği güvenlik koşullarında saklanması, ihtiyaç görüldüğünde mahkeme tarafından talep edilirse sunulması gibi bir sistem olması gerektiğini düşünmüştüm daha önce.


Kamera sistemi mi yasaklatıldı, yoksa internetten yayın mı yasaklatıldı? Okul içinde müdür odasında izleyen ve ihtiyaç olduğunda veliyi odasından izlemesi için teşvik eden okullar var.


kimkimkimo

internetten izlenmesi yasaklandı. fakat benim düşüncem bu bir tercih olmamalı. zorunluluk haline getirilmeli, her açıdan görebilecek bir sistem kurma zorunluluğu olmalı. kayıtlar ise bir yıl boyunca saklanmalı. okullar kendi tercihleri doğrultusunda kurduklarında, yalnızca sınıflara kuruyorlar. tuvalet, bahçe, yemekhane bu sisteme genelde dahil olmuyor. 
Alef

Bir yanlışlık olmasın benim yaşadığım şehirde çok başarılı bir kreşe gidiyor bir arkadaşımın oğlu ve istedikleri zaman netten bağlanıp izleyebiliyor çocuğunu...


Damla

Kameralar hakkında
Kreşlerde internetten izletilmesi güvenlik açısından, çocuk suistimaline karşı yasaklanmıştı diye hatırlıyorum. Benim de kastettiğim okulun kamera kaydı tutma ve gerektiğinde mahkeme önünde beyan edebilme zorunluluğu.

pasifloren, bu tabi uzman konusu ama aslında bana göre çok da kuytu köşeye ihtiyaç yok. Bir kişide, bir kreş öğretmeninde çocuğa şiddet uygulayacak denli bir davranış bozukluğu varsa, bence mahkeme önünde bu kişinin davranışlarını bir uzman izlese ve rapor verse, mahkeme kararını etkiliyebilir. Yani ille olayın yaşandığı anın sunulması şartına gerek yok diye düşünüyorum. Bu da okulları kendi tanıtımlarını dışarıda yapmaktan çok, içeride personellerini daha iyi denetleme yönünde mecbur bırakacaktır ve yaşanan olumsuz durumlar azalacaktır diye düşünüyorum.

Velilerin okula daha fazla dahil olması
Bizim ülkemizde veliler okulun çok dışında. Veliler birbirleri ile de iletişim halinde değiller. Benzer sıkıntıları birden fazla veli yaşıyorsa belki şüphelerinin daha kolay üstüne gidebilirler, ortak çözüm düşünebilirler. Çocuklar daha ilkokul çağında bile değilken, çoğu okulda veli sanki dış kapının mandalı gibi kalıyor. Öğretmeni ile direk görüşme istemek için çekinebiliyoruz. Hep şu vurgulanıyor, hatırlatılıyor, veli kafasına göre gelip gitse herkesin velisi gelecek? Yani diğer veliler nasıl insanlardır korkusuna okulun tamamen dışında kalıyoruz. Sonuçta bu yavrular bu insanların çocukları, tüm gün görmediğimiz bir okula, çoğunu hiç, azını az tanıdığımız insanların bulundukları bir yere emanet ediyorsak, çocuğumuzla tüm gününü geçiren bu çocukların anne ve babalarıyla da barışmamız lazım. Bence bu önyargıları aşmak ve okullarla velilerin ve velilerle velilerin daha çok birarada olmalarını zorlamak gerekiyor.


ozdenin_oykusu

ben anaokulu öğretmeniyim.bilenler biliyor.kamera sistemi olayı türkiye d ehiç düzenli ve sağlıklı değil.evet meb tarafından izlenmesi (veliler için)engelendşi.pek çok neden sıraladılar.ama kameralı okullar tabiki var;yöneticile rizleyebiliyor.ama bu sistem bu ülkee ne doğru uygulandı ne de doğru kullanıldı.kamera dediğimiz şey okulun her yerinde olsa bile her köşeyi görüntülemiyor.yani gerçekci değil ne yazıkki.ne yazıkki herşey çocuklarımkzı emanet ettiğimiz eğitimcilere kalmış.bize hocamız demişti ki;insanlar size en değerli varlıklarını emanet ediyorlar.kendilerinizi o anne-babalrın yerine koyarak görevinizi yapın derdi hep.ben hep vicdanımla hareket etmeye çalıştım.ama çocuğumu kendi çalıştığım ya da çok iyi bildiğim bir okul dışında hiç bir yere emanet edemem.çünkü pek çok şey gördüm şahit oldum.inşallah hepimizin çocuğu vicdan sahibi,aklı selim insanlara emanet etmiş oluruz.sadece şiddet konusu değil sınıf içi adlet,yeme-içme,hijyen,verimli, zaman,eğlence....yani çocuklarımızın hakkını verebilecek insanlarla karşılaşmayı dilerim herkes içinkimkimkimo

özdenöykü, okullarda yaşananın bu kadar farkındayken bunun vicdan dışında nasıl önlenebileceğini düşünüyorsun? ben yalnızca vicdana bırakırsak olmaz kanısındayım, yaşamımız boyunca çok güvendiğimiz, en yakınımız olan insanlardan bile beklemediğimiz davranışları görebiliyoruz. hem bir meslekten, uzmanlıktan, profesyonellikten bahsediyoruz. sanki farklı bir yaklaşım olmalı gibi geliyor.


hizmet içi eğitim arttırılsa değişir mi sence? ya da okuldaki öğrenci sayısının daha aza çekilmesi? belki de başka bir şey? 


Damla

calliophe, burada yasa değişikliğine ihtiyaç var tahminen. Benim anlatmaya çalıştığım şu, eğer bir öğretmen çocuklara şiddet uygulayacak yapıdaysa, bu yapıda olmanın onun davranışlarına birçok yansıması vardır, bunu çok kolay gizleyemez. Eğer bir psikolog okulun zorunlu olarak sağladığı kamera kayıtlarından yeterli miktarda örneği izlerse, evet böyle bir eğilim mevcut, ya da böyle bir hareket yapmış olması çok olası görünmüyor gibi bir rapor verebilir mahkemenin kararı için belki diyorum. 


ozdenin_oykusu

pasifloren bence ben kendimi ifade edememişim.ben vicdandan bahsderken ebeveynle riçin iyi bir dilekte bulunmuştum sadece.ibu insanların kendi içind eçözeceği bir durum.ve ben zaten bu duruma bir çözüm getirmedim ki...burada ben sadec bir anne olarak ve eğitimci gözüyle de şahit oldukalrımdan yola çıkarak yorum yaptım.
ama şimdi ne yazsam sorgulayacaklarınız tek bir pencereden olacak pasifloren.
hizmetiçi eğitim,sınıf mevcudunun az oluşu,yüksekokul mezunu olmak vs... vs....
bunlar yetmez.bir öğretmen kişiliğini tamamlayamamışsa çoookkk marka okullarda çalışsa bile aynıdır.bu konuda en büyük görev yönetimin.kurucunun herhangi biir olabildiği okullarda bu önlenemez.idareye daha çok dikkat,tedbir,kontrol,motive etmek ve en önemlisi dürüstlük yetisi gerekiyor.ayrıca bunları da çözüm oarak değil görüş olarak bildiriyorum.yine de aynı şeyi söyleyeceğim;çocuklarımızın insaniyet ve vicdan sahibi eğitimcilerle bir arada olamsını çok içten dilerimediluj

Benimde eğitimci bir arkadaşım  kamera sistemlerinin  anlamsız olduğunu Özden gibi belirtmişti.Heryeri gören kamera olsa ne olacak sonuçta mahremiyet gerektirecek bölgeler(tuvaletler vb)kayıt alınamayacak.Bu bir çözüm değil hizmet içi eğitim sınıfların sayıca azaltılması derseniz bu çoğu özel kreşte var zaten.Özden in temenisine katılıyorum.Eğitim sistemimizde değişecek birçok şey var,bunlar zamanla nasıl değişir bilemem ama çocuklarımızı koruma açısndan bizim yapabileceklerimiz var diye düşünüyorum.
 Herseyden önce iyi bir gözlemci ve iletişim halinde olmak(hem okuluyla hemde en önemlisi çocuğumuzla)benim 8 aylık oğlum dahi bir ortamı insanları seviyorsa tavrı başka,sevmiyorsa başka oluyor duygularını belli ediyor;konuşan bir çocuk bunu çok daha net anlatabilir diye düşünüyorum.Birde gideceği öğrenim göreceği yeri secerken makyajına,imajına,markasına değil deneyimli annelerin ve eğitimcilerin o yer konusunda görüşlerine başvurmak en önemlisi diye düşünüyorum.BU tek okul konusunda da değil sağlıkta başta olmak üzere bir çok konuda gecerli..


ozdenin_oykusu

iletişim...belki d e nahtar kelmime bu.bubun çok sağlıklı olmas laızm gerçekten doğru bir yaklaşım Jülidecim.çocuğumuza eve gelince gün içinde yaşadıklarını anlatmasını sağlayalım.esmettirelim.tabi ona hissettirmeden,zorlamadan.resimler en iyi tercmanlardır daima.herhangi bir aksilik hissettiğimizde e bir pedagoğa resimlerle birlikte danışalımCevaplamak için Üye ol