Hırçın, huysuz 10 aylık bebek ve kaliteli zaman?!

burcuege soruyor: 10

Merhaba,
Oğlum bir hafta sonra 10 aylık olacak. Yaklaşık olarak 1 aydır aşırı derecede hırçın. Bazen ellerini yumruk yapıp, kendini sıkıyor, kıpkırmızı oluyor hatta! - hayır, bu arada kaka yapmıyor.  Şu aralar sürekli ağlama halinde. Tam olarak ağlamıyor ama elindeki oyuncakla bile ağlar gibi yaparak oynuyor. Oyuncaklarla da ilgilendiği pek söylenemez zaten. Eline bir şey alıyor, "1,2,3" diye sayıyorum içimden, üçte bırakmış ve dönmüş oluyor. Sonra yeniden, sonra yeniden. İlgi süresi 3 saniye gibi. Bütün derdi koltuğa tutunup kalkmak, sonra hemen inmek, kalkmak, inmek.. Kucağıma bile tırmanıyor, geri iniyor anında.
"Bebeğim şu kitabı sever" diyen anneler var burada, nasıl özeniyorum! :) Ne yapmalı, nasıl ilgisini çekmeliyim? Bu asabi halleri normal mi?
Ben de sevinmiştim bu arada, 15 gün tatil, oğlumla neleer oynarız neler diye ama söylemeye başladığım her şarkıda bile hayalkırıklığına uğruyorum çünkü o arada kendisi ağlar gibi yaparak herhangi bir şey ile uğraşıyor oluyor :-S

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


gokalpileseyrialem

benzer bir soruya aşağıda yaptığım yorumu aynen tekrarlıyorum oğullarımız maalesef çok benziyor.

ben daha 8-9 aylıkken içinde hayvan ve çizgi film karakteri olan kitaplarla tanıştırmaya başladım oğlumu. Fakat Gökalp hareketli bir çocuk o nedenle değil kitabı okumama onunla ilgili hikayeler uydurmama bile fırsat vermedği için temalı kitaplara yönelmedim.Amacım kitaba ilgili bir çocuk olmasını sağlamak oldu. O nedenle ilgisni çekecek renki ama ucuz kitaplar seçtim.Maalesef yırtmasına mani olmakta çok mümkün olmuyor çoğu zaman o nedenle benzer karakterde bir çocuksa kendi yöntemimi tavsiye ederim.
Hamilelik annelik ve bebek bakımıyla ilgili tecrübelerimi paylaştığım bir blogum var. Kitapla ilgili yazımı ilginizi çekeceğini düşünerek ekliyorum sevgiler...
http://gokalpileseyrialem.blogspot.com/2011/11/13-aylk-bebek-gelisimi-2.html

ayrıca benzer bir gelişim gösterdikleri için bizim o dönemlerde yaşadıklarımzı ekliyorum bir önceki yada bir sonraki ayda aynı hırçınlıkların biz de varoduğunu göreceksiniz.Dönemsel birşey bu üzerinde durup üzülmemenizi tavsiye ederim.
http://gokalpileseyrialem.blogspot.com/2011/06/10-aylk-bebek-gelisimi-1.html
http://gokalpileseyrialem.blogspot.com/2011/06/10-aylk-bebek-gelisimi-2.html
http://gokalpileseyrialem.blogspot.com/2011/07/10-aylk-bebek-gelisimi-3.html


burcuege

ne kapsamlı bir blog bu! :) teşekkürler, inceliyorum linkleri.


sema_melis

bütün bu yaşadıkların çok normal.biz şuanda geçtik o hırçın dönemleri.hatta kendini yere atmalar kafasını duvara çarpmalar falan daha neler neler...ağlama krizleri.melis su istermisin diyordum daha suluğun kapağını açmadan ağlamaya başlıyordu çook sabırsızdı.şimdi geçti o dönemleri birazcık daha ılımlı olmaya başladı.tudem yayıncılığın kitapları var 8. aydan başladık ama şimdi bir sürü kitap hatta bebek dergilerine bayılıyor.dergileri bi dene içindeki bebek resimleri çok ilgi çekiyor.


burcuege

teşekkürler melisbebek. neyse ki sen atlatmışsın bu dönemi. bir de dergileri deneyelim bakalım.


fattololo

inanir misin nurturia ile tanismam bu soru ile oldu. kizimin birden baslayan asabiyetine anlam veremeyip internette ararken bu siteyi buldum ve soru sormak icin uye olmam gerekti falan.... ve ilk sorum da bu idi. bu gecici bir donem 10 ayda bebekler hep sapitiyor ve de geciyor. simdi yine ara ara sapitan ama sakinligiyle, kitaplara olan ilgisiyle 10 aylik halinin tam ziddi bir kizim var. bu arada simdilik kitaplari rafa kaldirin ne seviyorsa onu oynayin, ne isterse onu yapin, daha da kizdirmayin asabi minigimizi. ilerde de daha cok interaktif kitaplari kullanamnizi tavsiye ederim. bizimki daha cok, su kitabini seviyor simdi.
http://vimeo.com/35236799

bu kitabin bir de turkcesi ce-eee yapilan cinsi var. ya da iste buna benzer seyler. lorin de cook erken yurudu. 10 aylikken yuruyordu, hareketli bebeklere kitap bulmak biraz daha farkli oluyor. hala bazen hikaye anlatayim bir kitaptan ilgilenmez ama kitabin sayfasinda birsey olsun, dokunsun, acsin, baksin kurcalasin, kendi hikayeler yazsin, ben uydurayim onu sever.zuhre02

burcuege canını sıkma bu ayda böyle oluyorlar herhalde. benim kızımda kısa bir dönem öyle idi sinirli, asabi ama geçti şimdi sakin. benim kızımda dergi ve gazeteleri çok seviyor ende tavsiye ederim
 


neretva

Sorunuzun cevabı soruda gizli bence. Bebeğiniz yürüme egzersizlerine başlamış. Bebekler birşey öğrenirken hırçınlaşıyorlar, beyinleri yeni beceriye yoğunlaşıyor. Gece uykusu da bölünüyordur belki. Şu anda kafasını ayağa kalkmaya takmış durumda. Ama bir yandan deniyor, bir yandan muhtemelen bu yeni beceriden korkuyor. Kendi kendine ayağa kalkıp oturmaya başladığında hırçınlığı azalacaktır. Bu arada gece uykusunda bile ayağa kalkabilir. Gidip yatırmanız gerekebilir.

Bir de kendinizi üzmeyin, her bebeğin kendi huyu, kendi normali var. Demek ki sizinki azimli bir bebek. Benimki bir dener, ikinciyi boşverir, keyfini bozamaz :)


mona_roza

cnm 15 gün tatil deyince sormak istedi çalışıyor musun. eğer öleyse bebişe kim bakıyor, 1 aydır hayatınızda değişen bişey var mıopposition

yürümeye çalışmak asabiyet yapmış belli ki :) Başardığında geçicek büyük ihtimalle azıcık daha sabır :)


burcuege

bu soruyu takip etmeyi, hırçınca yürümeye çalışan bebeğimle ilgilenmek üzere bırakmışım ben - nurturia'yı diyelim hatta. teşekkürler cevaplarınız için. oğlum yürüyünce asabiyeti azaldı, sürekli dünyayı keşfetmekle meşgul ve bütün oyunları o kurup, oyunların lideri o oluyor, ben sadece hareketlerini gözlemleyip, bana verdiği rollere uyuyorum, o kadar. :)
mona roza, öğretmenim. bu yıl babaannemiz baktı. o arada da çok alıştığı babaannesi gitmişti.


Cevaplamak için Üye ol