Boşanırken efe'nin en az nasıl etkilenmesini sağlarım?

sevdamefem soruyor: 10

Çok talihsiz bir olay yaşadım ve sonucunda boşanıyorum.Bu süreçte efe'nin psikolojik olarak en az şekilde etlinmesi için neler yapmalı neler yapmamalıyım?

Bu soruyu cevapla


18 Cevap


GOGO05

çok üzüldüm canım inşallah etkilenmez ama bir akrabamın oğlu 4 yaşında ve boşanacakları için psikoloğa götürmüşler ve çocuk ben biliyorum herşeyi ama boşanmalarını istemiyorum diyip ağlamış onlar vazgeçti çünkü çok büyük problemleri yoktu aldatma,anlaşamama gibi ..ama sizin durumunuzu bilmiyorum fakat çocuğunuz daha çok küçük kaldırabilirmi bilemiyorum sorun çok büyükse düşünmeyin ama çözülebilecek gibiyse bir şans daha verseniz mi acaba oğlunuz için


neretva

Bildiğim kadarıyla boşanma kararının çocuğa anne ve baba tarafından beraber anlatılması, onun bir suçu olmadığının vurgulanması, babasını yine göreceğinin özellikle belirtilmesi gerekiyor. Anne ve babanın ayrı evlerde yaşayacakları ama onun anne-babası olarak kalacakları ve onu hep çok sevecekleri basit bir dille anlatılmalı. Kitapçılarda boşanma konusunda birkaç çocuk kitabı var, bunları almak ve ona okumak iyi olabilir. Bence çocuğunuzu psikoloğa götürmeden siz ikiniz çocuk psikoloğuna gidip fikir alın. Tabii ki tepki verecek ama önemli olan bu dönemi sağlıklı geçirmesi. Sanırım duygularını ifade etmesini sağlarsanız, resimle, oyunla ona iyi gelecektir. Tabii söylemeye gerek yok mümkün olduğunca ebeveynlerin birbirleri hakkında çocuğa kötü konuşmaması gerekiyor. İnşallah çözersiniz sorunlarınızı, olmazsa da göreceli kolay bir süreç diliyorum.


silky

Bu konu ile ilgili psikologa danısan bir arkadasım cocuga bosanıyoruz lafının kullanılmaması, 'biz babanla/annenle bundan sonra arkadas kalmaya karar verdik' seklinde acıklama yapılması tavsiyesi almıstı. Sizlerde bu konuda bir uzman gorusu alabilirseniz cok iyi olur.


ipekkusgoz

http://uzuncorap.com/2012/06/29/tribune-mi-oynuyorum/

kanlı canlı bir boşanma hikayesi. Çok etkilenmiştim ben okuduğumda ve yazı bittiğinde yazık o çocuğu boşanmaya adapte etmek ya da daha az yara alsın diye için harcadıkları zaman ve enerjiyi aralarındaki sorunları çözmek için kullanamazlar mıydı diye düşünmüştüm.Ama insanlık hali iste. Herkesin başına her an benzer şeyler gelebilir. Gelmemesinin bir garantisi yok. İnşallah en güzeli buna gerek kalmaması tabii ama olursa da en az zararla atlatın dilerim.


seres_esra

kaynım ve eltim çocukları 9 aylıktı boşandılar kaynım elitimi hamileyken allattığı için şimdi çocuk 3 yaşında ve sessiz sakin kırılgan bir çocuk babayla 15 günde bir görüşüyor ve babası lavoboya bile gidemiyor bırakmıyor babasını 1 saniye bile okadar çok üzülüyorum ki her annesine gidişinde gitmiycem babam gelsin diye ağlıyor kahroluyoruz kayınvalidemle sevdamefem

cevaplarınız ve gösterdiğiniz yol için çok teşekkür ederim.Haftaya bir psikologtan yardım alıcam inşallah en az zararla atlatırız.


babu

http://www.babaolmak.com/kapak/tam-bir-yil-iki-ev/

Bu yazida da faydalanabileceginiz oneriler olabilir. Her bosanma farkli elbet ama belki sizin icin de uygulanabilir oneriler bulabilirsiniz.

Benim gorusum ve etrafimdan gordugum sizin mutlulugunuzun onun mutlulugunun da anahtari oldugu. Umarim siz en az hasarla atlatirsiniz bu sureci.


sevdamefem

çok sağol babu bu yazıyı gördüm ve okudum ama bizim durumumuz için ne yazıkki uygulanabilecek durumda değil.zaten bu kadar bocalamış olmamda şehir ve ev değişikliğinin en azından alışma sürecinden sonra zorunlu oluşu.

 Ervinveannesi

Kesinlikle psikoloğa danışmanız gerektiğini düşünüyorum..Sadece bu konuda değil bence önemli her adımda her büyüme atağında her çıkmaz da muhakkak danışmanlık almalı...
Çook faydası olacak bakış açınız için, davranış tarzınız için..
Yolunuz açık olsun...


biz

..Cevaplamak için Üye ol