uyurken biberon verilse memeyi bırakır mı?

alpine soruyor: 9

Merhaba.

Bebeğim tam 4 aylık ve ben 1 aydır çalışıyorum. İşte sağdığım sütü annem ertesi gün biberonla içiriyor bebeğime fakat biberonu sadece uyurken veriyor, biberona alışıp emmeyi bırakmasın diye. Ama yaklaşık 10 gündür çok zor emziriyorum. Göğsümü alıyor, birkaç defa çekip kendini geri atıyor ve ağlamaya başlıyor. Diğer göğsüme geçirince onda da aynısını yapıyor. Böyle değiştire değiştire 5-10 dk anca emzirebiliyorum. Annem uykusunda bile olsa biberonu anladığını ve bierona alışmış olabileceğini söylüyor.

Emzirdikten sonra kaşık biberonla süt ya da mama veriyorum, en fazla 30-40 cc içiyor. Aç olsa daha fazla içer mi acaba? Özellikle son günlerde iyice iştahsız. Acıkmıyor mu?

3. ay kontrolünde 970 gr kadar alarak 5600 gr olmuştu ağırlığı ama sanırım 4. ayda 550 gr civarı anca aldı.

Çok uğraştım emzirmek için, öğlenleri eve gidiyorum. Süt iznimi kullanıp erken çıkıyorum. Bütün gün git-gel yaparak çok yoruluyorum. Ama sanırım bebeğim bütün bunlara rağmen bırakıyor emmeyi. Çok üzülüyorum...

Böyle bir deneyim yaşayan var mı acaba?

Bu soruyu cevapla


19 Cevap


alpine

Draysegul,
Verdiğin linkteki başlığa daha önce rastlamamıştım. Evet, durum aynen o başlıkta konuşulanlar gibi... Yazılanları okuyunca içim rahatladı biraz, umarım bizimki de orada bahsedilen gibi bir süreçtir ve çabuk atlatırız...
Bu öğlen eve gittim emzirmek için, sanırım son 10 günün en iyi emzirme seansıydı :) Yüzüm güldü biraz :)


alpine

hulyavetuna,
avent bpa free biberon kullanıyorum ve 2 numara. anne göğsüne en yakın bu diye biliyorum??
peki senin bebeğin bırakmış mıydı emmeyi? yoksa devam mı etti?


zeynepanne

alpine
benim huysuz kızım aylardır böyle emiyor. uykulu hale geçirip öyle emziriyorum. kilo alımı 4-5. aylarda 600-700gr civarıydı. doktor normalin alt sınırı demiş ve mamaya geç bile dememişti. ama ben çok üzüldüm sütüm yeterli değil diye, ama sorun bu değilmiş.

sonra ek gıdalara geçince de baktık, kızım hep alt sınırda kilo alıyor. benim sütümle ilgisi yokmuş yani. ama neredeyse 2 aylık olduğundan beri memeyle kavga ediyor. sakin sakin emdiği çok nadirdir.
ama ben azmettim, hep uykuda, uykuluyken emzirdim ve bak 11.ayımız bitiyor, bırakmadı memeyi.
gezme saatlerini bile ona göre ayarladım ben. şimdi uyku saati, evde olmam lazım, tam emeceği zaman diye, ilk aylarda doğru dürüst dışarı bile çıkmadım. çoğu zaman memede uyuttum. şimdi bu da ne kadar doğru bir davranış tartışılır tabi...1 saat emzirdiğimi bilirim uyurken...

benim kızım da uyanıkken ilk zamanlar 5 dakika emip sonra ağlıyordu, sonra bu zaman 2-3 dakikaya indi. şimdi uyanıksa 1 dakika emmiyor, hatta memeye yatmıyor. ama bunda dış çevreye ilgisinin artmasının da etkisi var. ben mutlaka yatak odamızda, sakin ortamda emziriyorum.

açıkçası nedenini ben de çözemedim, sağdığım için biliyorum, sütüm var şükür...belki bizim huysuzlar, anne memesinden hep gürül gürül aksın istiyordur sütü. ee malum ilk 2-3 dakika çok şiddetli geliyor, sonra azalıyor süt gelişi. onu istemiyor olabilirler. ben uzunca bir süre avent 1 numaralı delik kullandım. sonra 2'ye geçtim, daha ancak 3'e geçtim.

sonuçta sana örnek olsun, aynı şeyleri yapmasına rağmen benim küçük kızım hala bırakmadı emmeyi. seninki de bırakmaz. ama ben çok kötü birşey olan, emzirerek uyutma ve geceleri her uyandığında emzirme hatalarını yaptım bilerek. hala da yapıyorum. hatta bu nedenle uykusuz yaşıyorum aylardır. ama bu sayede anne sütü ile bu aylara gelmeyi başardık. eğer göze alıyorsan siz de yapabilirsiniz.


alpine

zeynepanne,
inan ki aynı durumdayız. ben de senin gibi savaşıyorum, geceleri 45 dk'da bir kalktığı oluyor, her seferinde üşenmeden emziriyorum, emzirerek uyutuyorum, 1 saat memede kaldığında sırtım tutuluyor ama umursamıyorum... yeter ki 2 damla fazla süt alsın...

bence de sütün gürül gürül akmasını istiyorlar. göğüs doluyken iyi çekiyor bebeğim, ama dolu süt bitince fazlasını getirmek için enerji harcamak istemiyor. gerçi dünden beri önceki günlere göre daha iyi emiyor. en azından çığlıklar atarak ağlamıyor. bıraktığını ve istemediğini sezdiğimde bir süre dolaştırıp sakinleştiriyorum, sonra tekrar emzirmeye çalışıyorum. evde geçirdiğim tüm zaman böyle geçiyor yani. çok savaşıyorum. buna rağmen bırakırsa çok üzülürüm.

kaşık biberonla ne sütü ne de mamayı kabul etmiyor. yine biberon kullanmak zorundayız malesef. bakalım ne kadar devam edebileceğim emzirmeye...turkuazz

ben sarilik nedeni ile daha 48. saati dolmadan biberonle besledim oglumu.araliklarla 2-3 gun heme emzirdim hem biberonla mama verdim.alismadi cok sukur.etrafimdakiler beni cok endiselendirmisti, hemen alisir biberona seni emmez diye..


ADA


Merhaba ,

Hiç canını sıkma derim. Benim kızım ben işe başladıktan ve biraz da büyüyüp meraklandıktan sonra emmeyi bıraktı. Emerken canı sıkılıyordu sanırım , aynen anlattığın gibi ağlamalar kendini geriye atmalar. Ama anne sütünü bırakmadı.: ) Şu an 14. ayına girdi.

Baktım ki sıkıntılı pisi, sütümü sağarak biberonla vermeye başladım. Günde 4 kez süt sağdım. Akşamları uyurken emzirebiliyordum sadece ( hiç emmeyince süt miktarım azalıyordu - kucağımda uyuklar pozisyona geçtikten sonra alıyordu ancak. ) Yaklaşık 10 aydır bu şekilde devam ediyoruz. Hiç üzme kendini ve de ısrar edip zorlama bence, önemli olan anne sütü almasıysa bu şekilde verebilirsin. Anne için biraz daha zahmetli bir iş tabii ama yapacak birşey yok. Aylardır profesyonelleştim artık ben, pompadan filan da sıkıldım,elle sağıyorum birkaç haftadır. : )

Sağlıklı günler, svg.


lugesya

ben kızım 5 aylıkken işe başladım , gündüzleri sağdığım sütü a.annesi biberon ile verdi. Akşamları iş dönüşü emiyordu kimi çok kimi az ama hiç memeyi bıraktırmadık. halen daha emiyor düşünün ! bence canınızı sıkmayın biberona alışır diye korkmayın ve memenizi vermeye devam edin aldığı içtiği kadar


alpine

ADA,
benim bebeğim de aynen anlattığın gibi etrafı izlemeye çok meraklı. odasında emziremiyorum, bordürlerine bakıyor. salonda emziremiyorum, perdelere dalıyor. yatak odasında emziremiyorum, avizeye çok meraklı... her emzirme seansı karartma perdeleri indirip karanlık ve sessizlik sağlamaya çalışıyorum. artık psikolojik olarak da çok bunaldım. keşke sağarak verebilsem ama ne yazık ki benim sağma performansım da çok düşük. yani benden süt salgılanmasını sağlayan şey makine değil ne yazık ki. işte 4 defa sağarak ancak 140 cc süt elde edebiliyorum.
çok uğraştım emzirebilmek için ama olmadı... 4. ay kontrolünde 550 gr almıştı sadece. doktor kar-zarar oranına bakarsak, memeyi bırakıp biberonla ve mamayla beslenmesinin daha faydalı göründüğünü söyledi. doktoru dinlemedim, hala memede ısrar ediyorum; o ayrı konu tabi...
ek gıdalar tattırmaya başladım sadece. 5. ayda ek gıdaya geçelim de bitsin bu kabus.
emmesi için ben elimden geleni yaptım ama malesef benim bebeğim meme düşkünü olmadı hiç.


zeynepanne

alpine, beni örnek al ve lütfen moralini bozma. benimki de hiç meme düşkünü değil diyordum ve senin yaşadıklarının aynısını birebir yaşadım.
şimdi oynarken gelip, bluzumu indirmem için ağlıyor, herkesin içinde bluzumu çekiştiriyor, kimse yokken açıyorum, buzağılar gibi ayakta cuk cuk azıcık emip gidiyor. bebek emdikçe de süt bitmiyor. ek gıdalara geçince bu stresin bitecek, aynısını birebir yaşadığım için seni çok iyi anlıyorum. benim kızım ayda 1kg hiç almadı hiç. minyon bir bebek. yapısının böyle olduğunu ancak anlıyorum. aylık alımı 600gr altına düşmediği için doktorumuz fazla önemsemedi. nitekim şimdi idrak edebiliyorum, bu çocuk çelimsiz, aşırı iştahlı olmayan, çok hareketli ve yediğini yakan cinsten olacak. bu ay artık herşeyi yemeye başlamasına rağmen bakıyorum sadece 100gr almış düşünebiliyor musun? ama çok hareketli kıpır kıpır, iştahı çok çok kötü olmamasına rağmen böyle. demek ki yapısı bu diyorum artık. ek gıdalara geçsen de emzirmeyi bırakma, pes etme. 1 yaşına kadar günde 1 damla da verebilsen ne ala. miktarlarla kendini kasma artık, ufak ufak diğer gıdalardan da tattırmaya başla, aralarda da anne sütünü daya. göreceksin sen rahatladığın için performansın da artacak.Cevaplamak için Üye ol