Uzum 2 yas icin tehlikeli mi?

Ozge soruyor: 9

Dun bir kitapta okudum, uzum bu yaslarda bogulma riski yuzunden tehlikeli olabilir diye.
Ama Derin kac aydir yiyor, acaba vermemeli miyim? siz de veriyor musunuz?

Bu soruyu cevapla


19 Cevap


hande

Arkadaşlar bugün babycenter'dan mail gelmiş çocuğunuz için tehlikeli olabilecek yiyecekler (ya da yedirmekten sakınmanız gereken yiyecekler) diye.

bizim saydığımız yiyecek grubunun hepsi 3 yaşa kadar tehilike arz ediyor haberiniz olsun. kuru üzüm hayır yaş üzüm ise  2ye bölünmüş şekilde tavsiye ediyorlar. Bana uyarı yapmışlar bende yazayım dedim.


Ozge

Sagol Hande...
Bugun Derin'in 2 yas kontrolu vardi, doktoru da dedi dikkatli olun yedirirken diye. Ikiye bolmek mantikli...


Nil


Fındık, fıstık, badem, leblebi, sakız, vb babamıza kalsa (KBB) ilkokula gidene kadar verilemez ki büyük kzımızda üzüm hariç aynen böyle uygulandı. Kuru fasulye, nohut gibi tanelerse (pişmemiş halde) yasak listesinin en baştaki üyeleri (nemle şişebilmelerinden dolayı).

Üzümü biz de Evren'in yaptığı gibi "patlatma" sonrası veriyoruz. Önce elimizde tutup, dişleriyle patlatmasını oyun haline getirdik, sonra da alışkanlık oldu ikisinde de, patlatıp öyle yiyorlar. 

Diğerleri henüz verilmiyor küçüğe.

Babamızın yaşadığı boyutta kabus gibi görmüyorum ben çerez yada taneli yiyecekleri ama sonuçta bu tarz şeyleri nefes borusuna, burnuna kaçıran çocuklarla da o karşılaşıyor, anlamaya çalışıyorum hassasiyetini de. Ne olursa olsun, çok dikkat etmede de fayda var, orası kesin. Çocuklarda en sık rastlanan kazalar çünkü.

Ağzında yiyecek varken, gülmek, hareket etmek, birdenbire tehlikeli hale gelebiliyor.
lugesya

bizde bütün veriyoruz ve çok seviyor üzümü Irem...dişleri ile parçalıyor agzında.NORTH_TAN

Bizde veriyoruz.18 aylık olduktan sonra dikkatli yiyip öksürüp boğazını temizleyebiliyor bu sebepten sakınca görmedim.


Damla

Bizde yiyerek gezmek hala yasak, dün üstüste 3 kez söyledim, sallamadığı için ağzındaki kaşarı alıp çöpe attım, ağladı bir sürü (acımasız anne :( )

Eşimin ablası anestezi uzmanı. Bizim de tanıdığımız bir anestezi uzmanı arkadaşı bir çocuğu uyutuyor, ameliyatta aniden çocuğun solunumu duruyor. Çocuk 4-5 yaşlarındaydı yanlış hatırlamıyorsam. Nil sen daha iyi bilirsin, sanırım burundan girip bir şeyler yapıyorlar ve solunum yolundan ceviz parçacıkları çıkıyor. Çocuğun boğazına kaçmış ama normalde bir yerlerde takılmış duruyor solunumunu tıkamadan, ameliyat sırasında kaçıveriyor. Eğer ulaşıp bulamasalar çocuk ölecekti ve anesteziden öldü falan denilecek sonra diyorlar.


balbocegim

ben kuruyemişlerin yasak olduğunu biliyodum ama üzümü hiç duymamışım. atlamışım belkide. üzümü hiç 2ye bölmedim. kızım ağzına alır suyunu emer. çiğner. kabuğunu yutmadan tükürür. şimdiye kadar sorun yaşamadık. ama yazılanları okuyunca korktum. ama kızım gerçekten her seferinde ağzında patlatır. şu anda zaten 7 tane dişi var. çiğneme refleksi çoktan oluştu. ama yinede dikkat etmek lazım demekki..


meycan

Gülce 1yaşını geçtikten conra yemeye başladı, önce 3-4 parçaya bölüyordum. Birkaç ay sonra yarım yarım yedi, sonrasında da tam olarak.
İlk başlarda tedirgin etti beni ama çok şükür bir sıkıntı yaşamadık.


Nil


 Dikkatli olmakta fayda var, orası kesin Damla.
 
Burunlarına birşeyler sokuşturmaya bayıldıkları bir yaş dönemi var ve akla gelmeyecek şeyler sokabiliyorlar.

Babamız çerezlerden, ısırılmış parça bile olsa, parçacıklardan dolayı çok tedirgin oluyor.  Kış döneminde, yakın bir arkadaşımızın oğlunu (bizim Ilgas'ı)  bakıcısı parka götürmüş. Çocuk kaydırağın tepesinde, ağzında bademle bir de gülmeye başlayınca aspire etmiş bademi. Çok hızlı davrandılar ve neyse ki sitenin hemen yan tarafı hastane, tatsız bir durum olmadı ama anne her türlü yiyecekten tedirgin hale geldi şimdi.

Üzümün kötü tarafı kaygan olması, Eliz'e 1,5 yaş civarı ilk başladığımızda ben tek tek kabuklarını soydum. Sonra patlatmayla devam ettik.

Kimsenin başına gelmesin, azıcık dikkatle de önlenebilir bir durum sonuçta.Cevaplamak için Üye ol