Harflere ilgisi çok fazla. nE yapabilirim?

zopatya soruyor: 7

oğlum 22 aylık daha anne gel bile diyemiyor ama çok hareketli ve keşifçi, özgür br çocuk. Baya da meraklı

Son dönemde harflere ilgisi arttı çok. Yolda yürüyemez olduk gördüğü her harfi soruyor. Bütün kitaplar, postrler, tabelalar hepsindeki harfleri durup gösteriyor. Çoğunu da ezberledi zaten.

Özel br durum olduğunu sanmıyorum ama aranızda uzman olan veya benzer durumda profsyonel tavsiye alan birileri belki yardımcı olablr diye düşündüm.

Bu durumu daha fazla teşvik etmek ve oğlumu desteklemek için ne yapabilirim? Kitap okumak dışınd br fikri olan var mı?

Üzerine gidip tabii ki onu sıkmadan geliştirsin istiyorumbu özelliğini / ilgisini...

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


nilgun27

Benim oglum da bu ozel ilgi 1.5 yas civari basladi. Harf ve rakamlari gorup bu ne diye sorardi. Her ay takip eden doktoruna sorduk. Sordugu herseyi cevaplayin dedi. Biz de cevapladuk. 2 yasina girmeden harfleri ve rakamlari taniyordu. Suan tamamini ezbere sirayla sayiyor. Bazi heceleri okuyabiliyor v.s.

ama ben mumkun oldugunca bu alandan uzak tutmaya calisiyorum. Maalesef ulkemizde boye ozel ilgisi olan cocuklara en modern kisilerin bile bakis acisi farkli. Cocuk cocukluginu yasamali fikrini hep benimsedim ancak her bireyin kendine ozgu istekleri ve ilgi alanlari var. Onun istemedigi sekilde yonlendirmek sanki yasamina midahele gibi geliyor bana.

Kolayliklar dilerim


dorates

merak ettiği herşeyin cevabını verin, cevap alamaması hoş olmaz demişti doktorumuz bize, gerçi pedagog değildi çocuk hastalıkları uzmanı ama görüşü bu yönde idi. Bizde her sorduğuna cevap verdil, oyunlar oynadık son harf ile kelime başlatma şu an favorimiz:) ben tabak diye başlıyorum o kedi diye devam ediyor gibi...belki bu dönemsel bişeydir harflere rakamlara meraklı bir çok çocuk tanıyorum ilgisini söndürmeyin bence neyi öğrenmek istiyorsa öğrensin sonuçta kendi talep ediyor siz zorlamadığınız sürece sorun yok diye düşünüyorum. benim en yakın arkadaşımın oğlu arabalara fena halde takık 4 yaşında, bir akşam balkonda oturuyoduk uzaktan araba geliyor bak teyze bmw geliyor diyo ,bak bu renault bunun özellikleri şöyle şöyle... aklınıza ne gelirse tüm parçaları ne işe yarar hepsini bilir merak meselesi


ra_she_de

benim oğlum da aynı dönemde harflere rakamlara ilgi duymaya başlamıştı. Ben bu dönemde bir tane harfli bir tane rakamlı ahşap puzzle almıştım onlarla epey oynamıştık. bir de tethysnin harfli bir tane oyun kartları vardı onları da hala zevkle oynar.


zopatya

Herkese çok teşekkürler

Zaten ezberlemesi ilginç bşey değil dediğim gbi özel br durum oldugunu hc dusunmuyorum. Sadece 20-21 aylık br bebeğin harflerle ve sayılarla ilgilenmesi hoşuma giden kısmı. Oyun kartları ve puzzle lar ve tabii ki kelime oyunları çok ii fikir. Ama önce konuşması lazım tabii o oyun için :))


sefemu

harfler bu yaşlarda sadece şekilden ibaret.. ve ilginç geliyor çoğu bebeğe.. 18 aylıkken başladı bizde de.. hep artarak devam etti.. mecburen verdiğimiz cevaplarla şu an kendi kendine okumaya çalışıyor ve hiç desteklemediğim bir durum ama o duruma geldik..
merak ettikleri şekillerin karşılığı olan sesleri öğrendikçe özel durumları olan çocuklar adeta kendi kendilerine şifreyi çözüyor ve erken yaşta okumayı öğreniyorlar.. onların durumu farklı tabiki..
bence o sormadıkça cevap vermeniz gerekmeyeceğinden ayrıca teşvik edilmemeli.. çünkü şifreyi çözemediğinde strese girebilir ya da aklında yanlış yapılandırdığında ilerde okuma öğrenirken zorlanıyorlar.. örneğin Z ise sorduğu cevabınız Ze olmamalı, "zzzz" olmalı.. harfin adı değil verdiği sesle cevaplamalısınız..
sevgiler


throwaway

Benim ilkokula giden, üstün zeka raporlu bir çocuğum var. Okumayla ilgilenmeye o kadar erken değil ama 5 yaşında falan başladı. Etraftan çok telkin geldi aman öğretmeyin, okula başladığında sıkılır vb. Sonuçta, okula başlayıp tüm harfler gösterildikten sonra yaşıtlarının çok ötesinde bir hızla okumaya başladı. Bir sene dolmadan günde 150 - 200 sayfa kitap okuyordu. Biz de öğretmediğimizle kaldık.

Matematiğe çok ilgisi olduğu için erken bir şekilde ileri matematik kavramlarını öğreniyordu, istedikçe biz de anlatıyorduk. 5 yaşında lise seviyesinde kimi problemleri çözebiliyordu örneğin. İlkokula başladığında öğretmeni kesinlikle evde matematik öğretilmemesini istedi. Sonuçta, derste anlatılan şeyi ya ilk seferinde anlıyor ve tekrarlardan sıkılıyor ya da zaten düşünerek kendi kendine bulmuş oluyordu. Biz yine öğretmediğimizle kaldık (artık kısıtlamıyoruz, öğretmeni değiştirdik).

Çocuğunuzun bir şeyleri erken yapıyor olması illa üstün zekalı olduğu anlamına gelir demiyorum, öyle olması da gerekmiyor zaten. Ama her çocuk birşeylere gayet erken yaşta ilgi duyabiliyor, yetenkli falan. Bu bir müzik aleti çalmaksa aileler güle oynaya destekliyor ama okumak, matematik vb. ise ilkokulda yaşayacağı problemler düşünülerek aman yapmayın, etmeyin... Belli bi konuda çocuğunuz ileri gidecekse, siz istemeseniz de o yaşıtlarına fark atar zaten okulda. Ve öğretmenlerin böyle durumları yönetmeleri mümkün değil, böyle bir eğitimleri yok ve sınıflar bunun için kalabalık. O yüzden benim tavsiyem, çocuğunuzun kapasitesi neyse ona göre davranın. Yapabildiği şeyleri geri bırakmayın. Eğer belli bir noktadan sonrası fazla gelirse zaten kendisi sıkılıp bırakacaktır, siz zorlamadıkça problem yok.

"Özel br durum olduğunu sanmıyorum" demişsiniz defalarca ya, bu konuya da öyle yaklaşmayın bence. Çocuğunuz üstün yetenekliyse bunu tespit etmek / ettirmek de sizin göreviniz örneğin. Bu bilinmeden okula başlayan çocuklar büyük problemler yaşayabiliyorlar, bizden gayet iyi biliyorum :)) Üstün zekalı olsun olmasın, bir şeyi yaşıtlarından daha iyi yapan çocuk sahibi olmak bazı açılardan çok zor. En zor şeylerden biri de çocuğun hızlı gitmesi dolayısıyla tenkit edilmek, sanki suçluymuşsunuz gibi (Aaa harfleri biliyor, çok mu çalıştırıyorsunuz? Ama toplama yapıyor bu, bu yaşta fazla üstüne gitmişsiniz vıdı vıdı...). Siz de hafiften korkup "Üzerine gidip tabii ki onu sıkmadan" yazmışsınız mesela, millete bu açıklamayı yapmak lazımmış gibi :) Öğrenen çocuğa öğretmenin ayıp bir tarafı yok.


nilgun27

Throwaway +100000 benim aciklamak isteyip de bizim yumurcagin izin verdigi kadariyla anlatmaya calistigim aynen budur.Cevaplamak için Üye ol