uyurken biberon verilse memeyi bırakır mı?

alpine soruyor: 10

Merhaba.

Bebeğim tam 4 aylık ve ben 1 aydır çalışıyorum. İşte sağdığım sütü annem ertesi gün biberonla içiriyor bebeğime fakat biberonu sadece uyurken veriyor, biberona alışıp emmeyi bırakmasın diye. Ama yaklaşık 10 gündür çok zor emziriyorum. Göğsümü alıyor, birkaç defa çekip kendini geri atıyor ve ağlamaya başlıyor. Diğer göğsüme geçirince onda da aynısını yapıyor. Böyle değiştire değiştire 5-10 dk anca emzirebiliyorum. Annem uykusunda bile olsa biberonu anladığını ve bierona alışmış olabileceğini söylüyor.

Emzirdikten sonra kaşık biberonla süt ya da mama veriyorum, en fazla 30-40 cc içiyor. Aç olsa daha fazla içer mi acaba? Özellikle son günlerde iyice iştahsız. Acıkmıyor mu?

3. ay kontrolünde 970 gr kadar alarak 5600 gr olmuştu ağırlığı ama sanırım 4. ayda 550 gr civarı anca aldı.

Çok uğraştım emzirmek için, öğlenleri eve gidiyorum. Süt iznimi kullanıp erken çıkıyorum. Bütün gün git-gel yaparak çok yoruluyorum. Ama sanırım bebeğim bütün bunlara rağmen bırakıyor emmeyi. Çok üzülüyorum...

Böyle bir deneyim yaşayan var mı acaba?

Bu soruyu cevapla


19 Cevap


Damla

Biberona alışma konusu daha küçükken oluyor diye biliyorum, ilk 4-5 hafta içinde.

Uyurken süt verme konusunu doktorunuza danıştınız mı? Ben uykuda beslenmesi uygun değil diye biliyorum. Uykuda beslenmeye alışması gece uykularının düzenini bozabilir ve soluk borusuna kaçabilir.


alpine

Damla merhaba,

Doktora sormuştum daha önce biberonu uykusunda veriyoruz diye ama net bir şekilde karşı çıkmamıştı. Yarın kontrolümüz var, tekrar üstüne basarak sorarım. Sanırım kaşık biberona döneceğiz biz de tamamen.

Uyarı için teşekkürler...


didemnurcan

merhaba,
biberona alısma bebekten bebege degisen bir durum bence...
ben de ilk 3 hafta sagıp biberonla besledim ve bosluklarda da emzirmeye calıstım
(meme ucum kucuk oldugu icin ememiyordu) sonrasında isler yoluna girdi ve bir sekilde emmeyi ogrendi ama 2-3 hafta gece ogununu biberonla aldı...
simdi de biberonu sevmiyor diyebilirim...
yolda falan sutumu biberonla vermeyi denedim ozellikle benden biberon almayı reddediyor...


EmineKartal

Bebeğin kilo alımı gayet iyi görünüyor aslında Alpine. Ancak memeyi ağzına alır almaz geri çekilmesi başka sebeple olabilir mi acaba? gaz, reflü; böyle bir sıkıntınız var mı? Ben de Damla gibi biberona alışma-memeyi bırakma durumunun ilk haftalarda daha yaygın olacağını düşünüyorum ama yine de her bebekte farklı olabilir. Mesela görümcem bebeği 3 aylıkken işe başladığında bebeği bir müddet meme emmek istemedi; belki psikolojik kökenliydi, annesine tavır yapıyordu hani onu bırakıp gitti diye:) bilemiyorum. Uykuda biberon vermek konusunda da Damla'ya katılıyorum, hem uyku düzeni bozulur hem soluk borusuna kaçabilir hem de uykuyla biberonu özdeşleştirip uyku dışında hiç biberon almayabilir.
Ne olursa olsun emzirmek için uğraşmalı; belki bu dönem bir sıkıntısı var, sıcaklar, dişler, başka bir rahatsızlık veya psikolojik. Acaba emmeyi bırakıyor mu diye düşünerek kendi psikolojini de bozma derim.


alpine

EmineKartal,
Ben de psikolojimi bozmamak için kendimi telkin etmeye çalışıyorum ama gerçekten çok çok çok üzülüyorum. Kesinlikle pes etmiyorum. Mama bile vermiyorum acıkıp emsin diye. Sonra da acaba aç mı bırakıyorum diye üzülüyorum. Saat başı memeyi ağzına tıkıyorum... Uykuya geçecek gibi olursa, yarı uykuluysa emiyor. Ama bu sabah işe gelirken kesinlikle emmek istemedi, çok ağladı... Bir süre sakinleştirdim, oyuncaklarıyla vs avuttum, ancak öyle birkaç dakika emdi. Sonra 90cc süt içmiş. Birazdan yine eve gidiyorum, bakalım emecek mi...
Günde 1 lt kadar süt içmesi gerekiyor şu an ama ben kesinlikle o kadar almadığını düşünüyorum.
Birkaç gündür kabızlık sorunu da vardı. Fitille de çözemedik. Pratisyen doktor yetersiz beslenme olabilir dedi. İyice üzüldüm. Yarınki kontrolü bekliyorum, kendi doktorumuzun yorumları neler olacak bakalım.
Bu arada, tecrübelerin ve desteğin için teşekkürler. Süt sağma konusunda da içimi rahatlatmıştın :)busraa

sanırım biberondan (anneyi emmeye göre) süt daha rahat geldiği için bebekler biberonu tercih ediyor, ben biberonla tanışınca emmeyi bırakmışım; o yüzden benim de tedirginliklerim var bu konuda.Acaba anne sütü emerkenki gibi emiş gücü gerektiren biberon ağızlıkları var mı arkadaşlar?


EmineKartal

Daha önce içini rahatlatmış olmama sevindim:) Umarım bu sefer de olumlu gelişmeler olur hakkınızda.
Ancak sabahki durumunuzu anlatınca görümcemin yaşadığı olaylar canlandı gözümde. O da nurturia üyesi, ancak şu an şehirdışında, belki gelince o da seni bildirir. Ancak onların bebeğinde reflü var. Belki sizin bebeğin de benzer bir mide problemi olabilir. Doktordan bu konuda da fikir al bana sorarsan.
sağlıklı, bol sütlü günler


Aysegul_

merhaba, ben bu hareketinden emmeyi bırakıyor olduğunu çok düşünmedim. Çünkü bizimki de sık sık aynı hareketi yapıyor hatta başka bi soruda da bu hareketlerini konuşmuştuk. bizimki de 2 aylıkken ve 4 aylıkken aynı şeyleri yaptı. Hatta ilki olmadan önce silikon meme ucu vermiştim 2 gün, biraz büyük geliyordu sürekli ağzından çıkıyordu, ondan alışkanlık oldu benim göğsümü de sürekli ağzından çıkarıyor sandım ama 1 ay kadar devam etti. sonra azalmışken 4 aylık civarı yine başladı. Memeyi ağzına alıyor 2 3 kere emiyor birden ağzını çekiyor bi o tarafa bi bu tarafa çırpınıyor resmen huzursuzlanıyor sonra bir daha almak istiyor 2 kere çekip yine bırakıyor bütün emme süresi böyle devam ediyordu, resmen boğuşuyordum çocukla sonunda ikimiz de kan ter içinde kalıyorduk. acaba seninki de böyle bir şey mi? Tesadüf ben bunu buraya anlattıktan sonraki gün böyle yapmayı bıraktı birden, şimdi ara sıra yapıyor.Aysegul_

bu arada 3 4 ay arası bizimki de 540 gr aldı. 3.aydan sonra kilo alımları zaten biraz düşüyor
Cevaplamak için Üye ol