Gecede bin kez uyanma ve ana kucağında sallanmak isteme sorunu...!

zynptrk soruyor: 10

Merhabalar.
4.5 aylık bir kızım var..
İlk 2 ay tipik gaz sancıları ve uykusuz gecelerimiz vardı. Sonra her şey mucizevi şekilde düzeldi ve harika uyumaya başladı. Gecede bir, en fazla iki kez uyanıp uykusunun arasında emip geri uyuyordu..Bir ay kadar bu düzenin sefasını sürdük ama sonra ne olduysa uykuları mahfoldu. Onun uykularıyla birlikte ben de tabii!

Deliler gibi ağladığı bir gece, ana kucağına koyup eliyle salladı babası. Yani kolunu sarkaç gibi kullanıp parklardaki salıncaklar gibi ileri geri salladı ana kucağını. Ve kızım şak diye sustu.. O günden beri iflah olmadık işte. Gecede en iyi ihtimalle 6-7 kez uyanıyor ve ana kucağına koyup sallamazsak uyumuyor..
Ağlaması falan yok ama mızır mızır söyleniyor, yatakta tesbih böceği gibi kıvrılıp sağa sola dönüyor, elleriyle yüzünü mıncırıyor ve ne yaparsam yapayım zaptedip uyutamıyorum.

Ana kucağının kendisi zaten 5-6 kilo, kızım oldu 6.5 kilo.. 12 kiloyu havaya kaldırıp ileri geri sallamak o kadar zor ki. Belimiz, elimiz, kolumuz tutmuyor artık. Gece uykusunda, uykusunun her hafiflediği anda uyanıp sallanmak istemesi de cabası.
Bebeği bir şeye alıştırmanın iyi bir şey olmadığını biliyoruz ama sırf biraz uyuyabilmek adına gidip otomatik salıncaklardan aldık, üstüne oturttuğumuz anda kriz geçirerek ağlamaya başladı. Marketlerde satılan elle sallanan şu dandik salıncaklardan aldık, onda da durmadı. İlle ana kucağında sallanmak istiyor.

Anlamadığım şey şu, bu çocuk gündüzleri gayet kolay uyuyor. Günde 2 kez 1.5 saat, 1 kez de 45 dakika-1 saat kadar uyuyor. Yani toplamda 4-4.5 saatlik bir gündüz uykusu var, ve çoğu zaman ev tipi ana kucağında otururken kendi kendine sızıyor ya da uzanıp dizime bir yastık koyup onu üstüne yatırıyorum, ağzına da emziğini veriyorum uyuyor. Peki gece bu direnmeleri, uyumamaları niye?!

Artık gerçekten dayanacak gücüm kalmadı. Fizilsel harabiyetimin dışında, gecede defalarca uyanmaktan da bitmiş durumdayım. Dün bir annenin açtığı soruyu okumuştum, ismini hatırlayamadım arkadaşın, "bir annenin uykuyla imtihanı" diye yazmış..Bizim halimiz de aynı işte, ağlayarak okudum onu ve o kadar iyi anladım ki hissettiklerini.

Dün saydım, kızım tam 16 kez uyandı 10 saatlik bir uykuda. Kırk dakikada bir, yirmi dakikada bir, şanslıysak bir buçuk saatte bir uyanıyor.. Akıl sağlığımı kaybetmek üzereyim, kendime mukayyet olamıyorum artık. Dinlenemiyorum, uykumu alamıyorum hal böyle olunca gündüzleri de kızımla layığıyla ilgilenemiyorum. Öfkemin muhattabı bile yok ama artık sürekli öfkeli ve gerginim.. Uyumam lazım. Gerçekten artık uyumam lazım....

Nolur bana akıl verin..
Ne yapayım ben?
Bu çocuk misler gibi uyurken neden böyle oldu? Gayet sağlıklı, mutlu, çevresiyle ilgilenen bir çocuk, görünürde bir problemi yok ama bu hali niye?
Ana kucağını eve sokmayıp unutturmalı mıyım?
Deliler gibi ağladığında, uyumak isteyip uyuyamadığında ne yapmalıyım?
Ne şekilde uyutmalıyım?

Uyku öncesi bir rutin oturtmayı, yatağıma almayı, yanımda uyutmayı denedim, yanıma yatırıp pış pışlamayı denedim, emzirerek uyutmayı denedim, kucağımda sallamayı denedim. Hiç bir şey işe yaramıyor.

Bu çocuk hep böyle mi kalacak :((

ekleme : ha bu arada şimdi aklıma geldi, belki "sıcaktandır" diyenleriniz olur diye yazayım dedim, klimalı odada yatıyoruz. püfür püfür ortam yani. derdi o da değil :((

Bu soruyu cevapla


58 Cevap


Damla

Bakmadıysanız bir de bu yazılara bakmanızı öneririm: http://yavrusu.blogspot.com/search/label/uyku

Burada üye ismi Evren35 olan üyenin blogundan.


Aysegul_

salıncak deneseniz en azından anakucağı ağırlığından kaynaklı şikayetlerinize faydası olur mu ki?


SDB

Bayanlar,
Kıbrıs tatilinden döndük..Tatilde deniz kıyısında oğlanı uyutmak için gondol tipi hamakları kullandık. 5 dakikada uyuyakalıyordu.. Şok ve sevinç içinde eşimle espri yaptık bu hamaklardan eve de alalım diye..Neden olmasın diye sonra denedim araştırdım netten ve aşağıdaki linki buldum..Özellikle bebkleri sallanan, kucakta pışpışlanan aileler  bir göz atın isterseniz.. Ben ciddi ciddi almayı düşünüyorum..

http://www.blisshammock.com/trhtml/PR8.html

Ev  tipi gondol biçimde olanın boyu 1,5 metre ..Fiyarı 300 Tl civarında.yıkanabiliyor pamuklu kumaş terletmiyor, 2 farklı renkleri var.. Kargo ile eve yolluyorlar..


zynptrk

SDB, ben de şimdi farklı bir konu başlığının altına yazdığın Aysun Hanım deneyimini okuyordum..Bizim uyku sorunumuz zıvanadan çıktığı için artık ne yapacağımı bilmez haldeyim. Aysun Hanım'a mail attım, bakalım ne zaman geri dönecek.. Lakin kendisinin ağlatmaya bırakma önerisi pek hoşuma gitmedi. Çocukların ağlayarak uyumayı değil, içe kapanmayı ve sızmayı öğrendiklerini düşünüyorum çünkü.

Hamak meselesine gelince..
Ahhh biz neler almadık ki :)

Fisher Price'ın otomatik sallanan salıncağını aldık.
Titreşimli bir salıncak aldık..
Kuzenimin bebeğinden kalma,sallanırken titreyen(!) ayrı bir salıncağı denedik..
Park tipi elle sallanan bir salıncak aldık..

Linkte verdiğin hamağın ayynısını aldık (çünkü misafirliğe gittiğimiz evin bahçesindeki hamakta iki saat uyumuştu Dila, aa ne güzel çözüm bulduk moduna girmiştik böylece)
Hiçbiri işe yaramadı..Krize giriyor içine koyduğumuzda. Yay gibi geriyor vücudunu, beni alın diye direniyor. Israrcı davranırsam kendini kusturana kadar, boğazı parçalanana kadar ağlıyor..

Velhasıl benim kız tam gaz uykusuzluğa devam ediyor. Artık işin ruhani boyutuna sardırıcam, hoca moca bulucam okutmaya, o derece kırmış durumdayım kafayı.

Ama hamak o kadar güzeldi ki anlatamam. Beni koysan içine ben bile uyurum..Bizde işe yaramamış olabilir ama pek çok bebeğin bayılacağına eminim.


SDB

off o diğer başlıkta da yazmıştım şimdi sizleri okuyunca içimdeki son umut kırıntısı da söndü :((
ne yani işe yaramıyor haaaaa..
haksızlık bu beee. vallahi ileriden blog yazılarımı bastırıp kitap yapıp gelşinime hediye edicem, al da bil neler çektim diye :))))SDB

Bu arada kendisi ağlatmaya terk ettirmiyor bebği.
Bebeği görebileceğin bir mesafede, veya çok tepinirse yanına gidip kucağına almadan, pışpışlayarak, sırtını sıvazlayarak devam ettiriyor yani gaddarca bir şekilde değil. yanlış anlaşılma olmasın..ama ben dahi hala deneyip deneyemeyeceğime karar veremedim. size kolay gelsin bari ne diyeyim :(
Hem sizin bebiko 5 aylık bence tam bu müdahaleye uygun ayda..Daha büyük olunca daha zor oluyor ..


zynptrk

SDB, öbür konu altında bir arkadaşın da dediği gibi, çocuğunda bu kadar kronikleşmiş uyku sorunu olmayan hiç kimse şu yaşadıklarımızı anlayamaz. Şayet maddi olanaklar elveriyorsa, insan harcadığının peşine düşmüyor gerçekten..Ben de "ya tutarsa" hesabı alıp duruyorum işe yarayabileceğini düşündüğüm şeyleri.
Bu hamağı da Paşa Hamak denen bir yerden aldım. İnternette ararsan çıkacaktır karşına. Şayet bebek içinde uyumazsa, on gün içinde iade alıyorlar ve parayı da geri veriyorlar. Bizim kız uyumayınca geri verdik, hiç sorun çıkartmadan iade ettiler paramızı.
Hani aklına yattıysa, duyduğun olumsuz  hikayeler kafanı bulandırmasın diyeceğim. Denemekte fayda var, hele de iade garantisi varsa.

Aysun Hanım'a gelince.. Yaa tamamen terk olmasa da o ağlarken onu teskin etmeden uzağında durmak çok zalimce geliyor bana. Dila 3.5 aylıkken biz birkaç gece denedik Tracy Hogg'un yatır-kaldır'ını. O yöntemi biraz daha insani bulduğum için denedim ama zerre işe yaramadı Dila'da.. Saatlerce katıla katıla ağladı ve uyuduktan(=sızdıktan) kısa süre sonra da aynı şekilde tekrar uyandı hep.
Her çocuğa hitap etmiyor bu ağlatma yöntemi sanırım. Yani sırtını sıvazlamam, yanında durmam falan zerre işe yaramaz benim kızımda. Boğazını parçalayana kadar ağlar durur..

Şunca yazılana, tavsiyeye, öneriye bakıyorum da..Mizacıyla tüm önerileri bertaraf eden bir çocuğum var. Artık gerçekten aklımı yitirmenin eşiğindeyim. Belki de onu olduğu gibi kabul edip kendime bir psikiyatrist randevusu almam, ilaç milaç kullanıp kendime mukayyet olmam daha iyi olacak :((


SDB

hepsi geçecek canım..
ilaç kullanma , allah sağlık sorunu verseydi her gece başını bekleseydik ilaca başvurur muydun ?
Elbette hayır değil mi.. Atlatacağız bir şekilde, mizacları değişik bebekler bunlar demek ki.. ileride elbet bir şekilde bunları atlatacak ve aahh ahh diyeceğiz. en fazla korkudan 2. leri yapamayız olur biter :))selencem

SDB ben sana hic katilmiyorum. Insan yardim alabilmeli, bir saglik sorunumuz oldugunda ilac kullaniyoruz. Psikolojik de olsa zeynepin artik rahatsizligi varsa sinirsel anlamda bence kesinlikle bir doktor yardimi almali diye dusunuyorum. Ben cok faydasini gordum de :) Cunku evet gececek ama Dila'nin uykusuzlugu standart bebek uykusuzlugundan cok daha ileri boyutta anladigim kadariyla maalesef. Herkese bol uykular diliyorum...


totbicer

Zeynep Hanım,bebeğinizin uyku sorunu çözüldü mü? nasıl oldu?bende şu anda bizim Alp'i bebek arabasında ileri geri yaparak uyutuyorum. 5-10 dk da bir bir sağa bir sola dönerek kıpraşıyor kıpraşıyor kıpraşıyor bebek arabasını sallamasam kıpraşa kıpraşa kendini uyandırıyor sonra da ağlıyor. Tekrar eden sallamalarımda tekrar uyuya kalıyor ama bir de bana sorun. Yazılanları okudum. Bizim oğlanda 4,5 aylık. Benzer sorunumuz var şu anda.Çözüme ulaştı mı? Diş çıkarttığından mı, doymadığından mı (ki sanmam benimde sütüm var) yoksa gaz sancılarından mı uyanıp uyanıp duruyorlar?Cevaplamak için Üye ol