Gecede bin kez uyanma ve ana kucağında sallanmak isteme sorunu...!

zynptrk soruyor: 10

Merhabalar.
4.5 aylık bir kızım var..
İlk 2 ay tipik gaz sancıları ve uykusuz gecelerimiz vardı. Sonra her şey mucizevi şekilde düzeldi ve harika uyumaya başladı. Gecede bir, en fazla iki kez uyanıp uykusunun arasında emip geri uyuyordu..Bir ay kadar bu düzenin sefasını sürdük ama sonra ne olduysa uykuları mahfoldu. Onun uykularıyla birlikte ben de tabii!

Deliler gibi ağladığı bir gece, ana kucağına koyup eliyle salladı babası. Yani kolunu sarkaç gibi kullanıp parklardaki salıncaklar gibi ileri geri salladı ana kucağını. Ve kızım şak diye sustu.. O günden beri iflah olmadık işte. Gecede en iyi ihtimalle 6-7 kez uyanıyor ve ana kucağına koyup sallamazsak uyumuyor..
Ağlaması falan yok ama mızır mızır söyleniyor, yatakta tesbih böceği gibi kıvrılıp sağa sola dönüyor, elleriyle yüzünü mıncırıyor ve ne yaparsam yapayım zaptedip uyutamıyorum.

Ana kucağının kendisi zaten 5-6 kilo, kızım oldu 6.5 kilo.. 12 kiloyu havaya kaldırıp ileri geri sallamak o kadar zor ki. Belimiz, elimiz, kolumuz tutmuyor artık. Gece uykusunda, uykusunun her hafiflediği anda uyanıp sallanmak istemesi de cabası.
Bebeği bir şeye alıştırmanın iyi bir şey olmadığını biliyoruz ama sırf biraz uyuyabilmek adına gidip otomatik salıncaklardan aldık, üstüne oturttuğumuz anda kriz geçirerek ağlamaya başladı. Marketlerde satılan elle sallanan şu dandik salıncaklardan aldık, onda da durmadı. İlle ana kucağında sallanmak istiyor.

Anlamadığım şey şu, bu çocuk gündüzleri gayet kolay uyuyor. Günde 2 kez 1.5 saat, 1 kez de 45 dakika-1 saat kadar uyuyor. Yani toplamda 4-4.5 saatlik bir gündüz uykusu var, ve çoğu zaman ev tipi ana kucağında otururken kendi kendine sızıyor ya da uzanıp dizime bir yastık koyup onu üstüne yatırıyorum, ağzına da emziğini veriyorum uyuyor. Peki gece bu direnmeleri, uyumamaları niye?!

Artık gerçekten dayanacak gücüm kalmadı. Fizilsel harabiyetimin dışında, gecede defalarca uyanmaktan da bitmiş durumdayım. Dün bir annenin açtığı soruyu okumuştum, ismini hatırlayamadım arkadaşın, "bir annenin uykuyla imtihanı" diye yazmış..Bizim halimiz de aynı işte, ağlayarak okudum onu ve o kadar iyi anladım ki hissettiklerini.

Dün saydım, kızım tam 16 kez uyandı 10 saatlik bir uykuda. Kırk dakikada bir, yirmi dakikada bir, şanslıysak bir buçuk saatte bir uyanıyor.. Akıl sağlığımı kaybetmek üzereyim, kendime mukayyet olamıyorum artık. Dinlenemiyorum, uykumu alamıyorum hal böyle olunca gündüzleri de kızımla layığıyla ilgilenemiyorum. Öfkemin muhattabı bile yok ama artık sürekli öfkeli ve gerginim.. Uyumam lazım. Gerçekten artık uyumam lazım....

Nolur bana akıl verin..
Ne yapayım ben?
Bu çocuk misler gibi uyurken neden böyle oldu? Gayet sağlıklı, mutlu, çevresiyle ilgilenen bir çocuk, görünürde bir problemi yok ama bu hali niye?
Ana kucağını eve sokmayıp unutturmalı mıyım?
Deliler gibi ağladığında, uyumak isteyip uyuyamadığında ne yapmalıyım?
Ne şekilde uyutmalıyım?

Uyku öncesi bir rutin oturtmayı, yatağıma almayı, yanımda uyutmayı denedim, yanıma yatırıp pış pışlamayı denedim, emzirerek uyutmayı denedim, kucağımda sallamayı denedim. Hiç bir şey işe yaramıyor.

Bu çocuk hep böyle mi kalacak :((

ekleme : ha bu arada şimdi aklıma geldi, belki "sıcaktandır" diyenleriniz olur diye yazayım dedim, klimalı odada yatıyoruz. püfür püfür ortam yani. derdi o da değil :((

Bu soruyu cevapla


58 Cevap


khan

Ben de işin fiziksel tarafıyla ilgili öneride bulunayım.


Ana kucağını yerde salladığınızda ve havada salladığınızda tamamen ters etki oluyor. Havada sallandığında kafası daha aşağı iniyor, daha ters, daha anne karnında gibi. Yerdeyken salladığınızda kafası yukarı kalkıp duruyor. Acaba yatağının ayak kısmı biraz yükseltilse aynı etkiyi yapar mı?

Bir de, sandalye alçak gelir ama, mesela berjer koltuk yüksekliğinde iki koltuk arasına ana kucağı sığacak kadar yanaştırılsa. Aralarına bir sopa konsa, ana kucağı da sapından bu sopaya bağlansa. Hem sallayacak kişi koltuğa oturur hem de yine ana kucağının sapından pivot alınarak sallanmış olur arkadaşımız.


lovable

Yeniden merhaba zynpturk,
Birşey daha aklıma geldi dün gece. Sabah sabah yazmak istedim :) Senin bebeğin de sanırım emzikle uyuyor. Benimki de öyle ve benim kızım gece en ufak bir uyanmada emziği ağzında değilse mırıldanıyor vermezsen ağlamaya başlıyor. Senin kızında emzik ile uyuyorsa şayet ağzından emziğini düşürüyor olabilir mi? Ne marka emzik kullanıyorsun? Şöyle bir önerim daha olacak. Eğer kullandığın emziğin silikon kısmı kısa ise bebeğin ağzında uzun süre tutamıyor olabilir. Örneğin ben birkaç emzik denedim bebeğim sadece Wee marka emzik seviyor. Nuk vs. gibi emziklerin silikon kısmı Wee'ye göre daha kısa. Bakıldığında hemen farkediliyor zaten. Bir de bunu denemeni tavsiye ederim. Aklıma neden geceleri bukadar çok uyanıyor olması ile ilgili başka birşey gelmiyor.


zynptrk

Merhabalar..

Bizim cephede bir değişiklik yok ne yazık ki :(
Hala en iyi ihtimalle saat başı kalkıyor..Dahası son bir haftadır ailece hastayız, gündüz uykuları da mahfoldu kızımın.. Beterin beteri varmış'ı yaşıyorum resmen..

SDB, araya bir sürü şey girince Aysun Hanım çıktı aklımdan.. Benim sana faydam dokunamayacak ne yazık ki ama haftaya sen izlenimlerini aktarırsan çok çok çok sevinirim.Damdan düşenin halinden damdan düşen anlarmış, gecede 15 kez kalkmanın ne demek olduğunu biliyormuşsun sen de :(
Sen memnun kalırsan ben de hemen alırım bir randevu..


senayc
, çocukları memede uyutmak iyi değil diyorlar ama ah ben öyle imreniyorum ki anasının koynunda uyuyan çocuklara.. Keşke benim kızım da öyle olsa. Memeye zerre düşkünlüğü yok, emeceğini emip bırakıyor göğsümü.. Çok nadirdir emerek uyuduğu. Alışsın istiyorum ama o istemeden nasıl olacak onu da bilmiyorum:(

loveable, ah ne diyeyim sana bilemedim.. Ben de benim kızın eşi benzeri yok diyordum ki senin yazını okudum. Nasırlardan bahsetmişsin ya, döndüm kendi yazdıklarımı okudum acaba nasırlardan bahsetmiş miyim diye.. Halimiz öyle aynıymış ki sen ben yazmadan bilmişsin..
Ben bu kadar ağırlığı artık kaldıramıyorum benim ellerim gene iyi durumda ama eşimin elleri benim diyen çiftçiden beter halde. Parmaklarının bittiği yerler, avuç içleri nasır doldu.. Yorgunluk, sinir bozukluğu da cabası...
Şu koltukta sallama işini, ana kucağında daldığında biz de yapıyoruz. Sallanan sandalyemiz var, onda oturup sallıyoruz iyice uyuyana kadar. Gerçi uyuyor da ne oluyor, yatağa koyuyoruz yarım saat sonra gene sil baştan...
Ne olacak halimiz gerçekten bilemiyorum...Sana ve eşine de kolaylıklar diliyorum.. Ben şu dönemde delirmemek için sürekli birkaç sene sonrasını düşünüyorum. Yürüyecek, konuşacak, anne diyecek, sarılacak, oyunlar oynayacağız, gezmelere gideceğiz, sarılıp uyuyacağız...İyi şeyler olacak, bu günler de geçecek diye telkin etmeye çalışıyorum kendimi. Sen de öyle yap e mi..
Allah bebişlerimize sakinlik, bize de sabır, güç versin.. :(

khan, bu ayak kaldırma işini hiç düşünmemiştim. Doktorumuz bir ara reflüden şüphelenmişti kızımda, o yüzden çoğu zaman baş kısmını yükseltip yatırıyorum. Bir de dediğin gibi deneyeyim..
Berjer taktiği ise şahane.. Eşim de ben de kızım da hastayız, şu halimiz bir geçsin, ciddi manada ana kucağından kurtulma operasyonu düzenleyeceğim. Ama baktım olmuyor, bir de berjer arası köprü kuralım küçük hanıma :) Teşekkür ederim öneri için..


Damla

İnsan unutuyor, şimdi khan yazınca hatırladım, bizim oğlumuz da çok gazlıydı, bacakları karna ittiğimizde rahat ettiğini fark etmiştik. Bir ara, hafif yan pozisyonda yatırıp, bacaklarının altını battaniye ile destekleyip karnına doğru iterek, poposundan patpatlayarak yatağında uyutmaya başlamıştım. Kucağımda uykuya dalsa da yatırınca kaldırıyordum ayaklarını karnına doğru.

Yazılanların hepsini okumadım ama kundak denediniz mi hiç?


SDB

Damla,
Kundak denememiştim ama bebekken gaz durumunu atlatınca gerek kalmadı diye sonradan düşündüğümü anımsıyorum ben..

Benim oğlumun sorunu tamamen alışkanlık ben artık anladım. Akşamları eğer 8 ila 9 arası yani erken sayılacak bir saatte yatırısanız daha iyi olur diyor doktorlar. eh öyle yapıyorum 1 haftadır. 8.30 civarı uyuyor, bu sayede de sabahları 8-8.30 da kalkan oğlum 7 de kalkmaya başladı. Neyse sorun demeyelim buna, kabullendik.
Öğle evveli sabah uykusu kalktıktan tam 2 saat sonra idi, şimdi o da sapıttı, 7 de kalkış 10 ila 11 arası zorla uyuma, bezen 45 dakika bazen 1,5 saat uyku...Öğleden sonra da 4 civarı yatardı şimdi o da sapıttı belki belki 5 te 1 saatliğine yatıyor.. Hadi diyelşim ki akşam erken düşüyor bu sayede hem yorgun olacak gece uyur. YOK ÖYLE BİRŞEY ..İşte beni artık delirten de bu oluyor..Ne denediysem fayda etmiyor. Tamam anladık anneye bağımlılık emmeye bağımlılık, kendi başına uykuya dalamama, sürekli yardım çağırma vs vs hepsi tamam da..Yaaa kardeşim fiziksel koşulların değişmesi, uyku uyuduğu zamanların kısalması, artık badi badi emekleyerek tüm salonu dolanacak enerji sarfetmesi, açık havada oksijen alımının artması, aldığı gıdaların karnını daha iyi doyuruyor olması, yorulsun diye oynadığımız oyun saatlerini artması vb. şeyler hiç mi etki etmeyecek ??? Yani sadece dönüp dolaşıp Annneeeeeeeee geeelllll demesi mi belirliyor tüm günlük yaşamını..Bu kadarını anlamıyorum işte ben. Etrafımdaki annelerin % 80 inin çocukları akşam yat sabah kalk , onlar da benimki ile aynı günlük aktiviteleri yapıyor da, benimki mi bir tek veya ben mi bir tek acınacak durumdayız anlamıyorum ki... Her çocuk farklı evet neredeyse mit oldu bu cümle, ama hiç mi benzerlik olmayacak.. Sen baştan şanssızsın napalım zorlanacaksın ifadesinden bıktım. Ben de rahat etmek istiyorum biraz, gece uyumak sabahlara kadar allahım niye yardım etmiyorsun diye içten söylenmekten yoruldum..

Aysuın hanımı aradım , Eylül 20 sine dek tatilde olacağımızdan methodları neyse dönüşte uygulayabileceğim. Tabii kafama yatarsa.. Genel olarak bana çizeceği yol haritasını size de anlatmaya çalışırım. İnşallah işe yarar, ben de rahat ederimi, benim de başkalarına bir faydam dokunur..

Yanlız şunu söylemek istiyorum birkaç gün de olsa, burda benim haricimde aynı şeyleri yaşayan birileri ile konuşabilmek güzelmiş.. Çocuğu sorunsuz olanlar , zorluk yaşayanların halinden anlamıyor, öyle yapsana böyle denesene, aaa çok garip niye olmuyor ki acabaa demek çok kolay ..Bazen bu cümleleri duyduğum yerden kaçmak istiyorum o derece sıtkım sıyrık anlayın ...Herkese selamlar..

www.dorukpasha.blogspot.comDamla

Aslında Nurturia'da etiketlere bakarsanız, uyku konusunda "çocuğu sorunsuz olanlar" diye bir şey olmadığı görülüyor. Tüm anne-babaların en çok zorlandıkları konu bu, herkeste topyekün olmasa da, ya  gece uykusunda, ya gündüz uykusunda, sürekli olmasa da mutlaka bir dönem.

Çocuk konusu da öyle bir konu ki, bebeğin de dili olup konuşamadığı için neyin niye olduğunu, ya da olmadığını anlamak çok zor. Bir şeyi değiştirince doğal sonucu olarak bir değişiklik ortaya çıkmasını beklersiniz ama bu olmayabilir, bu tür durumlara insanın canı çok sıkılır. Çoğu zaman kontrollü bir deney yapamayacağınızdan birkaç şeyi birden değiştirirsiniz ve hangisi olumlu, hangisi olumsuz etkiledi bundan emin olamazsınız. Ya da bir değişiklik yaparsınız ve işe yaramadı diye hemen vazgeçersiniz, halbuki bir süre istikrar gerektiren bir değişikliktir, vs. Bu yüzden, baştan bir hata mı yaptınız, bir şeyi değiştirseniz düzelecek mi, yoksa çocuğunuz mu farklı, bunları bilmek çok güç bence. Sonra bir şeyi değiştirirsiniz ve mucize bir şekilde düzelir, sonra acaba değiştirdiğiniz şey mi düzeltti, yoksa bir dönemdi de bitti mi emin olamazsınız. Bu yazdıklarımın hepsini yaşadım ben, özellikle kendisini ifade edebilmeye başlayana kadar. Özellikle çocuk 18 aylık olana kadar uyku konusu tam böyle bir konu, sonra sizin 18 ay öncesi ve sonrası davranışlarınızın çocuğun uykusundaki etkisini daha net seçebilmeye başlıyorsunuz. Sonra bir gece ağlayıp uyanıp duruyor ve "korktum" diyor, anlıyorsunuz ki korkudan uyanıyor. Sonra bir gece uyanıp uyanıp su istiyor, bakıyorsunuz fazla örtmüşsünüz. Hem çocuğun uykuları düzene giriyor, hem siz nedenini daha iyi anlamaya başlıyorsunuz. O dönemlerde insan biraz da suçluluk duyuyor, ben daha önce derdini anlayamıyormuşum diye ama aslında herkesin yaşadığı şeyler bunlar.

Yine bir öneri gibi olacak ama çocuğun uykusunu çok olumsuz etkilediğnden çok emin olduğum bir şey, annenin gergin, stresli, özellikle çocuğunun uyuması konusunda çok istekli olması. Çocuklar genelde annelerinden başkasında daha iyi uyurlar, çünkü çocuğu uyutmak 3. kişi için bir eğlencedir, keyiftir. Anne gerginken çocuk da rahatlayıp dalmakta zorlanır. Çocuklar ufak olduğu için konuşamasalar da ama annelerinin onların yanında onların uyku sorunlarını konuşmasını anlayabiliyorlar. Bu yüzden bunu bir dönem olarak görüp, geçeğini düşünmeye çalışmanın çok olumlu etkisi olacağını düşünüyorum.


selencem

Ben de ne zaman yorgun olsam ve oglumun uyumasini cok istesem kendisi uyumaz. Ben de artik onunla (anlamasa bile hisseder diyerek) soyle konusuyorum kucagimda sallarken: "uyumak zorunda degilsin ama uyursan dinlenirsin, uyumazsan da boyle kucak keyfi yapmis olurum ben" bu sekilde ikimiz de rahatliyoruz ve daha kolay daliyor. Ama gece boyu uyanmak vs cok baska ve zor bir konu. Ben 6-8e isyan ediyorum, sadece buyuyecek diye hayaller kurmak dayanmami sagliyor :)


SDB

Benim oğlum benden başka hiç kimse ile gece uyumuyor, bazen de babası ile..
Yazdıklarınızın hepsi hakikat.. Hepsi geçecek kim bebek kalıyor ki ??
Ama her gece aynı şeye tahammül göstermek mümkün değil, en azından benim için . Ben doğduğu geceden beri uyumuyorum, abartmıyorum gerçekten uyumuyorum. Sanırım bir destek alacağım, aysun hanım dan fayda görmeyi umuyorum, hatalarım ya da eksikliklerimin tespitinde objektif olacaktır ne de olsa... Ama her ay 1-2 diş patlatan bebekle, emzik almayan biberon istemeyen , suyu bardakla içen ve kendini emzik yerine parmakla bile rahatlatmayan bir bebekle ne kadar ilerleme sağlayacağımızı ben de merak ediyorum.....ama çare olmazsa yatılı bir bakıcıya geçeceğim . artık başkasına devretmeyi planlıyorum zira gündüzleri de onunla sakin ve huzurlu kalabilmem için en azından gece uyumam lazım. Çalışmaya ara verdiğime de gerçekten pişmanım, en azından gün içinde deşarj olup eve öyle dönerdim. ama kısmeti böyleymiş oğluımun bari o faydalansın diye düşünmekten başka bir şey gelmiyor elimden.zynptrk

Damla birkaç kez kundak denedik ama kar etmedi.. Beşinci ayı dolmak üzere, artık kundak konusunda da ısrarcı olma vakti geçti sanırım. İstemiyor, ağlamaktan katılıyor eli kolu kapalıyken..

Sonraki mesajınızda yazdıklarınız da doğru elbet. Evet bugünler de geçecek, evet çocuk annenin stresini algıyalabiliyor ve serinkanlı olmak lazım...Ama gecede asgari yedi sekiz kez uyanan bir annenin, dingin, huzurlu ve mutlu olması mümkün değil. Şayet huzursuzluğumu hissettiği için huzursuzluk yapıyorsa, kısır bir döngüye girdik demektir, ona da çözüm yok.
Çocuğu uyutması için başkasına devretmesi ise bizde mümkün değil, zira kimsem yok. Olsa bile, bizde problem uykuya ilk geçiş değil, gece boyu her uyanışında aynı şeyleri yaşıyoruz. Evlat sevgisinden başka şey için çekilecek çile değil yani anlayacağın :) Bakıcı tutsam, parayla bile çekilecek şey değil :)

SDB ilk mesajının son paragrafı öyle tanıdık ki.. Bekara karı boşaması kolaydır diye boşuna demiyorlar.. Uyumlu, sakin çocuğu olanların tavsiyeleri de hep "sen beceremiyorsundur" eksenli oluyor.. "aa işe yaramadı mı", "...şöyle yapsan?" , "...şunu denesen?" , "siz onu fena alıştırmışsınız" ,"keşke öyle yapmasaydın"..vs vs.
"Sen onu bana ver, ben iki günde mum yaparım" diyeni bile duydum..  Laf anlatmaktan yoruldum, ben de ancak senin dediğin gibi ortamdan kaçarak koruyabiliyorum akıl sağlığımı.  Sen de sıkma canını.. Yalnız değilsin, benzerini yaşayanlar var işte ... Geçecek bu günler.. Bize düşen sabretmek işte arkadaşım..
Aysun Hanım'dan da fayda görmeni umuyorum. Dualarım sizinle.zehra

zynptrk, biz de benzer sorunu yasiyorduk, bizde de kucakta gezdirerek uykuya dalabiliyor sadece, bu duzen gunduzleri devam ediyor hala... ama geceleri biraz yoluna koyduk gibi. siz acaba uyudugunda kendi yaniniza mi yatiriyorsunuz, yoksa onun kendi yatagina mi? Benim oglum da 20 dk da bir uyaniyordu kendi yataginda, tamam emip daliyordu ama cogu zaman daha yatagina koyarken uyaniyordu. artik o uyandiginda ben de aglayacak gibi olurdum. Kundak da ise yariyordu, ama artik 2 aydan sonra onu kabul etmemeye basladi. Su anda geceleri uyudugunda onun yaninda uyuyorsam %100 daha uzun uyuyor. Belki birlikte uyumak size daha fena bi aliskanlik gibi de gelebilir ama biz sukrediyoruz. Kolayliklar dilerim.Cevaplamak için Üye ol