Bebegi gunduz emzirmeden kendi kendine uyuyan varmi? Yardim lutfen

tubayildiz soruyor: 5

Bebegim yakinda 8 aylik oluyor. Hala gunduz emzirerek uyutabiliyorum. Gunduz uyku rutini kuran bebegi kendi kendine uyuyabilen varsa yardim rica ediyorum. Ne yapmaliyim? Emzirmeyi birakinca uyutamazsam diye korkuyorum aimdiden emzirmeden uyutmaya alistirmak istiyorum. Not: sorunumu sadece gunduz uykularinda

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


Marlasinger

Merakla cevabı bekliyorum.Oğlum çok nadir kendi kendine uyuyor 2 yaşını geçti,Kızımı ise uyutmak tam bir kabus emerken,sallarken,kucağımda pışpışlarken zorla uyutabiliyorum.Uyutmaya uğraştığım kadar uyusa gam yemiycem yarım saat uyutmaya çalışıp 10 dakika sonra uyanıyor:((
 


Solmaz

Aynı şekilde benim kızım da zor uyuyordu. Emzirerek değil ama kucakta gezdirerek uyutuyorduk. Gündüz 2 - 3 sefer 30-45 dk ancak uyuyordu. Gece uykularımız nispeten rahattı, derin uyudu mu çok nadiren uyanıyordu ama uykuya geçene kadar çırpınıyorduk baba da ben de. Artık uyutma sürelerimiz 1 - 1 buçuk saati bulmaya, kızım uykuya deli gibi direnmeye başlayınca bu işin başka bir yolu olmalı dedim.


Tracy Hogg'sun yatır kaldır yöntemi ile yatağında uyutmaya başladım. İlk bir kaç sefer şaşırıp direniyor bebek o yüzden yöntemi iyi anlamak, kararlı ve tutarlı davranmak lazım. 

Tracy'e göre bebeklerin kendi kendilerini sakinleştirmeyi öğrenmeleri gerekiyormuş. Biz biraz kendi duygusal ihtiyaçlarımızdan, biraz bilgisizlikten, biraz da çevremizden gördüğümüz baskılardan dolayı bebeği doğumdan itibaren kendimize bağımlı kılıyoruz. Annenin sıcak kollarında sallana sallana, ya da ağzında süt dolu memeyle uyuyan bebek yatağında uykusu hafiflediğinde gene aynı koşulları arıyor, bulamayınca uykusu açılıyor ağlamaya başlıyor. Yöntemle ilgili internette bol bol döküman var. Temelde bebeğin yatağında sakinleşmeyi öğrenmesini böylece yatağında kendi başına uyuyabilmesini ve uyandığında paniklemeden uykuya devam edebilmesini sağlıyor. 

Biz bu yöntemle sabah uykularımızı 30-45 dkdan 1 buçuk 2 saat civarına çekmeyi başardık. Gece deliksiz uyumaya devam ediyor. Uyutma sürelerimiz de 10 dakikaya kadar düştü. Kucağımda bebekle deli gibi salonda dört döneceğime, yatağının başında oturup, arada düşen emziğini ağzına vermek dışında bir şey yapmadan uykuya dalmasını bekliyorum kızımın. Hayat kalitemizi baya arttırdı bu yöntem. İyice araştırıp, aklınıza yatarsa uygulamanızı öneririm.


Aysegul_

Benimki daha 4 aylık, 3 4 ay sonra da böyle olur mu bilmem ama şu an gündüz uykuları maşallah iyi. Belli bir yöntemim yok ama yaklaşık 1 aydır ben şöyle yapıyorum. Uykusunun gelmesini bekliyorum, uykusu gelmeden önce yatağında hiç tutmuyorum. uykusunun geldiğini de bazen aşırı sakinleşip hareketsizleşmesnden ve sessizleşmesinden, bazen aşırı mızmızlanıp ağlamaya başlamasından, gözünü ovuşturması ellerini emmesi ve baygın bakmaya başlamasından anlıyorum. Uyutacağım zaman çok aç olmamasına ve mümkün olduğu kadar altının kuru olmasına dikkat ediyorum. (Ben genelde uyandıktan bir süre sonra emziriyorum). Alıp yatağına koyuyorum ama çok nazikçe koyuyorum birden koyup çekmiyorum ellerimi hemen, yüzünü okşaya okşaya elini tutarak oyalayarak yavaş yavaş çekiyorum ellerimi yoksa koyunca direk ağlamaya başlayabiliyor. sonrasında hemen yorganını örtüyorum kollarını dışarda kalcak şekilde, belki onu da uyku öncesi rutin hareketlerden saymayı öğrenir diye. Göz temasını kesmeden başında duruyorum bu arada yatağında bir iki oyuncak oluyor genelde insan yüzü şeklinde veya büyük büyük gözleri olan oyuncak hayvanlar, diğerleri ilgisini çekmiyor çünkü. çok uyarmadan arada az az güldürüyorum, eğer hala sakinse problem yok bana bakarken bir süre sonra bir noktaya -ya oyuncağa ya yatak kenarlarına- sabit bakmaya başlıyor (böyle yapmaya başlayınca bazen odadan çıkıyorum, bazen de tamamen uyuyana kadar başında bekliyorum) ve 5 10 dk içinde uykuya dalıyor. Ama eğer mızmızlanıyor ağlıyorsa o zaman sakinleşmesi için açıkçası çok az 2 3 dk çok hafif ritmik şekilde sallıyorum, bazen de park yatağının titreşimini açıyorum. Ama sadece sakinleşenip susana kadar uykuya dalana kadar değil. Sakinleşince bırakıyorum yine ağlarsa yine yapıyorum. Bir de pşş pşş diyorum onu da sadece uyku öncesi söylüyorum diğer zamanlarda değil ki yine uyku öncesi hareketlerden algılasın diye. Genelde bu şekilde uyuyor ama tabii her zaman değil. ve ne kadar böyle uyumaya devam eder bilemiyorum :) Yaklaşık bir aydır böyle uyuyor ama bir ay önce direk böyle başlamadım. İlk başlarda biraz uzun süre sallıyordum bazen uyuyana kadar (ama gene çok hafif hafif) ve mutlaka da uyuyana kadar titreşim açık kalıyordu, yavaş yavaş sürelerini azalttım şimdi dediğim gibi hemen hemen hiç sallamıyorum bazen 2 3 dakika, o kadar olmasında da bir sakınca görmüyorum ben. Bimiyorum bir yöntem mi veya bizimki uslu da ondan mı böyle uyuyabliiyor bilemiyorum.


tubayildiz

Biz de bu gunleri umarim yakinda goruruz. DrAYSEGUL uyumadan once sakinlesmesi icin nasil salliyorsunuz yataktami kucaginizdami, birde yanmi yatiriyorsunuz sirtustu, bizimki sirtustu yatiyor.


Aysegul_

yatakta sallıyorum sırtüstü yatırıyorum yan uyumuyor bizimki.Cevaplamak için Üye ol