kreşlerde şiddet

kimkimkimo soruyor: 7

Hepimizin çocuğu bir dönem kreşe gidecek. 

Peki sizler kreşlerde çocuklarınız öğretmenlerinden şiddet görebileceğini düşünüyor musunuz? Çocuğu kreşe giden anneler, çocuklarınızı kreşte şiddetten ya da istismardan nasıl koruyorsunuz? Kreşe olan güveniniz nedir? 
Sizce okullarda şiddet nasıl engelenebilir. MEB'in kamera sistemi ile izlemeyi yasakladığını unutmayın.

Bu soruyu cevapla


27 Cevap


ElfAna

pasifloren, devam et! Sansla alakasi yok bunun.


kimkimkimo

Buradan da yakalım, Hürriyet Gazetesi'nde Yalçın Doğan'ın yazısının son bölümünü ekliyorum. İstersek yalnız değiliz sanırım. 

Kreşlere kamera koymak

ANKARA’da bir kreşte beş yaşındaki çocuğa kreşten bir ay uzaklaştırma cezası veriliyor. Çocuğun ailesi bu kararüzerine kreş yönetimini savcılığıa şikayet ediyor.

Savcılığa verilen dilekçede, “kreşte öğretmenin çocuğun yüzünü duvara sürttüğü” öne sürülüyor. Kreş yönetimi ise savunmasında, “çocuğun bir arkadaşını boğmaya kalktığını” iddia ediyor.

Zaman zaman çeşitli kreşlerde benzer şikayetler var. Çocuklara baskı, hatta şiddet uygulandığı iddiaları aileleri haklıolarak tedirgin ediyor.

Bu gibi olayları önlemenin yolu, kreşlere kamera zorunluğu getirmek.

Bir ara kamera zorunluluğu var. Sonradan Milli Eğitim Bakanlığı bu zorunluluğu nedense kaldırıyor. Oysa, on binlerce aileyi rahatlatmanın 
ve gerçeği saptamanın en kolay yolu, kamera.


http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/18130707.asp?yazarid=91Yazının orjinal haline buradan da ulaşabilirsiniz.  kimkimkimo

Bu haberi gördükten sonra ucuz yırtmışız diyorum. Fakat, hala genel bir çözüm bulunması gerektiğine inanıyorum. Burada güvenden, markadan bahseden arkadaşlara soruyorum; şimdi bu anne ve babamı yanlış yaptı güvenip bıraktıkları için? Aynı zamanda, çok fazla tercih hakkı olmayan ailelerde var. Kentin küçüklüğünden dolayı bir ya da iki kreş olan yerler var, maddi olanaklar çerçevesinde ucuz olanı tercih etmek zorunda olan var. Başka bir kıstas gerekli, başka bir denetim gerekli. Bizim kreş iyi diyerek, gemisini kurtaran kaptan olmanın hiç anlamı yok. 


sule_bilge

saçını çekiyormuş arkadaşın kızının öğretmeni,tabi kız söyledi 5 yasında cunku,kucuklere uzuluyorum ben


sule_bilge

okudum tek tek şimdi,elfana haklısın,mola bile almamış insanın sağlıklı davranması mucize aslında.evde tek çocukla uzun süre kalınca bile sabrı zorlanıyor insanın.bir de bu öğretmenlik işi ciddi zor,büyük yaş gruplarında da gerek fiziksel gerek ruhsal şiddete maruz kalıyor çocuklar,malesef.hepsi Allah'a emanet.


deepespecial

Arkadaşlar üzülerek söylemeliyim ki herkezden anaokulu öğretmeni olmaz... bende anaokulu öğretmeniyim ve arkadaş toplantılarında birçok arkadaşım meslekdaşlarının kamera olmasına rağmen bir şekilde çocuğu kameranın kör noktası olan bölüme çekip azarladığı, kulağını çektiği ve hatta uyuyor diyerek odaya kapattığını bile duydum... bence bu işi çözecek tek şey anaokulu öğretmenlerine ve öğretmen adaylarına yapılacak psikolojik testler ve ciddi sabır testleri sonucunda ünvan verilmesi taraftarıyım... bunu yapacak olan her şekilde ve her yerde yapar sonuçta...
Cevaplamak için Üye ol