Gecede bin kez uyanma ve ana kucağında sallanmak isteme sorunu...!

zynptrk soruyor: 10

Merhabalar.
4.5 aylık bir kızım var..
İlk 2 ay tipik gaz sancıları ve uykusuz gecelerimiz vardı. Sonra her şey mucizevi şekilde düzeldi ve harika uyumaya başladı. Gecede bir, en fazla iki kez uyanıp uykusunun arasında emip geri uyuyordu..Bir ay kadar bu düzenin sefasını sürdük ama sonra ne olduysa uykuları mahfoldu. Onun uykularıyla birlikte ben de tabii!

Deliler gibi ağladığı bir gece, ana kucağına koyup eliyle salladı babası. Yani kolunu sarkaç gibi kullanıp parklardaki salıncaklar gibi ileri geri salladı ana kucağını. Ve kızım şak diye sustu.. O günden beri iflah olmadık işte. Gecede en iyi ihtimalle 6-7 kez uyanıyor ve ana kucağına koyup sallamazsak uyumuyor..
Ağlaması falan yok ama mızır mızır söyleniyor, yatakta tesbih böceği gibi kıvrılıp sağa sola dönüyor, elleriyle yüzünü mıncırıyor ve ne yaparsam yapayım zaptedip uyutamıyorum.

Ana kucağının kendisi zaten 5-6 kilo, kızım oldu 6.5 kilo.. 12 kiloyu havaya kaldırıp ileri geri sallamak o kadar zor ki. Belimiz, elimiz, kolumuz tutmuyor artık. Gece uykusunda, uykusunun her hafiflediği anda uyanıp sallanmak istemesi de cabası.
Bebeği bir şeye alıştırmanın iyi bir şey olmadığını biliyoruz ama sırf biraz uyuyabilmek adına gidip otomatik salıncaklardan aldık, üstüne oturttuğumuz anda kriz geçirerek ağlamaya başladı. Marketlerde satılan elle sallanan şu dandik salıncaklardan aldık, onda da durmadı. İlle ana kucağında sallanmak istiyor.

Anlamadığım şey şu, bu çocuk gündüzleri gayet kolay uyuyor. Günde 2 kez 1.5 saat, 1 kez de 45 dakika-1 saat kadar uyuyor. Yani toplamda 4-4.5 saatlik bir gündüz uykusu var, ve çoğu zaman ev tipi ana kucağında otururken kendi kendine sızıyor ya da uzanıp dizime bir yastık koyup onu üstüne yatırıyorum, ağzına da emziğini veriyorum uyuyor. Peki gece bu direnmeleri, uyumamaları niye?!

Artık gerçekten dayanacak gücüm kalmadı. Fizilsel harabiyetimin dışında, gecede defalarca uyanmaktan da bitmiş durumdayım. Dün bir annenin açtığı soruyu okumuştum, ismini hatırlayamadım arkadaşın, "bir annenin uykuyla imtihanı" diye yazmış..Bizim halimiz de aynı işte, ağlayarak okudum onu ve o kadar iyi anladım ki hissettiklerini.

Dün saydım, kızım tam 16 kez uyandı 10 saatlik bir uykuda. Kırk dakikada bir, yirmi dakikada bir, şanslıysak bir buçuk saatte bir uyanıyor.. Akıl sağlığımı kaybetmek üzereyim, kendime mukayyet olamıyorum artık. Dinlenemiyorum, uykumu alamıyorum hal böyle olunca gündüzleri de kızımla layığıyla ilgilenemiyorum. Öfkemin muhattabı bile yok ama artık sürekli öfkeli ve gerginim.. Uyumam lazım. Gerçekten artık uyumam lazım....

Nolur bana akıl verin..
Ne yapayım ben?
Bu çocuk misler gibi uyurken neden böyle oldu? Gayet sağlıklı, mutlu, çevresiyle ilgilenen bir çocuk, görünürde bir problemi yok ama bu hali niye?
Ana kucağını eve sokmayıp unutturmalı mıyım?
Deliler gibi ağladığında, uyumak isteyip uyuyamadığında ne yapmalıyım?
Ne şekilde uyutmalıyım?

Uyku öncesi bir rutin oturtmayı, yatağıma almayı, yanımda uyutmayı denedim, yanıma yatırıp pış pışlamayı denedim, emzirerek uyutmayı denedim, kucağımda sallamayı denedim. Hiç bir şey işe yaramıyor.

Bu çocuk hep böyle mi kalacak :((

ekleme : ha bu arada şimdi aklıma geldi, belki "sıcaktandır" diyenleriniz olur diye yazayım dedim, klimalı odada yatıyoruz. püfür püfür ortam yani. derdi o da değil :((

Bu soruyu cevapla


58 Cevap


Kuzeytu

Aynı donemde aynı seyleri ben de yasadım. Aslında 16 kez hiç uyanmadı ama 7-8 i buldugu geceler oluyordu. Nedenini hala cok fazla bulamamakla birlikte ben Kuzeyin tam anlamıyla doymadıgına kanaat getirmiştim. (İlk 6 ay sadece anne sutu aldı) Cunku 6 aylık olana kadar dayandım 6 aylık oldugunda sutumun kesilme ihtimaline karsı formul sut vermeye basladım. Ara sıra veriyordum ama alıssın istiyordum. Cunku 12 aylık olana kadar anne sutu kesilirse formul sutu genelde bebekler almıyorlar.

Sonra aksam yatmadan once sadece formul sut vermeye gunduzleri emzirmeye basladım. Kesin cozum gecede 2 kez emip uyumaya basladı. Kesin buydu diyemiyorum ama simdiki aklım olsa o donemde kesin formul sut verirdim. Gunde bir kezden hiçbir bebege zarar gelmez kaldı ki sadece onla beslenenler var. Hem bende buzluga sut depolardım :)

Kolay gelsin, umarım en kısa zamanda daha guzel geceler gecirmeniz dilegiyle...


zynptrk

Kuzeytu, ben de doymadığını düşünmedim değil. Ama çok şükür sütüm bol, arada çok dolduğunda sağıp stokluyorum bile. Dila'nın kilo alımı iyi, çocuk sağlıklı, gündüzleri keyfi yerinde, bi huzursuzluğu mutsuzluğu yok. Gece uyandığında da öyle ağlaması falan yok.  Sadece mızırdanıyor ve sürekli sağa sola dönüp elini kolunu oynatıyor. Böyle kıpır kıpır olunca da haliyle uyuyamıyor. İlla sallanmak istiyor.

Ben de sadece emziriyorum. Su bile içmedi henüz. Altıncı ayın dolmasını bekliyorum ek gıdalar için. Doktorumuz da emzirme yanlısı.. Ama bilmiyorum sorun acaba işin besin kısmında mı.

Artık aklım gerçekten bana yetmiyor :(

Teşekkür ederim iyi dilekleriniz için.


ilal

bazı bebekler erken diş çıkarır 4. ay gibi...dişlerini bir kontrol edin...dişetlerinde beyazlama ve kabarma var mı?

ana kucağını unutturun...evden yok edin...ağlayacaktır ...sabredin ama bir gün sürüyor..benim kızımın çarşafta sallanmasını unutması böyle oldu...neler yapmadım ki...ağlarken kucağım alıp sllayıp ayakta emziriyordum..6 kiloyuama bunu yapmadan önce en azından gündüz size yardım edebilecek birini çağırıp dinlenin....okumuşssunuzdur mutlaka annenin gerginliği bebek hissedip daha çok geriliyor....

sanırım aynı dönem...gecede 16 kez kalkma olmadı fakat uyku ile mücadele ettik bizde:)

isterseniz gece beslenmesine yatmadan önce bir ek gıda koyun deneyin....belki beslenmededir sorun...?


Kuzeytu

Bir de benim aklıma gelen buyume donemleri. En yuksek buyume pikini 4-5 aylıkken yapıyorlarmıs bebekler. Cunku çok kısa bir zaman sonra bir suru yeni seye baslıyorlar (oturmak, yemek yemek, daha bilinçli oyun oynamak) bu sebeple oluyor da olabilir. Bizim doktorumuz da o donemde bir sorun olmadıgını soylemişti. Ben de her gece 7-8 kere kalkmaya devam etmistim :))

Bir de donebiliyor mu kendi kendine yatakta? Kuzey ilk o zamanlarda donmeye çalışmıstı ama donemedigi için yan yatmaya çalısıp hep uyanırdı cunku kendi donemezdi. Ben gider dondururdum bir de sıpa arkasına yastık koyarsam kızardı ama sırtustune dusunce de uyanırdı. Hıııırrrr bir ara beni deli etmisti oyle :)) Bu yuzden ana kucagını isteyebilir o cunku onu sarıyor kollarını sıkıstırıyor.


selencem

Yarim kundak yaparsaniz kendini uyandirmayabilir. Bizimki de bu aralar 2 yerine 6-8 kalkar oldu. Bizim ki henuz katlanilmaz boyutta degil, yataginda geri uyutuyorum. Ayni aydalar belki boyle bir donemdir. Doktorunuz ne dedi?zynptrk

Doktorumuz sağlığıyla ilgili hiçbir sorun olmadığını söylüyor. Benim ısrarım üzerine idrar tahlili de yapıldı. Hatta ultrason dahi çekildi. Her şey normal. Kilosu da normal, sorunun açlıktan da kaynaklandığını düşünmüyor haliyle.

Dişten ötürü olabilir dedi doktorum da sizlerin dediği gibi. Ve bir jel verdi, gece yatmadan önce sür, ağrısı varsa hafifler ve böylece uyuyabilir dedi. Üç beş gece sürdük ama halimiz yine aynı işte. Bir fark sağlamıyorsa boş yere bir şey vermeyeyim çocuğa deyip kestim sürmeyi de.

@ ilal, damaklarında bir fark göremedim ben valla.. Gerçi ilk annelik, paçalarımdan acemilik akıyor. Belki de  ben farketmiyorum..  Tekrar doktora mı gitsek acaba.. Bir de o baksa..Sizde de çarşafı unutturma sorunu olmuş. Çok ağladığında ne yaptınız peki?? Nasıl uyuttunuz? Bizim cadı başka türlü uyumuyor çünkü :((

@zilif , bez değiştirmek hiç aklıma gelmedi valla. Sabahları bezi gayet dolu oluyor ama gece uykusu açılmasın diye(gerçi bu da komik, ne uykusu var ki açılacak) hiç aklıma gelmemişti bez değişimi.. Bir deneyeyim bari.

@kuzeytu, bizimki her türlü dönüyor valla. Sağdan sola, soldan sağa, sırt üstüden yüz üstüne.. Derdi o da değil sanki.. geceleri genelde sırt üstü ya da yan yatıyor, kafasına göre dönüyor sonra. Zaten en uzun uykusu 2 saat. O da çok nadir :((

@selencat, bu kundak meselesi o kadar sık geliyor ki aklıma.. Keşke en baştan alıştırsaymışım.. Şimdi geç kaldım sanki :( Birkaç kez denedim ama kriz geçirdi resmen, katıla katıla ağladı mecburen açtım kollarını.. Acaba ısrarcı davranıp tutmalı mıyım kundak içinde.. Ah bilmiyorum ki artık..


ilal

kilo normalse açlık değildir sorun...dişleri ilk anne olunca anlamak kolay olmuyor aslında....o jelinde zaten faydası yok...ben hiç hissetmedim...

büyüme dönemleride olabilir sorun...vücut ve beyinlerindeki bu değişmelerle başetmesi zor olabiliyormuş... .Kuzeytuda söylemiş aynı şeyi...

Birde benim tanıdığım bir doktor gündüzleri çok fazla hoppala zıppala aktivite varsa geceleri uyumakta güçlük çeker demişti...

ağlamasını dudurmak için saç kurutma makinası denedinizmi hiç...ben çok kullandım...2 tane eskittik...okadar diyeyim...hemen susardı...uyuduğundada kapatırdım...bir müddet daha kucağımda tutardım....yatağına koyarken park yatağa paralel  yatıyormuş gibi yatardım..gözünü açarsa....

kolay gelsin...bu dönemler geçecek..sonra bugünleri gülerek anımsayacaksınız...annelik böyle zor ve bir okadarda güzel..bunları düşünüp motive edin kendinizi...bol uykular bebğinizin olsun:)


Kuzeytu

Fon makinesini biz de coookk kullandık. Bir ara aksam 8-11 seansı vardı. O arada hep aglardı. Fon makinesi kesin cozum. 2 dak. da uyurdu. 3.dak olmazdı  :))Aysegul_

ben tam anlayamadım bebeğiniz gece sık uyanıyor ama ağlamıyor sadece tekrar uykuya geçemiyor sağa sola dönüp sesler çıkarıyor galiba öyle mi? peki böyleyken hiç müdahale etmeyip kendi haline bıraktınız mı hiç? o zaman ne oluyor ağlamaya mı başlıyor? Berk bazen uyandığında yarım saat filan uyumazdı ama ağlamazdı da bağırırdı sesler çıkarırdı. ben ağlamazsa eğer hiç dokunmazdım, 1 saat bile sürse sonra geri uykuya dalardı. Bir de dönmeye başlamış galiba yüzüstü yatırmayı deneyebilirsiniz yatağında yastıksız ve sert zemin sağlamak koşuluyla. yine Berk'in sık uyanmaları azalmıştı yüzüstü uyumayı öğrenince. şurada bununla ilgili soru sormuştum. http://www.nurturia.com.tr/questions/31a81bb2-b272-4d73-963f-9dd400e97950/1/bebeklerde-yuzustu-uyuma


Elcino_mutluatolye

Merhaba, bebegi alistigi birseyden vazgecirmek cok zor gercekten. Okumadiysaniz Tracy Hogg'un "Bebek Bakimi Sorunlarina Mucize Cozumler" kitabini oneririm. Ben herseyine %100 inanmasam ve uygulamasam da, cooook faydasini gordum. En azindan uyku duzeni ve bagimliliklar konusunda bir bakis acisi getiriyor. Ayrica, bence altini degistirmeyin, gece uykusu  bolunmesin, altini acinca genelde cin gibi oluyorlar. Gece-gunduz karismasin. Kolay gelsin....Cevaplamak için Üye ol