çok mu light besliyorum

emir_kubra soruyor: 10

Dün aşı için gittiğimizde yapılan kilo ölçümü sonunda,üzülerek oğlumun 3 aydır hiç kilo almadığını öğrendim. Beslenmemiz de hemen hemen şu şekilde ;bol meyva ,yoğurt,bebe bisküvisi ,mutlaka günde bir öğün sebze  yemeği veya ev tarhanası ,un çorbası bunlardan biri,muhallebi pirinç unundan veya gece için tahıllı kaşık maması... akşam şöyle bir düşündüm de neredeyse hiç yağlı  besin yok öğünlerimizde ve şu soruyu  sordum kendime :acaba çok mu light besliyorum bu çocuğu ?? sizce ???

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


smmm06

mar, eğer çocuğunuz sizin istediğiniz gibi bu yazdıklarınızı yiyorsa bilinki çok şanslı gruptasınız :)

 


emir_kubra

haklısınız sanırım ben et ve türevleri bakımından yetersiz bir beslenme şekli uyguluyorum.bunda eti, yumurtayı vs pek sevmememin de etkisi büyük .kuruyemiş olarak ta hep ceviz verdim kahvaltı ööğünlerinde sanırım çeşitlendirmeliyim . kahvaltıyı artık bulamaç şeklinde vermemeye çalışıyıorum  bu durumda kuruyemişi nasıl tüketmeli? eline direkt vermek için erken sanki?


emir_kubra

esma hanım 13 aylık 75 cm ve 9.850 gr. aslında çok zayıf bir bebek değil fakat 3 aydır kilo alımının tamamen durması beni endişelendirdi.Bir de bebeğin1 yaşında doğum kilosunun 3 katı olması gerektiğini okuyorum,duyuyorum 3,650 gr doğmuştu  .


nnunnis

bizim yanımızda oğlunuzun kilosu gayet iyi kilo almaması da normal bu aylarda okuduklarınıza fazla aldanmayın onlar olması gerekeni söyler benim oğlum da 3500 doğdu ama nerdeyse 14 aylık ve hala 9.200 olmayınca olmuyor yani önemli olan sağlıklı olmaları kiloyu da takmayın boşuna siz yeter ki dengeli olarak her besinden vermeye çalışın.


emir_kubra

 Aslında kilo takıntım falan kesinlikle yok, yanlız dediğim gibi 3 aydır 50 gr dahi almaması beni acaba yeterli  beslenemiyor mu düşüncesine sevketti . Arkadaşların da dediği gibi et ,kıyma  ,balık ve bakliyata biraz daha önem vermeliyim. Sanemm

Bebeğinizin kilosu gayet güzel, bu aylarda hızlı büyüme eğrisi ortadan kalkıyor. Yediklerini enerji olarak harcıyorlar. Hızlı kilo alma eğrisi devam etse ayda 500 ve üzeri alsa bebeğiniz birkaç ay sonra obez katagorisinde olabilir. Kilo almamasına takmayın bence... 

Muhallebi ve çorbalar yerine et/tavuk/balık ızgara tercih edebilirsiniz. Meyveler ara öğün için gayet güzel. Sebze yemeklerini ise etli, yağlı yapıp yanlarına kepekli pirinç, bulgur ...vb bakliyatlarla zenginleştirebilirsiniz.

Ek gıdaya başlayan bebeklere çorba verilmesi, düzenli çorba içirilmesi bazı uzmanlar tarafından önerilmiyor. Çorba sıvı olması nedeniyle çabuk doygunluk hissi veriyor malesef.

Kuruyemişlerden yapılan cezerye de kilo alması için yardımcı olabilir. Pratik, lezzetli ve yüksek kalorili.Uk_Den

Benim oglum da 9.3kg ve 78cm. Kilo almıyor cunku cok hareketli epeydir. Saglıklı, nerdeyse meyve ve sebze ile besleniyor. Doktor gorunusu iyi diyorsa meraklanmayın. Bana onerilen tek sey bol bol makarna, pilav, ekmek gibi karbonhidratlarla beslemem gerektiği. Gel gor ki benim oglum bunları cok nadir yiyor. Zorla da yediremem ya!


emir_kubra

mutlu_anne aslında kafama takılan şu oğlumun iştahı gayet iyi yedirmeme gibi bir sorunumuz yok.kilo takıntım asla yok. hani anneler hep yakınır iştehsız,yemiyor vs. diye. ama benimki yiyor ne versem yediği  halde 10 gram bile almaması acaba ıona yarayan şeyler yedirmiyor 

muyum sorusunu getirdi aklıma .emir_kubra

bu aralar pek keyifsiziz azı dişler patlamak üzere  ama genel durumu iyi. birde demir eksikliği var ilacını düzenli kullanamıyorum bu etkiler mi ?emir_kubra

demir ilacını düzenli kullanmadığımı doktorumuza söyleyemem :))


Cevaplamak için Üye ol