silikon meme ucu ile problem

Aysegul_ soruyor: 8

1 ay önce göğüs uçlarım her emzirmede çok kanamaya başlayınca sadece 1.5 gün silikon meme ucu ile emzirdim. Biraz büyük geliyor, biraz da yapışmadığı için yerinden kayıyor, sürekli Berk'in ağzından çıkıyordu ya da kaydığı için ben çıkarıp tekrar veriyordum. 1.5 gün sonra bıraktım ama o zamandan beri memeyi ağzına alıp 3 4 kere çekip bırakıyor hemen tekrar alıyor ama yine aynı şekilde geri bırakıyor nerdeyse tüm emme boyunca bunu yapıyor sadece çok uykulu olunca yapmıyor. Hem yeterli ememiyor gibi geliyor zaten emme süresi 2 katına çıkıyor böyle yapınca, hem göğüs uçlarım çok acıyor. Ne yapacağımı şaşırdım. Silikon memeucuna bağladım ben ama başka sebebi olabilir mi? 1.5 günde alışkanlık edinip 1 ayda hala unutamadı mı? Nasıl unutturacağım bilmiyorum. Başına gelen oldu mu hiç? 

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


babu

silikon meme ucuyla ilgili oldugunu sanmiyorum, o kadarcik bebekte o kadar cabuk aliskanlik olusmamasi lazim. ben de bir sure kullandim. birakinca da bir sorun yasamadik. meme fazla dolu oldugu icin cok sut geliyor, basedemiyor olabilir. eger oyleyse onceden biraz pompalayabilirsiniz. gogusleriniz buyukse gogusler agir geliyor olabilir. kulaga sacma geliyor ama benim oglum da benzer seyler yapiyordu, emzirme danismani memeyi bir elimle alttan desteklememi soyledi o zaman rahat emer oldu. bir de karni tok olabilir. o ihtimal de her zaman var. denenebilecek seylerde biri de emzik kullaniyorsaniz once emzik verip, emzigi cor cork emerken onu cekip memeyi vermek ve o gazla memeye devam etmesini ummak. bizde bu sistem de calisti. biraz sorunu tespit etmeye bagli, anlasilamiyorsa deneme yanilmayla bulmak gerekiyor cozumu. emzirmek ilk aylarda cok zor, sonra cok kolaylasiyor, dert etmeyin, hepsi gecer.
kolay gelsin :)


GulcanDeniz

Benim de meme uçlarımda sorun olmuştu bir dönem. Bir de bebeğim emmeyi tam beceremiyordu.
Silikon meme uçlarının çok faydasını gördüm. Hem bebek rahatça sütünü emdi, hem de benim göğüs uçlarım rahatladı.
Sonrasında da çıplak meme emmeye geçişte hiç sorun yaşamadık.
Bence öyle bir alışkanlık olmuyor, yani bizde olmadı...
Yalnız şunu hatırlıyorum, bir markanın meme ucunu emememiş (Bebedor idi sanırım), markayı değiştirince rahatlıkla emmişti. Ama markayı şimdi hatırlayamadım :((
(Bir ihtimal mustela -sanırım Mothercare'den almıştık- filan olabilir)


GulcanDeniz

Yani bir süre silikon meme ucuyla devam edebilirsiniz, yeter ki bebiş anne sütü alabilsin.


Loxodonta

Benim de 2.haftada göğüs uçlarımda yara oldu hatta ufak bir parça koptu bile. Ve silikon uçlardan kullandım (Avent marka). Yaralar açısından iyi oldu, ancak bu uçları kullanırken bebek daha fazla gaz yutuyor. 1.ayda doktora gittiğimizde, doktor bu uçları hemen bırakmamı söyledi. Hem sütümün artmayacağını hem de bebekte gaz sorunu olacağını söyledi. Uçları bırakınca ilk başta emme sorunu yaşadık, çünkü göğüs uçlarım çıkıntılı değil. Ancak sabrettim ve sık sık emzirdim, sonunda emmeye alıştı. Ancak yaralar tekrar başladı. O kadar çok acırdı ki ayaklarımı yere vururdum emzirirken. Medela ve Avent göğüs ucu kremi, E vitamini kapsülü ve Bepanten kremlerini kullandım. Her emzirmeden sonra bu kremlerden birini kullandım. Ve kısa bir süre sonra yaralar geçti. Sütüm ciddi bir şekilde arttı. Eğer yaraların çok aşırı değilse ve kısa süre acıya dayanabiliyorsan uçları kullanmamanı tavsiye ederim.

Benim kızım da şu an bazen emzirirken göğüs uçlarımı emerken aniden bırakıyor çekiştirerek. Bu biraz oyun şeklinde ve evet benim de canım acıyor. Senin yaşadığın durumun silikon uçlardan olduğunu sanmıyorum. Bazı bebekler emerken bu şekilde şeyler yapıyor......Aysegul_

Teşekkür ederim arkadaşlar, ben şu anda silikon uç kullanmıyorum zaten. sadece 1 ay önce 1.5 gün kadar kullandım sonra kanama durunca bıraktım. 1 aydır kullanmıyorum yani. Ama o zamandan beri benim mememi emerken -loxodonta senin de anlattığın gibi- 3 4 kere çekip aniden bırakıyor hemen tekrar alıyor, tüm emme boyunca nerdeyse bunu yapıyor. Silikon kullanmamın akabinde bu huyu başladığı için ben ona bağlamıştım. Tok olduğunu sanmıyorum her zaman yapıyor, ama gerçekten de süt fazla geldiğinden olabilir mi onu düşünmeye başladım ancak bir türlü öncesinde sağmaya fırsatım olmadı, onu deniycem. emzik te kullanmıyorum öncesinde veriyim diyecem ama bi de ona alıştırmak istemiyorum.


paleolitik

merak ettigim bisey var..gogus ucundaki yarada -kesik gibi olan- iltihap varsa bebek bundan enfeksiyon kapmaz mi? bu durumda silikon uclara mi gecmek lazim yoksa kremlerle tedavi yoluna gidip emzirmeye devam mi etmek lazim..ben kararsiz kaldim da.. lansinoh kullandim cok bisey degismedi..simdi mustela kullaniyorum aci gecti ancak iltihap devam ediyor.. arada bi evicap kullaniyorum, aklima gelirse.. bepantheneden korkuyorum her defasinda iyice temizlemem lazim.. unutabilirim.. tecrubesi olanlardan tavsiye bekliyorum..


Aysegul_Yagmur_Irmak

Hamzaninanneai Avent göğüs kalkanı çok işe yarıyor. Bir süre lansinoh sürdüm ve kalkanların hava alan delikli kapaklarını kullandım, iyileştikten sonra da deliksiz kapaklara geçtim, artık göğüslerim hiç yara olmuyor. Göğüs pedi yerine kalkan çok kullanışlı.


elizya

Merhaba ayşegül bunca yıl sonra sorunu gördüm çünkü benim kızımda şuam aynı şekilde emiyor

Merak ettiğim şey bebeğin memeyi bıraktı mı yoksa emmeye devamım etti

İnşallsh cevap verirsin


Cevaplamak için Üye ol