Gecede bin kez uyanma ve ana kucağında sallanmak isteme sorunu...!

zynptrk soruyor: 8

Merhabalar.
4.5 aylık bir kızım var..
İlk 2 ay tipik gaz sancıları ve uykusuz gecelerimiz vardı. Sonra her şey mucizevi şekilde düzeldi ve harika uyumaya başladı. Gecede bir, en fazla iki kez uyanıp uykusunun arasında emip geri uyuyordu..Bir ay kadar bu düzenin sefasını sürdük ama sonra ne olduysa uykuları mahfoldu. Onun uykularıyla birlikte ben de tabii!

Deliler gibi ağladığı bir gece, ana kucağına koyup eliyle salladı babası. Yani kolunu sarkaç gibi kullanıp parklardaki salıncaklar gibi ileri geri salladı ana kucağını. Ve kızım şak diye sustu.. O günden beri iflah olmadık işte. Gecede en iyi ihtimalle 6-7 kez uyanıyor ve ana kucağına koyup sallamazsak uyumuyor..
Ağlaması falan yok ama mızır mızır söyleniyor, yatakta tesbih böceği gibi kıvrılıp sağa sola dönüyor, elleriyle yüzünü mıncırıyor ve ne yaparsam yapayım zaptedip uyutamıyorum.

Ana kucağının kendisi zaten 5-6 kilo, kızım oldu 6.5 kilo.. 12 kiloyu havaya kaldırıp ileri geri sallamak o kadar zor ki. Belimiz, elimiz, kolumuz tutmuyor artık. Gece uykusunda, uykusunun her hafiflediği anda uyanıp sallanmak istemesi de cabası.
Bebeği bir şeye alıştırmanın iyi bir şey olmadığını biliyoruz ama sırf biraz uyuyabilmek adına gidip otomatik salıncaklardan aldık, üstüne oturttuğumuz anda kriz geçirerek ağlamaya başladı. Marketlerde satılan elle sallanan şu dandik salıncaklardan aldık, onda da durmadı. İlle ana kucağında sallanmak istiyor.

Anlamadığım şey şu, bu çocuk gündüzleri gayet kolay uyuyor. Günde 2 kez 1.5 saat, 1 kez de 45 dakika-1 saat kadar uyuyor. Yani toplamda 4-4.5 saatlik bir gündüz uykusu var, ve çoğu zaman ev tipi ana kucağında otururken kendi kendine sızıyor ya da uzanıp dizime bir yastık koyup onu üstüne yatırıyorum, ağzına da emziğini veriyorum uyuyor. Peki gece bu direnmeleri, uyumamaları niye?!

Artık gerçekten dayanacak gücüm kalmadı. Fizilsel harabiyetimin dışında, gecede defalarca uyanmaktan da bitmiş durumdayım. Dün bir annenin açtığı soruyu okumuştum, ismini hatırlayamadım arkadaşın, "bir annenin uykuyla imtihanı" diye yazmış..Bizim halimiz de aynı işte, ağlayarak okudum onu ve o kadar iyi anladım ki hissettiklerini.

Dün saydım, kızım tam 16 kez uyandı 10 saatlik bir uykuda. Kırk dakikada bir, yirmi dakikada bir, şanslıysak bir buçuk saatte bir uyanıyor.. Akıl sağlığımı kaybetmek üzereyim, kendime mukayyet olamıyorum artık. Dinlenemiyorum, uykumu alamıyorum hal böyle olunca gündüzleri de kızımla layığıyla ilgilenemiyorum. Öfkemin muhattabı bile yok ama artık sürekli öfkeli ve gerginim.. Uyumam lazım. Gerçekten artık uyumam lazım....

Nolur bana akıl verin..
Ne yapayım ben?
Bu çocuk misler gibi uyurken neden böyle oldu? Gayet sağlıklı, mutlu, çevresiyle ilgilenen bir çocuk, görünürde bir problemi yok ama bu hali niye?
Ana kucağını eve sokmayıp unutturmalı mıyım?
Deliler gibi ağladığında, uyumak isteyip uyuyamadığında ne yapmalıyım?
Ne şekilde uyutmalıyım?

Uyku öncesi bir rutin oturtmayı, yatağıma almayı, yanımda uyutmayı denedim, yanıma yatırıp pış pışlamayı denedim, emzirerek uyutmayı denedim, kucağımda sallamayı denedim. Hiç bir şey işe yaramıyor.

Bu çocuk hep böyle mi kalacak :((

ekleme : ha bu arada şimdi aklıma geldi, belki "sıcaktandır" diyenleriniz olur diye yazayım dedim, klimalı odada yatıyoruz. püfür püfür ortam yani. derdi o da değil :((

Bu soruyu cevapla


58 Cevap


hulya_Oyku

Akşam iş dönüşünüz çok geç.....:(( Doktorum 6-9 aylarda ayrılma korkusu yaşadıklarını söylemişti bebeklerin. Belki sabah 5 te uyanmasının ve 2 saat anne ile oyun oynamasının sebebi bu olabilir. Doymuyorlar çünkü. E tabii bizlerde doyamıyoruz.
Kuzum yaa kıyamam ben ona...Sabah senin için çile evet anlıyorumda kıyamadım işte.......


semos

yazılanların çoğunu okudum ve kendimi gördüm.. Meğer ne kadar çok varmış uyku sorunu.. Melek_ 2 saat içinde 4 kez uyanırmı demişsin ya inan ben daha fazlasını yaşadım.. çok değil 3 gün önce 40 dk içinde 3 kez uyandı benim küçük cadım.
Gerçekten bu uykusuzluk mizaçla ilgili.. Kızım bana çekmiş çıt sesine uyanıyor ve sese karşı aşırı duyarlı.. Eşim bomba patlasa uyanmayan cinsten:(( keşke kızım babasına çekseydi.
Abimin oğlu var 26 aylık şuan ama başından beri hiç uyku problemleri olmadı desem yeridir hatta diş çıkarırken bile... gece yatar sabah kalkar... Biz 6-8 kere kalkmaya alışmışken, annesi gece 1 kere bile kalkmasına izin vermemek için biberonla sütü ağzına tıkıyormuş...Kader kısmet işte.. Yengem rahat annemle beraber oturuyorlar, bense yalnızım ve kesintisiz uykuya hasretim:( apartmanda kapımı çalan kimse yok, komşuluk sıfır:(
6.aydan sonra düzelir, yaşında düzelir diye diye kandırdılar hep... Ama aynen devam ediyor işte...
-ZYNPTRK sana da üzüldüm düzelme olmamasına.. en azından artık psikoljik destek alıyormuşsun, rahatlarsın en azından.


hulya_Oyku

Yalnızlık hakikaten çok zor....Benim yardımcım çok çok şükür. En azından Öykü ayaktaysa hepimiz ayakta oluyoruz(baba-anne-Öykü). Kardeşim sakın bir şey söyleme nazarın değmesin diyor bana onun oğlu uyuduğu için...:))))
Geçecek arkadaşlar yaaa....O bir gülüyor benim tüm yorgunluğum uykusuzluğum bitiyor.....:))


selencem

Melek haklısın. Özellikle 6 ayı bitirdikten sonra hayat bi neşelendi. Şimdi mesela ellerinden tutup yürütüyorum, öyle bir seviniyor ki içim eriyor. Yere koyduğumda ağlamaya başlıyor, kollarını kaldırıyor bana doğru. O kolları ısırasım geliyor. Gibi gibi... Bu arada kardeşinin çocuğuna maşallah gerçekten, nazarımız değmesin.hulya_Oyku

İşte yürüyene kadar devam edecek olan bel ağrılarının başlangıcı...:))))
Büyüdükçe heşey güzelleşiyor herşey...Hele birde yavaş yavaş konuşmaya başlasın tatlarından yenmiyor bu şirin böcükler...:))


Ozlemdoruk

zynptrk, ben de antidepresana başlıcam bu gidişle. artık geceleri uyandığımda sakinliğimi iyice yitirdim. devamlı off luyor ve söyleniyorum. bu durum yüzümden eşimle de tartıştım bu sabah. geceleri davranışlarımdan endişe ediyormuş.. neyse işte. gündüzleri sorun yok ama gece olunca çare yok anlayacağın. benim mesaim gece 2 de başlıyor ve sabaha kadar aralıksız sürüyor. akşam bu saatler oldu mu ben de bir stres başlıyor. işe başlamama 3 hafta kaldı. sabır...


cemre2010

merhaba zynptrk, ben de aynen yaşadıklarını yaşıyorum. kızım 1 yaşında olacak haftaya ama hiç düzelme yok :( sende bi değişiklik var mı?


cemre2010

merhaba zynptrk, ben de aynen yaşadıklarını yaşıyorum. kızım 1 yaşında olacak haftaya ama hiç düzelme yok :( sende bi değişiklik var mı?Cevaplamak için Üye ol