Gecede bin kez uyanma ve ana kucağında sallanmak isteme sorunu...!

zynptrk soruyor: 10

Merhabalar.
4.5 aylık bir kızım var..
İlk 2 ay tipik gaz sancıları ve uykusuz gecelerimiz vardı. Sonra her şey mucizevi şekilde düzeldi ve harika uyumaya başladı. Gecede bir, en fazla iki kez uyanıp uykusunun arasında emip geri uyuyordu..Bir ay kadar bu düzenin sefasını sürdük ama sonra ne olduysa uykuları mahfoldu. Onun uykularıyla birlikte ben de tabii!

Deliler gibi ağladığı bir gece, ana kucağına koyup eliyle salladı babası. Yani kolunu sarkaç gibi kullanıp parklardaki salıncaklar gibi ileri geri salladı ana kucağını. Ve kızım şak diye sustu.. O günden beri iflah olmadık işte. Gecede en iyi ihtimalle 6-7 kez uyanıyor ve ana kucağına koyup sallamazsak uyumuyor..
Ağlaması falan yok ama mızır mızır söyleniyor, yatakta tesbih böceği gibi kıvrılıp sağa sola dönüyor, elleriyle yüzünü mıncırıyor ve ne yaparsam yapayım zaptedip uyutamıyorum.

Ana kucağının kendisi zaten 5-6 kilo, kızım oldu 6.5 kilo.. 12 kiloyu havaya kaldırıp ileri geri sallamak o kadar zor ki. Belimiz, elimiz, kolumuz tutmuyor artık. Gece uykusunda, uykusunun her hafiflediği anda uyanıp sallanmak istemesi de cabası.
Bebeği bir şeye alıştırmanın iyi bir şey olmadığını biliyoruz ama sırf biraz uyuyabilmek adına gidip otomatik salıncaklardan aldık, üstüne oturttuğumuz anda kriz geçirerek ağlamaya başladı. Marketlerde satılan elle sallanan şu dandik salıncaklardan aldık, onda da durmadı. İlle ana kucağında sallanmak istiyor.

Anlamadığım şey şu, bu çocuk gündüzleri gayet kolay uyuyor. Günde 2 kez 1.5 saat, 1 kez de 45 dakika-1 saat kadar uyuyor. Yani toplamda 4-4.5 saatlik bir gündüz uykusu var, ve çoğu zaman ev tipi ana kucağında otururken kendi kendine sızıyor ya da uzanıp dizime bir yastık koyup onu üstüne yatırıyorum, ağzına da emziğini veriyorum uyuyor. Peki gece bu direnmeleri, uyumamaları niye?!

Artık gerçekten dayanacak gücüm kalmadı. Fizilsel harabiyetimin dışında, gecede defalarca uyanmaktan da bitmiş durumdayım. Dün bir annenin açtığı soruyu okumuştum, ismini hatırlayamadım arkadaşın, "bir annenin uykuyla imtihanı" diye yazmış..Bizim halimiz de aynı işte, ağlayarak okudum onu ve o kadar iyi anladım ki hissettiklerini.

Dün saydım, kızım tam 16 kez uyandı 10 saatlik bir uykuda. Kırk dakikada bir, yirmi dakikada bir, şanslıysak bir buçuk saatte bir uyanıyor.. Akıl sağlığımı kaybetmek üzereyim, kendime mukayyet olamıyorum artık. Dinlenemiyorum, uykumu alamıyorum hal böyle olunca gündüzleri de kızımla layığıyla ilgilenemiyorum. Öfkemin muhattabı bile yok ama artık sürekli öfkeli ve gerginim.. Uyumam lazım. Gerçekten artık uyumam lazım....

Nolur bana akıl verin..
Ne yapayım ben?
Bu çocuk misler gibi uyurken neden böyle oldu? Gayet sağlıklı, mutlu, çevresiyle ilgilenen bir çocuk, görünürde bir problemi yok ama bu hali niye?
Ana kucağını eve sokmayıp unutturmalı mıyım?
Deliler gibi ağladığında, uyumak isteyip uyuyamadığında ne yapmalıyım?
Ne şekilde uyutmalıyım?

Uyku öncesi bir rutin oturtmayı, yatağıma almayı, yanımda uyutmayı denedim, yanıma yatırıp pış pışlamayı denedim, emzirerek uyutmayı denedim, kucağımda sallamayı denedim. Hiç bir şey işe yaramıyor.

Bu çocuk hep böyle mi kalacak :((

ekleme : ha bu arada şimdi aklıma geldi, belki "sıcaktandır" diyenleriniz olur diye yazayım dedim, klimalı odada yatıyoruz. püfür püfür ortam yani. derdi o da değil :((

Bu soruyu cevapla


58 Cevap


zynptrk

Fön makinasını biz de bayaa kullanmıştık ilk gazlı zamanlarda. Şimdilerde kullanmak aklıma gelmedi ama bir deneyelim bakalım, ne kaldı kaybedecekk...

aysegul, aynen dediğiniz gibi gece uyanıyor ve uykuya geçemiyor. Müdahale etmezsem önce yavaş yavaş sonra deli gibi ağlamaya başlıyor.. Anakucağında sallamaya talim ediyoruz mecburen..Keşke yüzüstü yatsa kızım, ama gün içinde birkaç dakika bile zor duruyor. :(

elcino, hamileyken Tracy Hogg'un kitabını okumuş ve ilk haftalarda uygulamaya çalışmıştım. Kitapta yazılan tek bir şey kızıma uymadı. Harfiyen uygulamama ve taviz vermememe rağmen.
Kış gelince münasip bir yerde kitabı yakmayı düşünüyorum, en azından bir işe yarar ve ısınma ihtiyacımızı giderir :)


anhelo

merhaba..
benim oğlum da tam 2 sene bu şekilde uykusuzdu:(geceleri sık uyandı dediğiniz kadar sık uyandığı da çok oldu ama her gece en az 5-6 kez uyanırdı.18 ay emdi ve gece her uyandığında da emmek isterdi. sonradan anlıyorum ve okuduklarımdan çıkardığım şu ki bebeklere her ağladığında müdahele etmemek gerekiyor. biraz kendi kendi bırakıp,tekrar uykuya geçmelerine izin vermek gerekiyor.sadistçe saatlerce ağlatın demiyorum ama- sizin bebeğiniz zaten ağlamıyormuş da- bence hiç müdahele etmeden uykuya dalmasını bekleyin. uyku da bir eğitim ve biz anne-babaların biraz sabırlı olup bu eğitimi vermesi gerekiyor. bunun başında da bebeği aynı saatlerde aynı rutinlerden geçirerek yatırmak,yatağına koyduktan sonra kucağa almadan belki başında bir ninni ya da bir masal okuyarak sakinleştirip,sonrasında yanından ayrılarak uykuya dalmasına izin vermek gerekiyor.başlarda ağlasalar da birkaç günün sonunda buna alışıyorlar.önemli olan sabretmek..:)çok zor biliyorum ama bir deneyin derim..internette ve kitapçılarda bu konuda pekçok yayın var,belki bir inceleyip kendinize uygun olan bir yöntem bulabilirsiniz.çünkü her bebeğin yapısı farklı oluyor.en doğrusu bebeğimize uygun olanını bulmak sanırım..kolay gelsin size..


zynptrk

anhelo, dedikleriniz çok doğru. Çocuğa öğretilmesi gereken bir şey uyku ve ben ne yazık ki bu şartlar altında öğretemiyorum.
Ya benim kızım kitabi tüm bilgilere ters olduğundan, ya da ben ondaki potansiyeli kullanamayan kötü bir anne olduğumdan.

Kızım gece uyanıp sessizce durmuyor. Ağlayarak uyanmıyor sadece. Mızırdanıyor ama sonradan ağlamaya başlıyor. Ellememeyi, "birazcık" ağlamasına müsaade etmeye çalıştım, ama o "birazcık"lar saatlere, saatler de acil servislerde sonlanan gecelere döndü. Çünkü damarı bir tuttu mu, asla susmuyor.

Dördüncü ayı dolunca Tracy Hogg'un yatır kaldırını da uyguladık. Harfiyen uyarak. Bu ay grubundaki çocukların yaklaşık yirmi dakika içinde bu şekilde uyuyabileceği öngörülmüş kitapta. Benim kızım tam 2 saat 51 dakika boyunca ağladı yatır kaldırda. Boynumun, belimin tutulması, kızımın ağlaması karşısında içimin erimesi de cabası.
Uyuduktan sonra da sadece iki saat sonra uyandı. Tekrar yatır kaldırı denedim, yine iki saat ağladı. Sonraki uyanmasında yatır kaldır yapacak mecalim yoktu, mahfolmuştum.

Ona uyumayı nasıl öğreteceğimi gerçekten bilmiyorum..
Kendi kendine uyumasından geçtim, üzerinde işe yarayan tek bir formül olsa.
Koysam ayağıma yastığı, sallasam uyusa. Bilsem ki üç yaşına kadar sallamam gerekecek, gık demeden sallayacağım çünkü gerçekten bitmiş durumdayım.


selencem

Zynpturk. "Biraz aglasin birsey olmaz" bize de hic uymuyor, ben senin kadar bile denemedim. Cem de yavas baslasa bile aglayinca kolay susmuyor. Mesela acikip aglarsa ve biz mamayi 2 dakikada veremezsek cok agliyor ve sonra sinirden o kadar cok agliyor ki mamayi bile yemiyor! Ama sen kucakta sallamaya bile razisin anladigim kadariyla, tek ki uyusun. Oncelikle en azindan birkac gece icin yardim al ve vir gece bile olsa uyu bence. Sen yorgun ve sinirleri bozuk olursan cocuk da bundan etkileniyor. Ben birkac haftada bir cemi tamamen babasina birakip uyuyorum. Yoksa altindan kalkmak cok zor. Daha sonra da bence baska bir doktor gorusu daha al. Bir de uyumayla ilgili destek alabilecegin biri var sanirim. Aysun Bal diye bir bayan. Aysunbal@gmail.com. Ucret ve detay bilmiyor ama istersen bir mail atip durumunu anlat. Cok kolay gelsin...


Damla

10 saatte 16 kez uyanma gerçekten bir rekor denemesi olabilir. Şunu düşündüm okurken, madem uyanmaya devam edip duruyor, sallayarak uyutmanın ne yararı var? Madem tüm gece uykusuzsunuz, yanınıza bir destek gücü alsanız, birkaç gece hiç ama hiç sallamadan ve ağlatmadan, tüm gece uyumamasını göze alarak, bebeğinizin yanında karanlıkta oturup, uzanıp, ona mırıldanıp, ninni söyleseniz, mızırdanınca emzirseniz, bir noktada bitkin düşüp sallanmadan uyuyakalacaktır diye düşünüyorum. Bu bir kez oldu mu size de güven gelir. Birileri size yardımcı olabilirse gündüz uyur dinlenirsiniz bu birkaç gün için. Bu arada bunu yaparken gündüzleri birinin onu bol bol yormasında, gündüz fazla uyutmayıp temiz havaya çıkartmasında yarar var.

Bebekleri hızlı sallamak minik minik kılcal damar kanamalarına, dolayısıyla kansızlığa yol açabiliyormuş. Bir de idrar yolu enfeksiyonlarının uyku sorunlarına yol açtığını duymuştum. Doktorunuzla konuşmanızda, her ihtimale karşı bazı testler yaptırmanızda yarar olabilir diye düşünüyorum.ilal

http://www.filefactory.com/file/b12adce/n/Uyuyan_Mutlu_Bebekler.mp3
http://yerlimuzikler.blogspot.com/2009/05/buzuki-orhan-osman-kolik-2007.html

 bu linklerdeki müziğe bir bak istrsen...deneyenler kesin çözüm olduğunu söylüyor...


zynptrk

@zilif, çok teşekkür ederim güzel mesajınız için..
Keşke yardım edebilecek birilerim olsa. Ama kiiiimsem yok. Akraba yok. Kardeş, kuzen yok. Yakın arkadaşlarım hep bekar, bırakın gelip yardım etmeyi, aramız bile soğudu benim bebekli hayata geçişimden sonra. Annemin de yaşı var, o da yardım edemiyor pek.. Ayakta duramıyor, çok yoruluyor..
Bu arada kanguru aldık ama içinde durmadı. Bunda durmadıysa slingte hiç durmaz diye düşündüm Çünkü elinin kolunun serbest olmasını ve yüzünün dışarıya dönük olmasını isteyen bi çocuk.. Slingte daralır sanırım, ya da acaba tersi mi olur bilemiyorum ki.

@selencat, Dila da ayyynı Cem gibi işte. İstediği şey olmayınca/gecikince deliriyor ve sonra istediğini yapsam bile sakinleşmiyor..Bebekler hakikaten huylarıyla doğuyormuş demek. Bizimkiler de bu cins :)
Diloşumu bir gece birilerine(ama kime kime) satıp uyumam lazım hakikaten. Emzirdiğim için deliksiz uyumam mümkün değil ama üç beş saatlik bir uyku uyusam, İstanbul'un tapusunu almışım gibi mutlulukla uyanıcam eminim buna :)
Aysun Hanım'ı da duydum bu arada. Sanırım bir mail atıp durumu anlatmam, bir de ücretini öğrenmem lazım..

@Damla, kağıt üzerinde o kadar iyi görünüyor ki önerin :) Ah keşke işe yarasa.. Krizi tuttuğunda öyle bir ağlıyor ki, boncuk boncuk gözyaşlarıyla, kıpkırmızı olana kadar, sesi kesilircesine.. Yani yanına yatıp ninni söyleme modumuz olmuyor hiç, bağıra bağıra mehter marşını da söylesem, o yine benim sesimi bastıracak kadar şiddetli ağlıyor. İşte o yüzden, kırk dakika sonra uyanacağını da bilsek, sallıyoruz ana kucağında. Çünkü deliler gibi ağlamaktan bir yerine bir şey olacak diye endişeleniyoruz. :((

@İlal, çok teşekkür ederim linkler için. Buzuki Orhan kar etmedi benim küçük keçimde, bakalım ilk linktekini sevecek mi :)


SDB

Zynptrk,
Herhangi bir gelişme oldu mu ?
Ben de aynı deetten muzdaripim, gecede 10-15 olduğunda çıldıracak gibi oluyorum
Bazı geceler de nedense 2-3 kalkma ile yetiniyoruz...
Aysun hanım a ben de bu sabah ulaştım ve haftaya randevulaştık, sana faydası oldu mu acaba ?senayc

4 ay civarı biz de yaşamıştık bunu, yakşalık 45 dakika arayla uyanıyordu. Benim sonradan farkettiğim büyüme atağı geçirdiği oldu. Emziriken uyuyordu, emzirerek uyutmayı denediniz mi?belki doğrusu değildir ama ena zından ana kucağını unutur. İlk önceliğiniz sanırım ana kucağını unutturmak.

Bir gelişme olduğunda paylaşır mısınız?
Umarım en kısa zamanda çözülür...


lovable

Merhaba Zynturk,
Oncelikle bebeğini güle güle büyütmeni diliyorum. Yazını okuduğumda çok tuhaf oldum. Çünkü ana kucağında havada sallanarak uyumayı bir tek benim kızım yapıyordur sanıyordum. Anlattıklarından çok etkilendim çünkü aynı şeyleri yaşıyorum. 5 aylık kızımı ana kucağına koyup evin içinde gezdirerek ve sallayarak uyutmaktan başka bir yöntem kullanamıyoruz. İnan ben her yolu denedim. Açlıkla ilgili olduğunu düşünmüyorum çünkü ben de ilk zamanlar öyle zannedip emzirmek yerine ne kadar içtiğini görmek için geceleri sağılmış sütümü biberonla veriyordum. Hatta gün için de de 1 tam gün bunu yaptığım oldu. Tüm günün öğünlerini tam alsın diye. Hiçbirşey değişmedi. Kaldı ki benim kızım sadece geceleri değil, gündüzleri de bu ana kucağı ile uyuyor. Ve gerçekten hala anlayabilmiş değilim nedenini. Ana kucağını yere koyup sallamaya o kadar razıyımki, Ama yere koyduğum anda kızım yaygarayı kopartıyor. Havaya kaldırdığım an susuyor. Ev tipi an akucağı da havada. Onda uyusa diyorum asla uyumuo onunla. Bir de ben zaten belden problemli bir insanım ancak inan kabullendim ve mecburen yapıyorum. Çünkü ne denediysem fayda etmedi. Biz eşimle artık ana kucağının içinde kendini güvende hissettiğine inanıyoruz. Ve diğer yorumlarda da söylendiği gibi onu sarmaladığı için ona iyi geldiğini. Ama ana kucağını yere koyup salladığımızda ne değişiyor onu hala çözebilmiş değiliz. Allah hepimize kolaylık versin. Sana kolaylık olması açısından birşey önermek istiyorum. Bunu eşim buldu son birkaç gündür öyle uyutuyor. Kendisi koltuğa oturuyor ve anakucağını kucağına yani dizlerinin üzerine koyup, kızımız kendisine bakacak şekilde öyle sallıyor. Bazen eliyle ileri geri yaparak bazen de dizlerini hareket ettirip arabadaymış hissi vererek. Ben henüz başaramadım bunu ama babası yaptığında susuyor ve kısa sürede uykuya dalıyor. Eşim bunu yaparken ninni de söylüyor. Senin bebeğinin de hoşuna giderse en azından bel ağrından ve avuçlarının içinde oluşan ya da oluşacak nasırlardan kurtulabilirsin. Kolaylıklar diliyorum.Cevaplamak için Üye ol