Parmak emme - parmakta yara - uykus sorunu

sLnKA soruyor: 9

Oğlum hemen hemen doğduğundan beri parmağını emiyor. Ve oyle uykuya geçiyor. Daha küçükken cok fazla emiyordu hatta uyanıkken bile parmak ağzında geziyordu. Sonra kendi kendine azalttı. Biraz da ben gördükçe eline oyuncak falan tutuşturdum böylelikle sadece uyurken emmeye basladi. Bir de kırmızı bir kurdelesi var uyku Arkadaşı olarak edindi onu, kurdeleyi eline Alınca parmak da otomatik agzina gidiyor.

Bu sekilde hatta uyku vakti geldiğinde kurdelesini alıyor parmak ağzında bırakıyorum yatağa kendi uyuyor. -du!

Gecen hafta bi baktım parmağı biraz şişmiş bi de kurumuş gibi kabuk kabuk olmus gibi. Cok üstünde durmadım emiyor ya boyle birsey olabileceğini düşünüyordum hep. Ama bir gece feryat figan Ağlayarak uyandı anlayamadım. Kucağıma aldım kurdelesini verdim daha cok bağırdı. Baktım parmağını agzina götürüyor daha cok bağırıyor. Anladım ki acıyor. Zar zor salladım falan uyudu. Sabah baktım ki parmak bi tuhaf. Tuttum falan ama acımadı sanırım çünkü rahatsız olmadı.

Lanolinli krem sürdüm yumuşasin diye.

Öğlen uykusunda yine agzina götürmedi parmağını ve cok zor uyudu, uyuttum. Hatta kurdeleyi verince fırlatıp atti.

Toplamda 4 gündür boyle. Gecen gun kremleyip sardım ama gece uykusunu Arasında yine uyandı sinirlendi çıkardım.

Parmağı ağzının yanına götürüyor ama emmiyor. Babası yatırırken bir sefer elini çekmiş ağzından cok bozuldu ona.

Acıyacak diye mi emmiyo gercekten acıyo mu bilmiyorum.

Dr cumartesi gidicem, sanırım cildiyeye. Ama bu arada ne yapsam?

Parmak emmesine biraz ben yardımcı oldum bebekken çünkü emerek uyumuyordu ama emme refleksi de cok kuvvetliydi. Emzik vs almayınca baktım ellerini yalıyor ben de parmağına yol gösterdim. Simdi eşim senin yuzunden oldu diyince kendimi cok kötü hissediyorum. Ama bir yandan da kızım da cok uyku problemi yaşadım ve hala yasıyorum, ama oğlum parmağı ile mutlu ve cok guzel uyuyor diye seviniyordum.

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


sharma

Parmağında kurumuş çatlamış demişsiniz acaba damağını mı acıttı. Ya da kurdele parmağına dolanmış olabilir. Bu arada kurdele boynuna falan dolanmasın uyurken? Ya da bambaşka derdi olabilir siz parmağa taktığınız için onu düşünüyor olabilirsiniz. Bence çocuk doktoruna götürün kulağına falan da bakar, o gerekirse cildiyeye yönlendirir. Bu yaştan sonra parmağını emdi emmedi bununla uğraşmayın bence uyku düzenini sağlayabilirsiniz. Her çocuk farklı ablasının sorunu oldu diye onda da olacak diye bir şey yok belki parmağını emmese de uyuyacaktı.


sLnKA

Kurdele dolanacak kadar uzun degil. Gece zaten sürekli Kalkıp kontrol ederim cocukları üzerleri acık mi vs diye yani dolansa görürdüm. Boynuna falan hele hic dolanmaz o kadar uzun degil.

Parmak emmesi benim icin hic sorun degil kendini o sekilde rahatlatıyor ama parmağını emerek uyuyor. Orası kesin yani.

Kulağında Boğaz'ında vs bi'sey yok olsa anlarsın sanırım. Uyanıkken keyfinde bir sorun yok. Ama parmağında bir sorun var. Orası da kesin.

Yarin Dr gidince öğrenecez bakalım.

Demek ki kimsenin parmağını emerek uyuyan çocuğu yokmus burda da:)


birbebekannesi

Benim kızimda parmağını emiyor; biz biraz saha büyüğüz. 2.5 yaşında kızım ve 2 yaşına kadar emzik kullanıyorduk, sadece uyurken...uykusu geldiğinde parmağını ağzına alırdı ve ben emzik verince çıkarırdi. Emzigi bıraktık, uyku düzeni bozuldu, parmak emmesine kısa süre müdahale etmedim uyku düzene girsin diye...uykusu düzelmedi ve parmak emmekte alışkanlık oldu. Parmak emen çocukta parmak yarası çok normal çünkü alt dişler parmağı tahriş ediyor. Bizde Pedagog gittik, bırakın müdahale etmeyin dedi. Şimdi tekrar gitmek istiyorum, çünkü ilk gittiğim kresin bağlı olduğu 10 dk süren bir dertleşme gibi oldu. Uyku düzeni ve parmak emme birlikte çözülmelidir...doktordan sonra haberdar edin:)


curlygreen

Merhaba,

Benim kızımda oğlumda emiyor parmağını daha doğrusu kızım emiyordu bıraktı. Ben de zamanında çok uğraştım nasıl bıraktırırım diye ama hem çocuk doktorunun hem diş hekiminin hem de pedagogun söylediği müdahale etmeyin ancak kendi istediği zaman bırakır. Çok şükür kızım beş yaşına günler kala ben parmak emmeyi bırakacağım dedi ve biraz da bizim desteğimizle bıraktı ( uyurken eline çorap geçirdik çünkü istemsiz olarak emiyordu) bir de eczaneden tırnak yemeyi engelleyen acı birşey alıp sürdüm ama eczacı bana bu tarz seyleri dort yaşından önce kullanmayın çünkü daha küçük çocuklar o acı tadı bir şekilde benimseyebiliyorlar dedi. Kızım okula başladıktan sonra çok azaltmıştı zaten emmeyi örneğin okuldaki kimse bilmiyordu parmak emdiğini ben söylemiştim öğretmenine. Kızımdan deneyimli olduğum için oğlum emmesin diye elimden geleni yaptım ama emecek olan çocuğa hiçbirşey fayda etmiyor illa ki bir yolunu buluyorlar :) zaten ikisi de daha anne karnındayken parmak emiyordu ben de şimdi akışına bıraktım nasıl olsa vakti saati gelince oğlumda bırakır diye düşünüyorum. Bu arada ikisi de uykuya geçişlerde ve uyku esnasında parmak emiyor ve ikisi de çok uzun süre anne sütü aldı, gazsız yeme içme uyuma problemi olmayan sakin bebeklerdi.birbebekannesi

Culygreen, dişlerde bir sorun var mı? Kızım 3-4 aydır sadece uykuda emdiği halde alt ana dişlerin yanındaki iki diste egrilik oldu. Doktor ana dişleri etkilemez dedi ama dişleri bu şekilde etkileyen damagi nasıl etkilemesin diye düşünüyorum


curlygreen

Ne damakta ne de dişlerde hiçbir sorun olmadı önümüzdeki perşembe kızım için diş kontrolune gideceğiz eger hekim farkli birşey söylerse yazarım yine :)


sLnKA

Bugun doktora gittim. Parmağa egzama olmus. Ben zaten anlamıştım artık yani biraz tescillemeye gitmis oldum.

Pahalı ama bir krem yazıyorum dedi. Ne kremi bilmiyorum henüz ama benim bildiğim egzama oyle kolay geçecek birsey degil. Abi'min ellerinde var. 10yildir gitmediği doktor kullanmadığı ilaç kalmadı ama hiçbir düzelme olmadı.

Oğlunuz Alerjik bir cocuk boyle çocuklarda olabilir, bir de parmak surekli Islak kalıyor o da etkiler dedi. Yani aslında cok da neden dolayı olduğu da belli degil.

Bu arada 1haftadir uyku saatleri cok zor geçiyor çünkü parmağını emmesini icin artık uyuyamıyor. Surekli yatakta ayağa Kalkıyor. Gündüz uykusunda binbir zahmetle Ayağımda sallıyorum. Gece de yatakta yüz kere Kalkıp geri yatırdıktan sonra bir yerde pili bitip uyuyor.

Ben parmak emmesine hic bir zaman takılmadım. Onun kendini rahatlatma aracı da buydu. Kızım da uyku Arkadaşı edinsin diye cok uğraşmıştım ama olmamıştı simdi oğlumun ki kendi parmagiydi. Hic bıraktırmak nasıl olacaksa diye de düşünmedim bile. Zamanı gelince kendi isteyerek bırakır ya da Akli erdiğinde konuşarak anlatabilirim en kötü ihtimal yası iyice büyürse müdahele ederim diyordum.

Ama simdi parmak boyle olunca zorunlu Bıraktı gibi oldu ve hic içime sinmiyor. Arada emecek gibi oluyor ve sanki üzülüyor.

Bakalım kremi kullanınca nasıl olacak geçecek mi? Geçtikten sonra yine emecek mi?


birbebekannesi

Alışkanlığını kısa bir süre zorunlu olarak da olsa bırakınca; arada aklına gelirse müdahale edersiniz. Burda önemli lan su; kremliyken yine de emek isterse ne yapılmalı? Kızıma emmeden diye acı oje denedim veya elin uf olmuş krem süreli dedim, normal krem surdum; yine emdi:( umarım sorun çıkarmaz ve parmağını emmez; ama emmek isterse doktora danışıp tek kat gazlibez sarilabilir. Birde benim kızımın parmağı tarif ettiğiniz sekilde; ama egzama değil. Yani görüntü çok benziyor, parmak deforme oluyor çünkü. Doktorunuza guveniyorsaniz ve kortizon içermiyorsa krem; kısa sürede sonuç alırsınız umarım.


sLnKA

Merhaba

Oğlumun parmağı kendiliğinden geçti. Yani Görünür olarak birsey yok suan ve yine emiyor. Ama cok cok daha az emiyor. Doktorun biraz Pahalı diye yazdığı krem mustela kremmis. Ne düşünüp yazdı bilmiyorum eczaneye gidince fark ettim ben de.

Alimadim cunku arada unutup yine de parmağını agzina sokuyor/sokabilir. Uyanıkken gözümün önündeyken bephantene sürdüm biraz uykuda da lanolinli krem sürdüm.

Suan bi'sey kalmadı ama yine emmeye başladığı icin tekrar olur mu bilemiyorum.


Cevaplamak için Üye ol