Gecede bin kez uyanma ve ana kucağında sallanmak isteme sorunu...!

zynptrk soruyor: 10

Merhabalar.
4.5 aylık bir kızım var..
İlk 2 ay tipik gaz sancıları ve uykusuz gecelerimiz vardı. Sonra her şey mucizevi şekilde düzeldi ve harika uyumaya başladı. Gecede bir, en fazla iki kez uyanıp uykusunun arasında emip geri uyuyordu..Bir ay kadar bu düzenin sefasını sürdük ama sonra ne olduysa uykuları mahfoldu. Onun uykularıyla birlikte ben de tabii!

Deliler gibi ağladığı bir gece, ana kucağına koyup eliyle salladı babası. Yani kolunu sarkaç gibi kullanıp parklardaki salıncaklar gibi ileri geri salladı ana kucağını. Ve kızım şak diye sustu.. O günden beri iflah olmadık işte. Gecede en iyi ihtimalle 6-7 kez uyanıyor ve ana kucağına koyup sallamazsak uyumuyor..
Ağlaması falan yok ama mızır mızır söyleniyor, yatakta tesbih böceği gibi kıvrılıp sağa sola dönüyor, elleriyle yüzünü mıncırıyor ve ne yaparsam yapayım zaptedip uyutamıyorum.

Ana kucağının kendisi zaten 5-6 kilo, kızım oldu 6.5 kilo.. 12 kiloyu havaya kaldırıp ileri geri sallamak o kadar zor ki. Belimiz, elimiz, kolumuz tutmuyor artık. Gece uykusunda, uykusunun her hafiflediği anda uyanıp sallanmak istemesi de cabası.
Bebeği bir şeye alıştırmanın iyi bir şey olmadığını biliyoruz ama sırf biraz uyuyabilmek adına gidip otomatik salıncaklardan aldık, üstüne oturttuğumuz anda kriz geçirerek ağlamaya başladı. Marketlerde satılan elle sallanan şu dandik salıncaklardan aldık, onda da durmadı. İlle ana kucağında sallanmak istiyor.

Anlamadığım şey şu, bu çocuk gündüzleri gayet kolay uyuyor. Günde 2 kez 1.5 saat, 1 kez de 45 dakika-1 saat kadar uyuyor. Yani toplamda 4-4.5 saatlik bir gündüz uykusu var, ve çoğu zaman ev tipi ana kucağında otururken kendi kendine sızıyor ya da uzanıp dizime bir yastık koyup onu üstüne yatırıyorum, ağzına da emziğini veriyorum uyuyor. Peki gece bu direnmeleri, uyumamaları niye?!

Artık gerçekten dayanacak gücüm kalmadı. Fizilsel harabiyetimin dışında, gecede defalarca uyanmaktan da bitmiş durumdayım. Dün bir annenin açtığı soruyu okumuştum, ismini hatırlayamadım arkadaşın, "bir annenin uykuyla imtihanı" diye yazmış..Bizim halimiz de aynı işte, ağlayarak okudum onu ve o kadar iyi anladım ki hissettiklerini.

Dün saydım, kızım tam 16 kez uyandı 10 saatlik bir uykuda. Kırk dakikada bir, yirmi dakikada bir, şanslıysak bir buçuk saatte bir uyanıyor.. Akıl sağlığımı kaybetmek üzereyim, kendime mukayyet olamıyorum artık. Dinlenemiyorum, uykumu alamıyorum hal böyle olunca gündüzleri de kızımla layığıyla ilgilenemiyorum. Öfkemin muhattabı bile yok ama artık sürekli öfkeli ve gerginim.. Uyumam lazım. Gerçekten artık uyumam lazım....

Nolur bana akıl verin..
Ne yapayım ben?
Bu çocuk misler gibi uyurken neden böyle oldu? Gayet sağlıklı, mutlu, çevresiyle ilgilenen bir çocuk, görünürde bir problemi yok ama bu hali niye?
Ana kucağını eve sokmayıp unutturmalı mıyım?
Deliler gibi ağladığında, uyumak isteyip uyuyamadığında ne yapmalıyım?
Ne şekilde uyutmalıyım?

Uyku öncesi bir rutin oturtmayı, yatağıma almayı, yanımda uyutmayı denedim, yanıma yatırıp pış pışlamayı denedim, emzirerek uyutmayı denedim, kucağımda sallamayı denedim. Hiç bir şey işe yaramıyor.

Bu çocuk hep böyle mi kalacak :((

ekleme : ha bu arada şimdi aklıma geldi, belki "sıcaktandır" diyenleriniz olur diye yazayım dedim, klimalı odada yatıyoruz. püfür püfür ortam yani. derdi o da değil :((

Bu soruyu cevapla


58 Cevap


Ozlemdoruk

Kızım yaklaşık 5 aylık oldu. ben de aynı sorunla uğraşıyorum 2 haftadır. Geceleyin 45 dakikada bir uyanıyor. Sabrımı yitirmiş durumdayım. Her uyanmasında meme veriyorum ,emmezse ayakta sallıyorum. yatağa koyduğum gibi ben de bir köşeye kıvrılıyorum. Rahat uyumak nedir unuttum. Ellerini sallayıp yüzüne dokunmaya başladığı an ağlayacak gibi oluyorum. bu akşam açlıktan olabilir düşüncesiyle yatmadan biberonla mama verdim, içmedi. Damaklarında beyazlama da yok ama bana dişeti ağrısı gibi geliyo. bilemiyorum ve çözüm istiyorum. aynı dönemde aynı belirtiler.


tuubis

benim oglum da yaklasik 4,5 aylik suan.. bizde ayni sorunu yasiyoruz maalesef..

Oglum dogdugundan beri gunduzleri 45 dak dan fazla uyumadi. Fakat gece uykulari muhtesemdi.. Gecede sadece 2-3 kez kalkiyordu, emziriyordum ve misil misil uyuyordu..
Ne zamanki Tracy Hogg'u okuyup o yontemi uygulamaya karar verdim o zaman problemlerimiz basladi.. Tracy Hogg yontemlerinin HER cocuk uzerinde ise yarayacagi konusunda cok iddiali biliyorsunuz. Oglum 1,5-2 aylikken bu yontemi uygulamaya basladim, fakat o yonteme gore 1,5 saat uyumasi gerekiyodu oglumun.. Uyku dongusunu baglayamadigini dusundugum icin(Tracy'nin yorumuna gore) uykusunu uzatmasi icin ona yardim ediyordum sss-pat yontemi ile.. Yardimim hicbir zaman ise yaramadi ve o yardim bi zaman sonra inatlasmaya dondu benim acimdan.."Neden uyumuyo bu cocuk??" seklinde..:))

Derken derken.. Gece uykulari da bozuldu.. Saatte bir kalkar oldu... Huysuz olmaya basladi... Neden acaba neden acaba derken, buyume ataklarinin oldugu haftalarin birinde oldugumuzu farkettim ve sebep olarak buyume atagi dedim kendi kendime...Simdi anliyorum ki sadece kendimi avutmusum.. Yok canim bu boyle olmaz, gecicidir gecici dedim...

Fakat maalesef gecici olmadi ve "3 aydan sonra duzene girer" diyen herkese ibret olacak sekilde gitgide duzeni bozuldu... Bu sinir harbi ve yorgunluk sebebiyle sutum de azaldi.. Simdi mecburen gunde 120-180 cc mama vermek zorunda kaliyorum..:((

Neyse..sonuc olarak benim oglumda yaklasik 1-1,5 aydir geceleri saat basi uyaniyor.. Her uyandiginda emzirmiyorum tabii ki.. Hafifce yatagini sallayip emzigini verip ss-pat ile uyutuyorum.. 2,5-3 saatte bir de emziriyorum.. Acliktan mi acaba bu uyanmalar dedim ve gece emzirdikten sonra biraz da mama verdim.. Karni davul gibi oldu oglusumun.."hah tamam simdi sabaha kadar misil misil uyuyacak kesin" dedim ve 1 saat sonra tekrar uyandiginda emzigini agzina koydugum gibi verdigim mamanin nerdeyse hepsini kustu... Anladim ki bu is aclikla ilgili degil...

Doktora soyledigimde odalarinizi ayirin artik, 6 aylik cocuk gibi davraniyor, uyandiginda yanagini oksayin tekrar uyusun ve mumkun mertebe yanina gitmeyin dedi.. Sanirim dalga gecti benimle...:)) Cunku benim oglum da ayni sizinkiler basta mikirdaniyor...mikirdaniyor... mizildiyor mizildiyor... ve eger mudahele etmezsem aglayarak uyaniyor... Yanina gitmezsem sonuc ciglik cigliga uyanmak olacak yani.. Oglusum henuz kendi kendine uyuyamadigi icin yanagini oksamak da yanina gitmemek ile ayni sekilde sonuclaniyor..  aglamak...

Ayrica sabah 5 ten sonra artik kendi yataginda uyutmak mumkun olmadigi icin ev tipi ana kucagina keciyoruz.. orada 45 dak falan uyuyor.

Buna bir cozum bulan varsa rica ediyorum bana da soylesin.. cunku artik 45 daklik uykularla ne ben dinlenebilirim ne duzgun sutum olur ne de sinirlerim dayanir.. :(((


zynptrk

totbicer, bizim problemlerimiz aynı şekilde devam ediyor ne yazık ki... Dila 7.5 aylık oldu. Ve ben hala deliksiz iki saatlik uyku hayali içindeyim. Kan tahlili, idrar tahlili, ultrason, farklı doktorlar ve tetkikler sonucunda hiçbir sağlık sorunu bulunamadı. Tamamen mizacından kaynaklı bir şey bu yaşadığımız...
Dişi çıkmadı. Pek bir belirti de yok. Gaz sancıları çoktan geçti, gayet sosyal, güleç, mutlu bir bebek ama uyumuyor işte.

Ozlemdoruk, "..ağlayacak gibi oluyorum" demişsin ya, çok iyi anlıyorum o ruh halini. Zira ben artık gerçekten bitmiş durumdayım. Baktım kızım düzelmiyor, ben antidepresana başladım, psikiyatriste gidiyorum. Tek başımayım, hem ev, hem eş, hem uykusuzluk, hem sinir bozukluğu..Başka türlü dayanamıyorum artık.

Hamileyken Tracy Hogg'un kitaplarını okumuştum. Onun dışında farklı pek çok ekolden, pek çok kitap daha okudum. Son derece hazırlıklıydım yani bebek bakmaya :) Mum gibi bir çocuğumun olacağını, saat gibi uyuyup uyanacağını, sorunsuz bir bebek büyüteceğimi düşünüyordum ama öyle olmadı. Bebek bakımı iki kere iki dört eder kadar net bir şey değilmiş. Her bebeğin mizacı farklı, olaylara verdiği tepkiler farklı. Tracy Hogg'un her bir önerisini harfiyen uyguladım, ters tepmekten başka hiçbir işe yaramadı. Ben şş-pat yaptıkça, "napıyosun yaa"der gibi suratıma bakan ve uykusu daha çok açılan bir bebeğim oldu. Yatır kaldırı da denedim mesela. Ortalama yirmi dakikada uyuyacağı söyleniyor bebeklerin. İki saatten uzun süren katılmaları oldu hep Dila'nın, o kadar çok ağladıktan sonra sızdı ve çok kısa süre sonra da uyandı her seferinde. Ben de artık ne onu ne de kendimi helak edeyim deyip bıraktım bir şeyler denemeyi.

Koynumda uyuyor artık. Yine saat başı, hatta bazen saatte birkaç kez kalkıyor. Ana kucağında sallayıp uyutuyoruz ya da ben evde gezerek kucağımda uyutuyorum. Bir gün düzelecek diye umut etmekten başka yapacak şeyim yok.

Bunları şu yüzden yazıyorum....Arama yapıp şu başlığı bulan ve okuyan ve benimle benzer şeyler yaşayan anneler olabilir.

İki şeyi bilin,


Bir, bekara karı boşaması çooook kolay. Bebeği uslu ve uykusu düzgün olan anneler tarafından anlaşılma ve teselli görme beklentinizi bırakın çünkü onlara göre bebeğinizin uyku problemi sizin hatanız, siz beceremediğiniz için çocuk uyumuyordur,siz kötüye alıştırmışsınızdır, siz istikrarlı olamamışsınız, siz yapmışsınızdır.. He hee deyin geçin, bebek işi piyango işi, bir tane daha doğurduklarında Allah'ın onlara da kötü bir şaka yapmayacağının garantisi yok. O zaman konuşursunuz.

İkincisi, bazen hiçbir sebep olmuyor. Neden aramaktan vazgeçin. Ben yedibuçuk aylık anneliğimden öğrene öğrene bunu öğrendim. Gerekli tetkikleri yaptırın, doktora götürün ama uykusuzluğun bir sağlık probleminden kaynaklanmadığı anlaşılırsa kabullenip oturun.
Benim bana yardım edebilecek kimsem yok. Ama sizin varsa, annenizden, kardeşlerinizden, kayınvalidenizden, arkadaşlarınızdan destek alın. Gelip evinizi çekip çevirsinler, yemek pişirsinler, bebeği oyalasınlar iki saat uyuyun, sokağa çıkın köşedeki bankta boş boş oturun, tuvalette bulmaca çözün, ne bileyim işte insan olduğunuzu hatırlayın, uykusuzluk ve bebek bakmaktan farklı bir şeye dağılsın ilginiz.
Ama yalnızsanız ve zurnanın zırt dediği yere geldiyseniz de, destek almaktan çekinmeyin. Bana psikiyatrist ve ilaç kullanmak iyi geldi.. Keşke böyle olmasaydı ama elimden bu kadarı geldi.

Konuşmak, dertleşmek isteyen birileri olursa da her zaman buradayım, damdan düşenin halinden ancak damdan düşen anlıyor :)


totbicer

Ah ah sormayın. Genç anne olunca birde akıl veren çok oluyor yaşça büyük annanelerden babaannelerden, kolu komşudan, sokaktaki insanlardan. Annesi dün çok ağlattın bebeği denmiyor mu sinir oluyorum. Senin çocuğun doymuyor ondan uyuyamıyor diyor komşum. Alakası yok diyorum bu sefer başlıyor kendi torunlarını örnek vermeye. Hani kızlarımı, torunlarımı ben büyüttüm ben bilirim edasıyla. Mahalle baskısı derler ya aynen oyle bir sosyal ortam olunca da sinir olmamak elde değil. Biri der sıkı giydir üşütme, kimi der ince giydir, kimi der dışarı çıka, kimi der dışarı çıkarma... ve bunun gibi pek çoğu. Bende he he deyip geçiyorum hatta boyle dışkapının mandalı kadar uzak sokakta geserken gördüğüm kadınlar bebeğime karıştıkları zaman ben annesiyim ben biliyorum çocuğumu lafını yapıştırıyorum. Artık bazı insanlar da kaşınıyor. Kendimden bildiğim için bende bebekli annelere öğüt vermekten ziyada tecrübemi paylaşmayı uygun görüyorum.anne iken psikolojimizi unutmamak gerek ve karşı tarafa da empati kurarak yaklaşmakta fayda var. Birde herşeyi çok bilen anne modundan da kurtulmak gerek. Koca karı uygulamalarında da vazgeçmek gerek.


totbicer

Ah ah sormayın. Genç anne olunca birde akıl veren çok oluyor yaşça büyük annanelerden babaannelerden, kolu komşudan, sokaktaki insanlardan. Annesi dün çok ağlattın bebeği denmiyor mu sinir oluyorum. Senin çocuğun doymuyor ondan uyuyamıyor diyor komşum. Alakası yok diyorum bu sefer başlıyor kendi torunlarını örnek vermeye. Hani kızlarımı, torunlarımı ben büyüttüm ben bilirim edasıyla. Mahalle baskısı derler ya aynen oyle bir sosyal ortam olunca da sinir olmamak elde değil. Biri der sıkı giydir üşütme, kimi der ince giydir, kimi der dışarı çıka, kimi der dışarı çıkarma... ve bunun gibi pek çoğu. Bende he he deyip geçiyorum hatta boyle dışkapının mandalı kadar uzak sokakta geserken gördüğüm kadınlar bebeğime karıştıkları zaman ben annesiyim ben biliyorum çocuğumu lafını yapıştırıyorum. Artık bazı insanlar da kaşınıyor. Kendimden bildiğim için bende bebekli annelere öğüt vermekten ziyada tecrübemi paylaşmayı uygun görüyorum.anne iken psikolojimizi unutmamak gerek ve karşı tarafa da empati kurarak yaklaşmakta fayda var. Birde herşeyi çok bilen anne modundan da kurtulmak gerek. Koca karı uygulamalarında da vazgeçmek gerek.senayc

zynptrk,
arada aklıma geliyordun,acaba uyku sorunsalını çözebildiniz mi diye, üzüldüm. umarım büyüdükçe bir düzene girer.
totbicer, genç anne olmasan da(ben 32 yaşımda anne oldum) taze anneye herkes pek bir karışıyor.  Herkes yaşadıklarını ne kolay unutuyor.


tuubis

zynptrk, birebir aynı derdi paylasan bir anne olarak soylediklerine tamamen katiliyorum.. kabullenmek lazim.. Ha bir de dedigin gibi baskalarinin sucu sende bulmasina da (ac bu cocuk, boyle alisti, bu sekilde uyutmak icin direnme, yatmadan mama ver bak sabaha kadar uyur vb..) kulaklari tikamak lazim...

Ayrica sunu da belirtmek isterim ki, dogum esnasinda doktorum oglumu ayaklarindan tutup cikardigi zaman bana ilk soyledigi " hayirli olsun uyku probleminiz olacak" demisti.. Biz de esimde "ehe ehe" diye gulmustuk.. Nerden belli canim ne alakasi var seklinde... Megersem adamcagizin tecrubesine saygisizlik etmisiz...:))

Artik kabullenmekten baska care yok sanirsam.. Uykusuz boceklerimiz var iste naaappaalimm...:((


hulya_Oyku

Sizlere katılıyorum arkadaşlar yada kaderdaşlar:))) Her çocuğun mizacı farklı.Ya bir çocuk gece uykusunda 2 saat içinde 4 kez uyanır mı???....Evet uyanıyor işte. Kardeşimim oğlu 2 ay küçük 08:30 da bir yatıyor valla sabaha kadar... Benim kızımın uyku sorunu 9 aydan sonra başladı ve hala devam ediyor. Allahtan bir kademe kaydettik ve ağlama nöbetlerimiz son buldu. Şimdi tek ümidim acaba memeden kesince belki değişir düşüncesi.semos

yazılanların çoğunu okudum ve kendimi gördüm.. Meğer ne kadar çok varmış uyku sorunu.. Melek_ 2 saat içinde 4 kez uyanırmı demişsin ya inan ben daha fazlasını yaşadım.. çok değil 3 gün önce 40 dk içinde 3 kez uyandı benim küçük cadım.
Gerçekten bu uykusuzluk mizaçla ilgili.. Kızım bana çekmiş çıt sesine uyanıyor ve sese karşı aşırı duyarlı.. Eşim bomba patlasa uyanmayan cinsten:(( keşke kızım babasına çekseydi.
Abimin oğlu var 26 aylık şuan ama başından beri hiç uyku problemleri olmadı desem yeridir hatta diş çıkarırken bile... gece yatar sabah kalkar... Biz 6-8 kere kalkmaya alışmışken, annesi gece 1 kere bile kalkmasına izin vermemek için biberonla sütü ağzına tıkıyormuş...Kader kısmet işte.. Yengem rahat annemle beraber oturuyorlar, bense yalnızım ve kesintisiz uykuya hasretim:( apartmanda kapımı çalan kimse yok, komşuluk sıfır:(
6.aydan sonra düzelir, yaşında düzelir diye diye kandırdılar hep... Ama aynen devam ediyor işte...
-ZYNPTRK sana da üzüldüm düzelme olmamasına.. en azından artık psikoljik destek alıyormuşsun, rahatlarsın en azından.


selencem

melek, 18.ayda hala problem yaşamanız çok moral bozucu açıkçası, bana 1 yaşından sonra düzelir diyor herkes. bizim de buradaki son yazışmalardan beri arttı uyku sorunumuz. gecede 2-3 yerine 5-6 uyanır oldu. zaten toplamda 10 saat uyuyor, hesabı yapın :) uykunun ilk yarısı 7.30-12.30 arası çok iyi, uyanmadığı bile oluyor. sonra acıkıyor, mama yiyor ve saat başı uyanma başlıyor. veeee sabah 5de cin gibi kalkıyor. benim de artık sinirlerim bu yuzden bozuldu. sabah 5de uyanmaktan bitik durumdayım. 5-7 oyun sonra yarım saat uyku, sonra 1 saat oyun ve ben işe gidiyorum. akşamları ortalama 8 gibi geliyorum, kuzu uyumuş oluyor.yorgunluktan bu sabah yatakta titreme krizi gibi birşey yaşadım. zynptrk hep aklımdasın. bebeği sabaha kadar uyuyan, güzel yemek yiyen, çok ağlamayan, anneanne desteği alabilen ve hala şikayet eden annelere kafa atasım geliyor bazen :) kabullenmeye çalışıyorum. bazen oluyor, bazen olmuyor. ama gene de çalıştığım için şükrediyorum. başka şeyler düşünebiliyorum en azından... herkese bol uykulu geceler dilerim!Cevaplamak için Üye ol