Gymboree tecrübesi?

esraozlem soruyor: 7

Son bir kaç aydır Ada'nın yaşıtı ya da kendinden büyük çocuklarla birlikte zaman geçirdiğinde bundan çok keyif aldığını ve gelişiminin küçük değişimler de olsa böyle zamanlarda sıçradığını gözlemliyoruz. Arkadaş ya da aile çevremizle bir araya gelerek bu şekilde bir ortam sağlamaya çalışsak da düzenli bir oyun grubunun daha yararlı olacağını düşünerek, 2 yaş döneminde oyun grubuna başlatma kararımızı tekrar gözden geçirdik ve bir deneme yapmaya karar verdik.

18.ay kontrolümüzde doktorumuza danışınca Ada'nın gelişiminin iyi olduğunu ve uyum sağlayabileceğini düşündüğünü söyleyerek denememizi önerdi. Henüz düzenli bir oyun grubu planlamıyoruz ve ilk denemelerimizi ailecek birlikte yapalım şeklinde düşündük. Daha çok ön hazırlık tadında. Ada'nın uyumuna göre baharla birlikte düzenli bir oyun grubu araştırmaya da başlayacağız.

Evimize yakın olması ve ebeveyn katılımlı bir yer aradığımız için Gymboree Erenköy'de karar kıldık. Bu pazar ehli keyif Ada'mız erken uyanırsa sabah dersine katılmayı planlıyoruz. Benim hevesim sanat dersi yönünde :)

Gymboree konusunda tecrübesi olan anne babaların yorumlarını bekliyorum. Anadolu yakasında ailenin de katılabileceği 2 yaş altı oyun grubu önerilerinize de açığım :)

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


Allegro

Esraozlem, Gymboree tecrübemizi Kayra 18 aylıkken yaşadık ve ataşehirdeki şubesine gittik deneme dersine..ancak sınıf çok kalabalıktı ki büyük ihtimal deneme dersi olduğu için. Eğitimciler grubu toparlamakta ve yönlendirmekte başarılı olamadı, müzik dersine sokmak istiyordum ancak daha büyük yaş grupları girince Kayruş küçük kaldı almadılar :( bizim tecrübede böylece yarım kaldı..sonra malum kış girince ..bakalım kısmet bizde ne zaman...size iyi denemeler, umarım Ada'nın hoşuna gider


BlogcuAnne

Biz Erenköy'deki şubesine yaklaşık 2 sene önce, Deniz 6 aylıkken başlamış, 1 yaşına gelene kadar da devam etmiştik.

Bu kadar erken başlamamıza iki neden vardı:

  1. Ailemde ve yakın çevremde Deniz yaşlarında bebek yoktu. Yaşıtlarıyla etkileşimde bulunması için bu yolu tercih ettik.
  2. Yukarıdaki maddenin sonucu olarak benim yakın çevremde de "anne" arkadaşım yoktu, ben de annelerle etkileşimde bulunmak istedim.
Biz devam ettiğimiz 6 ay boyunca çok, çok keyif aldık. Öğretmenler sevimliydi, program ilgi çekiciydi. Deniz'in birkaç bir şey öğrendiğini sanıyorum. Onu daha zeki bir çocuk yapmadı belki ama (zaten pazarlanmaya çalışıldığı gibi "oynarken öğrensin" gibi bir kaygım yoktu) ama daha sosyal yaptığını düşünüyorum. Ben de arkadaşlar edindim.

Deniz 1 yaşına gelip de yürümeye başlayınca dersler ona yetişememeye başladı. Artık yerinde durmuyor, oturup "itsy bitsy spider"ı söylemek yerine koşturmak, sağı sollu kurcalamak istiyordu. Biz de bıraktık.

Sonraki yaşlarda farklı ders içerikleri (sanat ayrı, müzik ayrı, oyun ayrı gibi) belki daha tatmin edici olabilirdi ama 2 yaşını biraz geçip de okula başlayınca gerek kalmadı.

Sosyalleşmek için bu kadar para vermeye gerek var mı? Bence hayır. Şimdi ikinci bebeğimi bekliyorum, onu Gymboree'ye (ya da benzeri ücretli oyun gruplarına) götürmektense çevremdeki bir sürü arkadaşımın benzer yaşlardaki çocuklarıyla her hafta birinin evinde toplandığımız bir oyun grubunu tercih edeceğim.

Bu da ilgini çekebilir bu arada: http://www.benimleoynarmisinanne.com/


Taita

merhaba
benim de kızım 10 aylık. bu hafta sonu ilk defa gittik. güzeldi aslında ama o kadar da faydalı olabileceğini sanmıyorum.belki ara ra götürmek güzel olabilir ama sürekli değil. çocuklar için oyun grubu daha mantıklı gibi geldi bana. kendi yaşıtlarının da içinde bulunduğu birkaç çocuk hem birbirlerinden bir şeyler öğrenir hem de keyif alır.
kolay gelsin


esraozlem


BlogcuAnne ben de aslında seninle benzer fikirdeydim. Oyun grubu konusu ilk olarak Ada bebekken gündeme gelmişti ve ailecek yaklaşımımız bu kadar küçükken gerek yok, kuzenleriyle ya da çevremizdeki arkadaşlarımızın çocuklarıyla bir araya getiririz bol bol al işte oyun grubu şeklindeydi. Ancak evdeki hesap çarşıya çok uymadı ve bunu istediğimiz sıklıkta ve çok düzenli yapamadık.

Eşim de ben de yoğun saatler ve kimi zaman fazla mesaiyle çalıştığımız için hafta içi bu tip toplantıları yapmak çok mümkün olmuyordu. Evde olduğumuz zamanlarda ev halimizi özlemiş bile oluyor çekirdek aile takılmanın da keyfine varmak istiyorduk.

Haftasonları ise kışın yağmur çamur haricinde soğuk filan demeden, yazın abartı güneşli saatlerden kaçınarak mümkün olduğunca dışarıda açık havada olmasını istiyorduk Ada'nın. Bu ona iyi geldiği kadar bize de iyi geliyordu. Park bahçe ya da sokak sokak geziyorduk. Hala da geziyoruz :)

Zaman geçtikçe çevremizdekilerin programının her zaman uygun olmaması, kışın hastalıklar, yazın tatil çakışmaları derken baktık ki bazen kuzenleri ya da arkadaşlarıyla haftalarca bir araya getirememişiz Ada'yı. Bugün gezmeye gidiyoruz ya da filancayı görmek ister misin dediğimizde çığlık çığlığa kapıya koşuyordu bi'ara o derece hasret kalmış kendi yaşıtlarına.

Bu madalyonun bir yüzüydü. Diğeri ise hali hazırda Ada'yı kreş öncesi dönemde (2-3 yaş) düzenli bir oyun grubuna başlatmak istiyor olmamızdı. Çocukların bir öğretmen/gözetmen rehberliğinde diğer çocuklarla oyun oynarken daha iyi öğrendiğini düşünüyorum. Bunun daha zeki bir çocuk yetiştirmekten ziyade, çocuğun gelişimini destekleyici olduğuna inanıyorum. Ebeveynler olarak biz bunu kontrollü ve düzenli bir şekilde yapamayabiliyoruz. Özellikle aile ortamında çocuklar arasında dengeyi sağlamak çok kolay olmuyor.

Doğaları gereği çocuk milleti meraklı, öğrenmeye hevesli ve yaratıcı oluyor. Oyun yoluyla dünyayı tanımaya çalışıyorlar. Her ortamda öğreniyorlar mutlaka ancak gelişim sürecini desteklemek ve potansiyeli varsa hızlandırmanın negatif bir etkisi olduğunu düşünmüyorum. En azından temenni ediyorum diyeyim :))

Sonuç olarak; bunlardan ve yukarıda bahsettiğim düşüncelerimizden yola çıkarak bu pazar Gymboree'de Sanat sınıfının deneme dersine katıldık. İzlenimlerimi şurada paylaştım. Özetle Ada tahminimizden daha iyi uyum sağladı ve biz ortamı ve metodu beğendik ve 3 ay denemeye karar verdik :)

Bu kadar para vermeye gerek var mı konusunu ise farklı bir başlık altında paylaşmak daha doğru olur sanırım. Ben de dünden beri hala düşünüyorum bunun üzerinde :)


BlogcuAnne

Esraozlem - dünkü cevabımı uzun ve yorucu bir günün ardından yazmıştım, biraz fazla höt be höt duyulmuş olabilir. Öyle olduysa özür dilerim.

Ben de gittiğimiz zamanlarda çok faydasını gördüm Gymboree'nin. "Para tuzağı" olarak da düşünmüyorum (çocukla ilgili her şey olduğu gibi, o da pahalı sadece!) Ayrıca eğer haftada bir derse gitmeyle kalmayıp serbest oyun saatlerine de götürecek olursan biraz daha "paranın karşılığını almış oluyorsun"

Düzen açısından, istikrar açısından bence de bir şeyler öğretiyor çocuklara. Bir önceki yazımdaki "oynarken öğrensin" dokundurmam tamamen Gymboree'nin "children learn while they're playing" ya da onun benzeri sloganına gönderme yapmaktı. Hoş, Deniz de bir şeyler öğrendi, o ayrı...

Hilal'in de söylediği gibi bu tür programların bir zararı olacaksa ancak keseye. Yoksa çocuklar tabii ki çok eğleniyorlar.

Ben çok şanslıyım, etrafımda kafa dengim, benim gibi çalışmayan ya da esnek çalışma saatlerine sahip annelerle bir araya gelip çok güzel bir sinerji yakaladık. Sanırım benim hatam herkesin bunu yakalayacak şansa sahip olacağını farz etmem oldu.

Size bol eğlenceler!


hena

Sevgili Esraözlem,
Bence Gymboree veya bu tarz oyun grupları hem anne hem de çocuk için çok faydalı.Günümüzde bir çok genç aile çevresinden uzakta yaşıyor ve bu nedenle geçmişte yaşadığımız kardeşli , kuzenli,komşulu çevreden farklı olarak çok daha içe dönük ve yanlız bir hayatta çocuk yetiştirmeye çalışıyor.
Hal böyle olunca hem annenin yaşadıklarını bir kaç dakikalığına da olsa aynı yaş grubundaki diğer annelerle  paylaşması hem de çocuğun çocuklu bir ortamda bulunması ve eğlenmesi minumum kazançlar oluyor eğer kafanıza uygun bir anne de bulursanız farketmeden bir oyun grubu kurabiliyorsunuz.
Biz şuan oyun grubundayız zaman zaman resim ve müzik dersine de katılıyoruz fakat Ela biraz özgür ruhlu olunca bir süre sonra kapıyı açıp çıkmak istiyor bu nedenle en çok sevdiği sınıf oyun sınıfı .İstediği kadar tırmanıyor ,dansediyor,zıplıyor eve geldiğinde de yorulmuş olup hemen uyuyor.
Bence soğuk kış günleri için iyi bir alternatif ne de olsa yazın dışarda koşup oynayabiliyor.

sevgiler.. 


Pranayama

Bu arada Ataşehir'deki Palladium AVM'nin karşısında da MyGym açılmış. Deneme sınıfı için broşür göndermişler. Ben de bir ara Alp'i götürmeyi düşünüyorum. Bizim de hiç arkadaşımız yok çünkü.Cevaplamak için Üye ol